«Місцеві вибори 2010: оцінки, проблеми, наслідки»

8 листопада 2010

Прес-конференція

Учасники прес-конференції:

  • Ольга Айвазовська – голова правління громадської мережі «ОПОРА»
  • Ірина Бекешкіна — директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва
  • Олександр Вишняк – керівник фірми «Юкрейніан соціолоджі сервіс»,
  • завідувач відділу Інституту соціології НАН України 
  • Олексій Гарань – науковий директор Школи політичної аналітики, професор НаУКМА
  •  Юрій Мірошниченко – народний депутат України
  •  Олександр Черненко – голова правління Комітету виборців України

 

Основні питання до розгляду:

1. Місцеві вибори-2010 в оцінках експертів
2. Як зміниться політичний ландшафт в результаті виборів?
3. Що треба зробити для того, щоб вибори в Україні відповідали демократичним стандартам?


Місцеві вибори-2010: оцінки, проблеми, наслідки

Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва 3-6 листопада 2010 року провів експертне опитування «Місцеві вибори-2010: оцінки, проблеми, наслідки».
Метою опитування було з’ясувати, яку оцінку виборам дають експерти, дізнатися їхню думку щодо ймовірних короткотермінових і довготермінових наслідків пройдешніх виборів, а також визначити заходи, які б сприяли наближенню виборів в Україні до демократичних стандартів. Усього було опитано 25 експертів.

• Більша частина експертів вважає, що Україна на виборах, що відбулися, не склала іспиту на демократію: середня оцінка виборів – 2.0 бала за 5-бальною шкалою.

• Щодо оцінки складових виборів найнижчий бал за 5-бальною шкалою (нижче 2-х балів) отримали формування виборчих комісій (1.8 бала) та законодавство щодо місцевих виборів (1.9 бала). Дещо вище за 2 бали, але нижче за 3 були оцінені: чесність підрахунку голосів — 2, 3 бала, організація голосування у день виборів — 2,4 бала, укладення партіями партійних списків — 2,3 бала, діяльність виборчих комісій у день виборів — 2,5 бала, реальна конкуренція і змагальність кандидатів — 2,5 бала, ведення партіями виборчої кампанії — 2,8 бала, свобода доступу кандидатів у ЗМІ — 2,9 бала. Єдина складова, яка була оцінена задовільно, – це якість списків виборців — 3,1 бала.

• Переважна більшість експертів вважають, що місцеві вибори не були чесними, однак в оцінці міри порушень їхні думки суттєво розходяться – що фальсифікації були системними і масовими по всій країн, вважають практично стільки експертів, скільки й тих, хто переконаний, що масові та системні фальсифікації були лише в окремих регіонах.

Серед позитивних рис цих виборів експерти відзначали велику конкуренцію між кандидатами, можливість балотуватися у мажоритарних округах та наявність громадянської позиції у населення, не інспірованої «згори» політиками.

Серед негативних рис виборчої кампанії експерти назвали насамперед вади виборчого законодавства, які дали змогу владі фальсифікувати вибори. На думку експертів, влада зробила ставку винятково на адміністративний ресурс, намагаючись побудувати однопартійну систему, причому не шкодуючи навіть союзників по коаліції. Ця кампанія відзначалася також нерозумінням ідей місцевого самоврядування та розчаруванням виборців у політиці.

• На думку експертів, внаслідок місцевих виборів політичний ландшафт України зазнає істотних змін. Перевага Партії регіонів у місцевих органах влади стане значною; посиляться авторитарні тенденції, а опозиція може ослабнути та маргіналізуватися; може посилитися і регіоналізація України.

• Як короткострокові перспективи, експерти описують зміни політичного ландшафту України – значне послаблення опозиції, спроби влади створити фактично однопартійну модель на основі ПР. Прийшовши до влади, місцеві політики перерозподілятимуть ресурси, а не займатимуться проблемами населення. Серед населення зростатиме соціальна апатія.

• У віддалених перспективах експерти вбачають такі ризики, як остаточне встановлення авторитаризму, вигравання владою виборів винятково за рахунок фальсифікацій. Як наслідок цього, деякі респонденти називають втрату владою легітимності, радикалізацію опозиції та можливий озброєний протест. У міжнародному аспекті Україна може втратити перспективи євроінтеграції та повністю стати сателітом Росії.

Для проведення чесних і демократичних виборів в Україні експерти вважають необхідним у першу чергу термінове внесення відповідних змін до виборчого законодавства. Окрім того, експерти вважають, що матиме позитивний вплив на якість виборів просвітницька та інформаційна діяльність — як щодо виборів, так і щодо опозиційної діяльності загалом. Деякі експерти наголошують на тому, що слід насамперед змінювати політичну культуру суспільства, «вирощувати громадянина» – суспільство має саме дозріти до нормального розуміння політики, а експерти та опозиція можуть лише чекати.

Анкета і результати опитування

 

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору