100 днів нової влади

18 червня 2010

Прес-конференція

Організатори прес-конференції — Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та Український центр економічних і політичних досліджень ім. О.Разумкова 

 

 

 

 

 

       Учасники :
  • Ірина Бекешкіна — директор Фонду «Демократичні ініціативи»
    ім. Ілька Кучеріва

  • Михайло Міщенко — заступник директора соціологічної служби Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О.Разумкова
     
Основні питання до розгляду:
 

Як громадяни України оцінюють перші 100 днів нової влади?

Як громадяни України оцінюють конкретні дії нової влади?

Чи сподівається населення, що Президент Віктор Янукович виконає свої обіцянки?

Як ставляться громадяни до призначення Миколи Азарова премєр-міністром України? 

Які завдання, на думку громадян, нова влада повинна розвязувати у першу чергу?

Як змінилися рейтинги довіри до державних інституцій?

Якими були б результати голосування, якби вибори до Верховної Ради відбулися найближчим часом?

Сто днів нової влади 

Загальнонаціональне опитування населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та  соціологічною службою Центру Разумкова з 5 по 10 червня 2010 року за вибіркою, що репрезентує доросле населення України за регіоном проживання, типом поселення, віком і статтю. Вибірка побудована як багатоступенева, стохастична із квотним відбором респондентів на останньому етапі. Опитування здійснювалося у 113 населених пунктах (із них 65 міських та 48 сільських поселень). Методом особистого інтерв’ю (віч-на-віч) у помешканні опитано 1611 респонденти віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки без врахування дизайн-ефекту з імовірністю 0,95 не перевищує 2,5%. 
Проект фінансується Міжнародним фондом «Відродження».

• Українці переважно позитивно оцінюють перші сто днів діяльності нової влади. Діяльність Президента Віктора Януковича повністю і переважно позитивно оцінили 54% населення, повністю та переважно негативно – 24%, діяльність прем’єр-міністра Миколи Азарова повністю і переважно позитивно оцінили 49%, повністю та переважно негативно – 29%, Голови Верховної Ради Володимира Литвина – відповідно, 39% позивних оцінок і 34% негативних. Втім, позитивні оцінки влади після обрання Віктора Ющенка були також високими: позитивно оцінювали діяльність Віктора Ющенка у перші сто днів 54%, негативно – 14.5%, прем’єр-міністра Ю. Тимошенко, відповідно, 54% і 16.5%, Голови Верховної Ради В. Литвина – 49% і 12%.

• Частка громадян, які переважно позитивно оцінюють діяльність Президента України В.Януковича, у Східному регіоні досягає 78% (негативно – лише 9%), у Південному регіоні – 73% (негативно – 14%). Практично поділені оцінки у Центральному регіоні (позитивно – 38%, негативно – 34%), а от у Західному регіоні переважають негативні оцінки діяльності – 48% (позитивних – 27%). Так само регіонально поділені й оцінки діяльності прем’єр-міністра Миколи Азарова та Голови Верховної Ради Володимира Литвина: позитивні на Сході й Півдні, переважно негативні у Центрі і суттєво негативні на Заході. Така ж ситуація, тільки дзеркально протилежна, спостерігалася й 2005 року: позитивно оцінювали діяльність новообраного Президента Віктора Ющенка і прем’єра Тимошенко на Заході й у Центрі і негативно – на Півдні й Сході. Щоправда, регіональна поляризація ставлення до діяльності Володимира Литвина тоді була виражена значно менше.

• Більшість населення (52%) підтримує призначення Миколи Азарова на посаду прем’єр-міністра України (не підтримують 29%). 2005 року більшість населення (57%) теж підтримувала призначення Юлії Тимошенко на цю посаду.

• Більшість населення України вірить у те, що новообраний Президент Віктор Янукович виконає свої виборчі обіцянки (18% у цьому впевнені і ще 41% мають на це надії). У 2005 році більшість українців (66%) теж покладали схожі сподівання на новообраного Президента Ющенка.


• Діяльність опозиційних сил більшість населення України оцінила негативно (50% негативних оцінок і 16% позитивних). Втім, третина опитаних не змогла дати певної оцінки діяльності опозиції. У Західному регіоні позитивні і негативні оцінки діяльності опозиції практично однакові (32% і 31%), у решті регіонів переважають негативні оцінки.

• Серед населення переважає думка, що все, що відбувається нині в Україні, йде у правильному напрямі – у цьому переконані 41%, протилежну точку зору мають 32%. Для порівняння, у березні 2005 року 47% населення так само вважали, що все розвивається правильно (21% поділяли протилежну думку). Проте вже у вересні 2005 року оцінки змінилися на протилежні: лише 21% залишилися при думці щодо правильності обраного шляху, а 44% вважали, що усе розвивається хибно.

• Населення здебільшого позитивно оцінило такі кроки нової влади, як: харківські угоди (55% позитивних оцінок і 34% негативних), зміни у векторі зовнішньополітичних орієнтацій – з ЄС на Росію (53% позитивних оцінок і 28% негативних), зміни умов вступу до вишів (47% позитивних оцінок і 22% негативних), формування коаліції більшості у Верховній Раді не лише із фракцій, а й окремих депутатів (45% позитивних оцінок і 28% негативних), кадрові призначення у Кабінеті міністрів (45% позитивних оцінок і 28% негативних), призначення голів обласних державних адміністрацій (42% позитивних оцінок і 17% негативних), скасування місцевих виборів (41% позитивних оцінок і 17% негативних), порушення кримінальної справи проти Ю.Тимошенко (43% позитивних оцінок і 35% негативних).

• На думку більшості населення, нова влада переважно справляється з такими завданнями, як: забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, пенсій та стипендій, формування нового державного бюджету на 2010 рік, забезпечення доступу громадян до об’єктивної інформації, підтримка закону і порядку. Не вдається новій владі подужати такі завдання, як: боротьба з корупцією, скорочення інфляції, відновлення справедливості у справі приватизації найбільших державних підприємств, стимулювання економічного росту.

• Найбільш пріоритетні проблеми, на яких, на думку населення, має насамперед зосередитися влада, лежать у соціально-економічній площині: подолання кризи в економіці, економічне зростання (74%), боротьба з корупцією (52%), проведення реформи охорони здоров’я (46%), турбота про найменш захищені групи населення (36%), проведення пенсійної реформи (32%), а також – зняття депутатської недоторканості (27%).

• На думку більшості населення (51%), за час діяльності нової лади економічна ситуація в Україні не змінилася, 23% вважають, що ситуація дещо покращилася, а 2% – що покращилися дуже; натомість 4% бачать істотне погіршення і ще 8% – деяке погіршення. Так само і ситуація за місцем проживання – на думку більшості населення (63%), вона майже не змінилася, 21% бачать деяке або істотне покращання, а 10% – погіршення. І матеріальне становище більшості родин (59%) майже не змінилося; значне чи деяке покращення відчули 25%, значне або деяке погіршення – 14%.

• Абсолютна більшість населення оцінює рівень корупції в Україні як дуже високий (33%) або високий (42%). Значній частині громадян довелося стикатися із явищами корупції вже за нової влади: 10% – дуже часто і ще 20.5% – часто. Це – більше, ніж це було за перших 100 днів президентства Ющенка (тоді 7% вказали, що стикалися з корупцією дуже часто і ще 13% – часто).

• Найвищий рівень довіри серед усіх соціальних інституцій стабільно має Церква (баланс довіри-недовіри становить +52%), високий рівень довіри також в українських ЗМІ (+35%), далі за рівнем довіри йдуть: Збройні сили України (+17%), Президент Віктор Янукович (+22%), уряд України (+9%), СБУ (+9%). Найменше довіри українці виявляють до банків (баланс довіри-недовіри становить – 52%, далі за рівнем недовіри йдуть: суди (–45%), політичні партії (–38%), міліція (–37%), прокуратура (–36%), Верховна Рада України (–24%), Конституційний суд України (–19%), громадські організації (–9%). Порівняно з березнем 2005 року українці стали значно менше довіряти майже усім соціальним інституціям. Найбільше втратила у довірі Верховна Рада (37%, у березні вона мала позитивний баланс довіри-недовіри у +13%), значно втратили у довірі й банки (30%), істотно зменшилася довіра до політичних партій (на 21%), до Збройних сил України (на 17%), міліції (17%), прокуратури (17%). Дещо менше втратили у довірі СБУ (10%) та громадські організації (9%). Не втратили у довірі за цей час Церква та ЗМІ. Рівень довіри до Президента В.Януковича та уряду, хоч і має позитивний баланс довіри-недовіри, але все ж менший, ніж був у Віктора Ющенка (+43%) та уряду Тимошенко (+35%).

• Якби вибори до Верховної Ради відбулися найближчої неділі, найбільший відсоток набрала б Партія регіонів (41.2% до тих, хто зголосився взяти участь у голосуванні), далі йдуть Блок Юлії Тимошенко – 16.0% та Партія «Сильна Україна» (С.Тігіпко) – 11.1%. Виборчий бар’єр також здолали б Блок Арсенія Яценюка (5.3%) та, імовірно, ВО «Свобода « (О.Тягнибок) – 3.1% і Комуністична партія України – 2.9%. Проголосували б проти всіх 2.6% і ще 12.5% не визначилися із своїм вибором.

• У експертному опитуванні діяльність нової влади була оцінено низько – середня оцінка становила 3.9 бали за 10-бальною шкалою. Найбільш низькі оцінки були дані ефективності заходів нової влади по налагодженню співпраці з громадськими організаціями (1.8 бали), обґрунтованості рішень з точки зору потреб гуманітарного розвитку держави (2.2 бали), дотриманню законності в Україні (2.2 бали), обґрунтованості рішень з точки зору національних інтересів держави (2.4 бали) ефективності заходів по налагодженню співпраці з бізнесом (2.5 бали) та стану свободи підприємництва в Україні (2.9 бали). Низькі оцінки отримали також економічна ситуація в Україні (3.2 бали), рівень демократії в Україні (3.3 бали), стан свободи слова в Україні (3.6 бали). Як надзвичайно високий був оцінений рівень корупції в Україні (8.7 бали з 10). Дещо краще експерти оцінили рівень прогнозованості розвитку держави на 2010 рік (4.7 бали), обґрунтованість рішень влади з точки зору економічної доцільності (4.2 бали), відповідність влади до високих очікувань більшості населення України (4.2 бали).

Результати опитування

 

 

    
Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору