Ольга Айвазовська: Екзит-пол легітимізує результати народного волевиявлення

13 січня 2010

Ольга Айвазовська, голова правління Громадської організації «Опора»:

– Наскільки екзит-пол є важливим для проведення виборів?

– Екзит-пол – це одна з точок контролю, яка, безперечно, потрібна для того, щоб надати якісну оцінку виборчому процесу і таким чином легітимізувати результат волевиявлення. Тому що, коли екзит-пол та інші паралельні підрахунки голосів дають різні цифри, це викликає занепокоєння у суспільстві. Якщо усі соціологічні дані говорять про те, що результати перебувають у межах науково визначених статистичних похибок, суспільство приймає ці дані.

– Якщо результати ЦВК і екзит-полу не збігаються, чи варто ставити під сумнів дані офіційної інстанції?

– Звичайно, це дає підстави сумніватися у чесності підрахунку ЦВК. Єдине питання, як і для будь-яких інших соціологічних досліджень, до будь-якого паралельного підрахунку: хто є виконавцем екзит-полу? Якщо структура, інституція має потужний ресурс довіри у суспільстві, результати її опитувань будуть позитивно сприйняті й нас, і за кордоном.

– Хто має стати головним джерелом підтримки екзит-полу?

– Я думаю, ми маємо потроху рухатися до того, щоб громадяни України самі фінансували такі ініціативи. Але на даний момент дуже мало громадських організацій фінансується самим суспільством, тобто громадянами. Я переконана, що суспільство саме повинно інвестувати подібні заходи, фактично даючи замовлення на цей продукт. Ми звикли, що екзит-пол фінансується закордонними інвесторами, і це сприймається як належне, відповідно інтерес суспільства до роботи цієї структури не дуже високий. І зовсім інша ситуація, коли я як громадянин України вклав певний відсоток від свого щомісячного заробітку у проведення екзит-полу, тоді, безперечно, його результати є для мене набагато важливішими.

– Чи є проведення екзит-полу питанням іміджу України?

– Безперечно, так. Вибори можна фальсифікувати різними методами, які не будуть помітними ані для спостерігачів, ані для громадськості. Також, просто впливаючи на громадську думку, просто маніпулюючи нею, зриваючи виборчий процес, вчинюючи багато дій, які не підпадають під кримінальну відповідальність чи навіть адміністративну. А екзит-пол є точкою контролю, тому його проведення є надзвичайно важливим, як і спостереження, як і моніторинг довиборчого періоду, як і паралельний підрахунок голосів. Головне, щоб він робився якісно.

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору