«Україна у фокусі», 15–21 грудня 2008 року

22 грудня 2008

Огляд політичних подій за тиждень


15 грудня

Депутати присвятили день з’ясуванню долі коаліції. Народний депутат від НУНС Борис Тарасюк наголосив, що 37 депутатів цієї політсили (всього у фракції 72 народних депутати) виступають за підписання угоди з БЮТом та Блоком Литвина. Натомість інша частина фракції, яка зустрілась сьогодні з президентом, заявила, що не готова це зробити. Як повідомив депутат від НУНС Анатолій Гриценко, Віктор Ющенко дав зрозуміти, що виступає за ситуативну більшість у парламенті і проти коаліції в складі трьох фракцій. Лідер фракції БЮТ Іван Кириленко заявив, що його сила підпише коаліційну угоду одразу, тільки-но до цього будуть готові партнери по коаліції – НУНС і Блок Литвина.

Партія регіонів вимагає від голови Верховної Ради Володимира Литвина пояснити, чи є на даний момент коаліція між БЮТом, НУНСом і Блоком Литвина. В разі, якщо такої коаліції немає, – регіонали вимагають денонсувати заяву про її створення. Про це голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив під час засідання погоджувальної ради.


16 грудня

Коаліційну угоду трьох політичних сил – БЮТу, НУНСу і Блоку Литвина – підписано. Підписи під документом поставили лідер фракції БЮТ Іван Кириленко, заступник лідера фракції НУНС Борис Тарасюк і новообраний лідер фракції Блоку Литвина – Ігор Шаров.
У текст коаліційної угоди внесено три нові пункти. Зокрема, в документі йдеться, що вступ України до НАТО можливий лише за результатами всеукраїнського референдуму. На вимогу Блоку Литвина, з'явився пункт про внормування земельного законодавства. І третій пункт – коаліція зобов'язується ухвалити акт, в якому вшанують воїнів ОУН-УПА.

Та частина фракції НУНС, яка не поставила підписи під коаліційною угодою (34 депутати), залишилася без своїх керівників. Лідер фракції В'ячеслав Кириленко і його заступник Роман Зварич подали заяви про звільнення з посад. Коментуючи причини своєї відставки, В’ячеслав Кириленко зазначив, що поважатиме рішення колег, але не буде головою фракції, який представляє фракційну меншість. Екс-спікер Арсеній Яценюк теж не поставив свого підпису під коаліційною угодою, адже, за його підрахунками, ця коаліція заледве набирає 214 депутатів.

Партія регіонів звинуватила Блок Литвина та комуністів у зраді свого народу і своїх виборців. «Фракції НУНС, БЮТ та Блок Литвина підписали лжекоаліцію, яка, не маючи достатньої кількості голосів, але підтримана комуністами, реалізовуватиме антинародну політику», – йдеться у заяві прес-служби Партії регіонів. Крім того, там зазначено, що коаліційна угода не містить серйозної програми виходу з кризи. І основу її складають ідеологічні гасла, сформульовані прибічниками НАТО та насильницької українізації.

П’ять мільйонів безробітних може з'явитися в Україні наступного року. Такий песимістичний прогноз висловив під час наради з головами областей Президент Віктор Ющенко. Глава держави зобов'язав їх розробити антикризові заходи для збереження робочих місць та недопущення масових звільнень. Президент поінформував, що бюджет держави вже недоотримує гроші, тому проблеми із виплатами бюджетникам – неминучі.

Міністерство праці та соціальної політики спростовує побоювання щодо невиплат пенсій. Керівниця відомства Людмила Денисова запевняє, що пенсії в Україні сьогодні платять справно, й уряд забезпечить виплати навіть у разі несвоєчасного ухвалення державного бюджету на 2009 рік. Вона також пообіцяла, що наступного року скорочувати пенсії урядовці не планують. Обіцяють навіть проіндексувати їх відповідно до рівня інфляції.


17 грудня

Президент Віктор Ющенко висловив сподівання, що партія НСНУ ухвалить на своєму черговому з’їзді справедливе рішення стосовно депутатів, які підтримали коаліцію з БЮТ і Блоком Литвина і виключить їх з партії, а також зі списку народних депутатів. Про це Ющенко заявив журналістам низки друкованих видань. Глава держави стверджує, що коаліціонери вчинили наперекір волі партз'їзду і тепер мають за це відповідати.
Із 37 членів фракції НУНС, які підтримали створення коаліції з БЮТ і Блоком Литвина, членами партії «Народний Союз Наша Україна» є 7 народних депутатів: Валерій Борисов, Едуард Зейналов, Юрій Ключковський, Руслан Князевич, Микола Мартиненко, Олександр Третьяков, Ольга Герасим’юк.
У ЦВК кажуть, що позбавити депутатів НУНСу мандатів, які представляють партію "Народний союз наша Україна", буде не так просто. Останнє слово має сказати з'їзд усього блоку.

Бюджет на 2009 рік потребує негайного затвердження, крайній термін – наступний тиждень. Про це заявив Голова Верховної Ради Володимир Литвин . Спікер наголосив: бюджет потрібно терміново доопрацювати. До нього слід внести правки, з урахуванням сьогоднішніх економічних реалій. Якщо парламент не затвердить бюджет до кінця року, Україна залишиться без зовнішніх запозичень. А вони, зазначив спікер, країні конче потрібні.

18 грудня

Цього тижня гривня впала вдвічі. В уряді заявили, що обвал гривні був спровокований Нацбанком під прикриттям Секретаріату Президента. Із такою сенсаційною заявою виступила прем'єр Юлія Тимошенко, звинувативши НБУ в махінаціях та змові з комерційними банками. Якщо Президент не звільнить голову НБУ Володимира Стельмаха та все правління, прем'єр обіцяє звернутися до міжнародних фінансових інституцій. Доки цього питання не розгляне Верховна Рада, її діяльність буде заблоковано – пообіцяла Юлія Тимошенко.

Депутати мають намір створити спеціальну слідчу комісію, яка вивчить діяльність Нацбанку на валютному ринку. Таке доручення дав голова Верховної Ради Володимир Литвин. 4 дні вона з’ясовуватиме обставини обвалу гривні та загальну фінансову ситуацію в Україні. Звіт комісії планують заслухати у парламенті вже у вівторок. У Блоці Юлії Тимошенко та Партії Регіонів вимагають, щоб до розслідування діяльності НБУ долучилися фахівці з генпрокуратури, контрольно-ревізійного управління, СБУ та МВС.

19 грудня

Росія все ж заблокувала спроби України домогтися ухвалення Генеральною асамблеєю ООН резолюції про визнання Голодомору геноцидом українського народу. Про це заявив постійний представник Російської Федерації при ООН Віталій Чуркін. Він зазначив, що протягом цього року делегація України кілька разів намагалася внести це питання до порядку денного Генасамблеї. Утім, як зазначає Чуркін, російські дипломати роз’яснили колегам усі історичні деталі і позицію Росії підтримала переважна більшість країн.
Нагадаємо – раніше МЗС України заявило, що Росія “шляхом тиску і шантажу” намагається позбавити Україну права винести на розгляд сесії Генасамблєї ООН питання про Голодомор 1932-33 років.

Партія регіонів та КПУ пропонують висловити недовіру міністру оборони Юрію Єханурову і звільнити його з посади. Єханурову закидають причетність до незаконного постачання української зброї в Грузію. Про це з парламентської трибуни заявив голова тимчасової слідчої комісії Валерій Коновалюк (ПР). На захист Єханурова виступив колишній керівник Міноборони Анатолій Гриценко. Він заявив, що Україна не порушила жодного закону, поставляючи зброю до Грузії. Спікер Володимир Литвин повідомив, що міністра оборони отримав запрошення прибути на звіт тимчасової слідчої комісії з цього питання.


Україна та Сполучені Штати підписали хартію про стратегічне партнерство. У документі йдеться про співпрацю сторін у сфері економіки та безпеки, спрямованої на євроатлантичну інтеграцію України, про нерозповсюдження зброї масового знищення та запобігання поширенню небезпечних технологій. Крім того, американська сторона сприятиме судовій реформі та боротьбі з корупцією в Україні.

20 грудня

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко заявила, що не має наміру бути учасником нинішньої владної команди і переходить в опозицію до Президента Віктора Ющенка, який, на її думку, покриває незаконні валютні оборудки в НБУ. Про це вона заявила сьогодні на брифінгу в Кабінеті міністрів. Прем’єр ще раз звинуватила президента і голову НБУ в організації падіння курсу української валюти і зазначила, що має намір звернутися до Міжнародної неурядової організації "Глобал-вітнесс" по експертну оцінку коливань курсу гривні. Тимошенко вважає, що тільки завдяки її діям і публічним заявам ситуація на валютному ринку країни почала потрохи стабілізуватися.

 

 

 

 

 

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору