Євген Бистрицький: "Відкрився формалізований канал, достатньо прзорий для участі будь-яких громадських організацій у контактах з представниками Європейської комісії"

1 грудня 2009

Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький:

- Насамперед хотілось би сказати, що Європейський союз і представники Європейської комісії абсолютно чітко дали нам знати – в будь-якій країні, я маю на увазі європейській, неможливий розвиток демократії без розвинутого громадянського суспільства. Це можна повторювати ще тисячі разів, але ясне розуміння цього приходить поступово.
Хай би скільки говорили представники всіх гілок влади про демократію, без розвинутого громадянського суспільства повноцінної демократії бути не може. Так само як не може бути й розвинутої економіки, розвинутого ринку і так далі. Це ази, котрі варто повторювати кожного разу, коли ми говоримо про громадянське суспільство і різні зустрічі або різні форми його організації.
Форум громадянського суспільства країн Східного партнерства ЄС, який відбувся в Брюсселі, я назвав би історичною подією. Адже досі багато хто з представників громадських організацій спілкувалися і надавали консультації чи рекомендації представникам Європейської комісії, Європейського союзу, як правило, у рамках неформальних зустрічей, так би мовити, в нелегальному форматі.
Зі створенням такого Форуму громадянських суспільств шести країн громадські організації набули змоги формалізувати, точніше повністю узаконити контакти з представниками ЄС. Вони можуть офіційно доносити до них результати моніторингу щодо виконання тих чи тих угод з ЄС, того чи того стану в галузі, скажімо, екології, енергетики, тобто відповідно до платформ, які запропоновані для країн європейського партнерства.
Інакше кажучи, відкрився формалізований канал, достатньо прозорий для участі будь-яких громадських організацій у контактах з представниками Європейської комісії, для надання своїх рекомендацій, незаангажованого, незалежного бачення ситуації в різних сферах, які цікавлять, скажімо, громадськість і ЄС.
Цей Форум також дає змогу розвивати двосторнні зв’язки, скажімо,  між представниками громадянських організацій України і всіх цих шести країн. Адже європейське партнерство – це не лише багатосторонні зв’язки між країнами, між представниками громадськості, це можуть бути й активні двосторонні контпкти. Скажімо, декілька країн можуть об’єднатися і розвивати якусь ініціативу спільно. Адже країни Східного партнерства дуже різні за ступенем демократії, ступенем розвитку свобод, розвитку самих громадських організацій і громадянських суспільств. Наприклад, на себе звернуло увагу те, що представників України найбільше цікавив розвиток роботи за тематикою, тоді як представники інших країн, скажімо, Вірменії, Білорусі та Азербайджану цікавились, яким чином Європейська комісія могла б захистити їх від можливості втручання і натисків зі сторони власного уряду. Себто вони насправді шукали в Східному партнерстві безпеки діяльності, тоді як ми шукали змістового наповнення нашої діяльності.
Робота на Форумі – це добрий урок і добрий досвід, якого набули всі учасники зібрання. І цей досвід треба поширювати в Україні. Це ще одна нагода відстоювати перед владою необхідність створювати умови для розвитку громадянського суспільства, як законодавчі, так і виконавчі. Наприклад, в інших країнах, існують навіть віце-прем’єри з розвитку громадянського суспільства, я особисто з ними спілкувався. У нас, як ви знаєте, достукатися до влади надзвичайно важко.

 

 


 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору