Політичний портрет № 37-38

Українською мовою pdf-файл ч.1 (*.pdf 1.03Mb)
Українською мовою pdf-файл ч.2 (*.pdf 1.40Mb)
Українською мовою pdf-файл ч.3 (*.pdf 651Kb)

ЗМІСТ

 • Від виборів-2006 – до виборів-2007, далі – буде?
 • Ірина Бекешкіна
  Вибори-2007: громадська думка населення України
 • Олександр Вишняк
  Рік після парламентських виборів: коаліції, влада, партії
 • Михайло Міщенко
  Суспільно-політичні процеси в Україні після парламентських виборів 2006 року в дзеркалі громадської думки

   
 • Опитування експертів
 • Виборча кампанія’2006 в оцінках журналістів, політологів та соціологів
 • Думки експертів щодо коаліції більшості у Верховній Раді та кандидатури прем’єр-міністра
 • Вибори’2006 в оцінках експертів
 • Експерти про «помаранчеву коаліцію»: оцінки, ризики, прогнози
 • Експерти про своє ставлення до підписання Універсалу національної єдності та новоутвореної коаліції
 • Парламентські вибори-2006 в оцінках експертів і населення
 • Експертна оцінка діяльності українського уряду
 • Можливі шляхи подолання сучасної політичної кризи: думки експертів
 • Вибори-2007: думки експертів
 • Виборча кампанія в оцінках лідерів українських соціологічних служб
 • Виборча кампанія’2007 в оцінках журналістів, політологів та соціологів
 • Виборча кампанія в оцінках лідерів українських соціологічних служб
 • Додаток 1. Результати загальнонаціонального опитування населення України, жовтень 2006 року
 • Додаток 2. Громадська думка у переддень виборчої кампанії–2007
 
Від виборів-2006 до виборів-2007, далі – буде?

Здається, не так давно країна відбула парламентські вибори, які були визнані найбільш демократичними за всю історію проведення виборів в Україні. Проте минув лиш рік – Верховну Раду України розпущено, і вже на черзі позачергові перегони. Що, власне, сталося? Чому виборці, які рік тому зробили свій вибір, знов мають іти на виборчі дільниці? Чому країну знов колотить і немає впевненості, що й ці вибори на п’ять років поставлять крапку?

Проста відповідь лежить на поверхні: в результаті зради – спочатку Мороза (чиї виборці на дві третини бажали «помаранчевої» коаліції), а потім – перебіжчиків з БЮТ та «Нашої України» – Верховна Рада набу-ла конфігурації, яка не відповідала вибору народу. Потрібне «переванта-ження системи». Але якщо «система» заражена вірусом, то хоч скільки її «перевантажуй», вона щоразу «зависатиме».

Запропонований на суд читача випуск «Політичного портрету Украї-ни» має підзаголовок «Від виборів-2006 – до виборів-2007». Ми спро-буємо розібратися, де і чому система «зависає», адже «система влади» у суспільстві, де вибори проводяться у демократичний спосіб, прямо за-лежить від того, чи відповідально ми обираємо владу і якими мотивами керуємося. Скажімо, головну причину того, що вибори не стали демок-ратичним механізмом впливу громадян на владу, самі громадяни вбача-ють у тому, що політики не виконують своїх обіцянок. Але чи обіцяли їм політики щось конкретно? Чи обіцяв Мороз, з ким він утворюватиме майбутню коаліцію? І чи його про це запитували виборці? Люди не за-доволені багатьма політиками, які прийшли до Верховної Ради. Але ж там не було нікого, окрім тих, кого обрали виборці!

В основі випуску – два соціологічні дослідження. Одне з них було проведено у жовтні 2006 року як післявиборне, де аналізуються ре-зультати виборів – мотивація електорального вибору, особливості елек-торатів політичних сил, оцінки громадянами виборів та їх результатів, діяльність на виборах громадських організацій тощо (докладніше ди-вись Додаток ). Друге опитування проводилося наприкінці червня – на початку липня 2007 року вже як передвиборне і вивчало ставлення населення до прийдешніх виборів (докладніше дивись Додаток 2). Особ-ливий інтерес становили питання, чи можливо поліпшити ситуацію у країні в результаті виборів, чи впевнені виборці у чесності перегонів, чи довіряють виборчим комісіям та громадським організаціям, які працю-ють у виборчій кампанії, і якими є інформаційні запити та мотиви об-рання партій та блоків.

Обидва опитування були проведені Фондом «Демократичні ініціати-ви» у рамках проекту Freedom House «Участь громадян у виборчих про-цесах» (за фінансової підтримки USAID).

Окрім того, у випуску бюлетеня уміщено статті Олександра Вишняка та Михайла Міщенка, в яких аналізується суспільна ситуація, що скла-лася після виборів 2006 року.

Значний інтерес становлять, на нашу думку, експертні опитування, що їх проводив Фонд «Демократичні ініціативи» протягом року після виборів. Сьогодні особливо цікаво читати деякі прогнози експертів. Зок-рема, ще під час процесу утворення «помаранчевої коаліції» більшість експертів уважали, що вона розпадеться того ж таки року, а десятеро точно передбачили її розпад ще на етапі розподілу посад – що, власне, і сталося. Або щодо підписаного у серпні минулого року Універсалу На-ціональної єдності – більшість експертів були впевнені, що він – нежит-тєздатний.

Справжньою родзинкою бюлетеня є передвиборне опитування 20 провідних експертів України щодо їхніх оцінок минулих парламентсь-ких виборів і прогнозів щодо виборів наступних. Думки експертів по-даються не в узагальненому, а в авторському викладі, отже, цікаво буде після виборів оцінити точність кожного експерта.

Сподіваємося, що наш бюлетень стане у пригоді читачам, і не лише тоді, коли надійде час чергових (чи позачергових) виборів. Хоч як це парадоксально, але на виборах обирати вже пізно, бо доводиться об-межуватися наявним асортиментом. А поліпшити якість політичного продукту ми зможемо лише тоді, коли, ввійшовши в роль електорату, не розслабимося до наступного виборчого спектаклю, а виконаємо роль громадян.

Чи ми готові до цієї ролі? Подивімося у дзеркало, яким є чесні об’єктивні соціологічні дослідження.


Редактор випуску Ірина Бекешкіна

 


^ Вгору