Оцінка лідерами громадських організацій візової політики країн ЄС та Шенгенської зони

23 березня 2012

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва 15–19 березня 2012 року провів експрес-опитування представників громадських організацій із питань візового режиму. Метою опитування було з’ясувати, як багато українських громадських діячів відвідували країни ЄС та Шенгенської зони останнім часом, та виявити основні проблеми, з якими вони стикалися під час отримання віз. Усього було опитано 61 громадський діяч.

• Абсолютна більшість опитаних (54 з 61) відвідували країни ЄС та Шенгенської зони протягом останніх 3 років. Ті, кому не доводилося бувати в цих країнах, пояснювали це або відсутність потреби, або відсутністю можливості.

• Усі опитані представники НДО були в країнах ЄС та Шенгенської зони у ділових поїздках, пов’язаних із громадською організацією або з іншою професійною діяльністю. Крім того, опитані громадські діячі їздили до країн ЄС на відпочинок та з метою туризму.

• Опитані представники громадських організацій отримували як одноразові, так і багаторазові візи. У випадку багаторазових найчастіше вони отримували візи терміном на один рік.

• Опитані лідери громадських організацій були переважно задоволені процесом отримання віз у посольствах. Абсолютна їх більшість (49 із 54) не отримували відмов, а відмови стосувалися отримання багаторазових віз.

• Серед тих небагатьох опитаних, яким відмовляли у видачі віз, частина з них або не отримала жодних пояснень з приводу відмов, або дістала пояснення, які були непереконливими. Ніхто з них не подав апеляцію, мотивуючи це передусім надто тривалим часом її розгляду.

• Більшість опитаних лідерів громадських організацій подавали запит на багаторазову візу. Переважна їх частина отримала запитувану візу. Ті, кому було в цьому відмовлено, зазначали, що при цьому їм або взагалі не надавали пояснень відмови, або пояснення були непереконливими.
• Серед тих громадських діячів, які отримували багаторазові візи, більшість використовувала їх в ділових цілях. Водночас, частина опитаних, окрім ділових цілей, використовувала багаторічні Шенгенські візи для туристичних подорожей, відпочинку чи відвідин друзів і родичів.

• Основними причинами незадоволення процесом отримання віз більшість опитаних передусім назвали упередженість і неповажне ставлення співробітників посольств, існування неправомірних додаткових вимог для отримання віз, необхідність звертатися до посередницьких візових фірм, великі черги та високу вартість віз.

• Найкраще враження на опитаних справило посольство Польщі. Значно менше опитаних згадували в такому ж ключі посольства Німеччини, Франції, Угорщини та Литви. Відповідаючи на запитання про посольства, які вони вважають найгіршими, громадські діячі найчастіше зазначали, що в них не виникало проблем із жодним із них.

• Для полегшення отримання віз представниками громадських організацій, на думку опитаних, слід насамперед внести корективи в процедуру та практику застосування видачі багаторазових віз для осіб з позитивною візовою історією, внести представників недержавних організацій до переліку тих, хто має право на безкоштовні візи, та усунути додаткові вимоги для отримання віз (необхідність мати рахунок у банку, власне житло тощо).

Результати оптуванняПочаток   Попередня сторінка   6   7   8   9   10   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору