Міжнародне експертне опитування стосовно шляхів та методів ведення інформаційно-просвітницької кампанії «Україна-НАТО»

8 листопада 2011

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва провів міжнародне експертне опитування стосовно шляхів та методів ведення інформаційно-просвітницької кампанії «Україна-НАТО». В Україні в період з 3 серпня по 7 вересня 2011 року було опитано 51 експерт. У Грузії з 1 по 17 жовтня було опитано 12 експертів.

• Абсолютна більшість українських і грузинських експертів переконані, що НАТО в сучасному світі є військово-політичним союзом незалежних держав, об’єднаних загальною системою цінностей демократії і свободи.

• Більшість експертів оцінює розширення НАТО як сприятливий для України процес поширення демократії та безпеки в Європі, який допоможе Україні зміцнити її незалежність.

• Переважна більшість опитаних експертів вважають, що сьогодні існують значні загрози незалежності та територіальній цілісності України. Для їх запобігання більшість українських і грузинських експертів радять приєднатися до НАТО.

• Серед сил, які виявилися найбільш зацікавленими у вступі України до НАТО, експерти виокремили Сполучені Штати Америки та країни Європи. Переважна більшість українських експертів найбільш зацікавленими вважає український народ.

• Переважна більшість українських експертів вважають, що ухвалювати рішення щодо вступу до НАТО повинен Парламент України, а більшість грузинських експертів впевнені, що рішення повинно прийматися на всенародному референдумі.

• Абсолютна більшість українських і грузинських експертів впевнені, що вступ до Північноатлантичного альянсу гарантує національну безпеку Україні.

• На думку більшості українських експертів, вступ України до НАТО є питанням середньострокової перспективи (5–10 років). Думка грузинських колег розділилася навпіл: одна частина вважає, що це є питанням середньострокової перспективи (5–10 років), а інша – це питання далекої перспективи (понад 10–15 років).

• Серед можливих наслідків позаблокового статусу та політики активного нейтралітету для України більшість українських і грузинських експертів вважають нездатність самостійно гарантувати суверенітет і забезпечити національну безпеку та ослаблення позиції та впливовості України на міжнародній арені. Грузинські експерти також виділяють, що Україна все більше входитиме в орбіту Росії.

• Думки українських експертів з приводу того, наскільки важливим чинником був би вступ України до НАТО для її вступу в Євросоюз, поділилися майже порівну. Одна частина вважає, що вступ був би дуже важливим і вирішальним, а інша – що він був би загалом важливим, але не вирішальним. Більшість грузинських експертів вважає, він був би загалом важливим, але не вирішальним.

• Більшість експертів впевнені, що, вступивши до НАТО, Україна виконає мінімальні умови, необхідні для набуття статусу кандидата на вступ до ЄС. Грузинські експерти вважають, що Україна продемонструє свою прихильність до демократичних цінностей, необхідних для членства в ЄС.

• Українські та грузинські експерти зазначили, що Україні потрібно брати участь у політико-економічному блоці Грузія-Україна-Вірменія-Молдова (ГУАМ). У таких організаціях, як Організація договору про колективну безпеку (ОДКБ), і Шанхайська організація співробітництва (ШОС), на їхню думку, брати участь не потрібно.

• Якщо Україна вступить до НАТО, найбільш позитивно це вплине на такі сфери: відносини з Європейським Союзом, міжнародна безпека, обороноздатність, міжнародний авторитет України. Найбільш негативний вплив це матиме на відносини з Росією.

• Абсолютна більшість українських і грузинських експертів вважає, що в економічній сфері вступ до НАТО поліпшить інвестиційний клімат, дасть змогу залучити іноземних інвесторів.

• Серед політичних наслідків вступу до НАТО більшість експертів зазначили, що Україна поліпшить свою репутацію в демократичному світі і долучиться до демократичних стандартів Заходу.

• Відносна більшість українських експертів зазначили, що вступ України до НАТО негативно вплине на українсько-російські відносини в сфері економіки, а грузинські експерти впевнені, що вони погіршаться на початку, але потім стабілізуються.

• Більшість українських експертів вважають що, українсько-російські відносини в сфері політики погіршаться, а грузинські експерти – що вони покращаться.

• Абсолютна більшість експертів зазначила, що рівень поінформованості населення України про НАТО загалом незадовільний.

• Серед причин негативного ставлення населення до вступу в НАТО більшість українських і грузинських експертів називає погану поінформованість про істинну природу НАТО і розповсюдження популістської та викривленої інформації.

• Серед аргументів, які могли би поліпшити ставлення населення до НАТО, українські та грузинські експерти виділили: проведення комплексної інформаційної кампанії, поширення правдивої інформації, відкрите обговорення різноманітних акції НАТО.


Результати експертного опитування в Україні

Результати експертного опитування в Грузії


Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору