«Україна у фокусі», 23 лютого – 1 березня 2009 року

2 березня 2009

Огляд політичних подій за тиждень

23 лютого


Щоб отримати другий транш кредиту від Міжнародного валютного фонду, Україні потрібно внести зміни в державний бюджет.
За словами голови ради Національного банку Петра Порошенка, МВФ не відмовив Україні в наданні кредиту, а просто "взяв перерву", щоб українська влада ухвалила зміни до бюджету на 2009 рік.
Нагадаємо, у листопаді Україна отримала перший транш кредиту від Міжнародного валютного фонду у розмірі 4,5 млрд дол. Другий транш у розмірі майже 2 млрд мав надійти ще минулого тижня , однак МВФ відклав надання кредиту, закликавши українську владу скоротити дефіцит бюджету, посилити монетарну політику й контролювати банківський сектор.

Віктор Ющенко ще раз закликав прем’єр-міністра терміново переглянути державний бюджет і сформувати його на основі реальних показників. Однак Юлія Тимошенко заявила, що уряд почне переглядати державний кошторис не раніше травня.
За словами спікера парламенту Володимира Литвина, вже зараз дефіцит бюджету становить 50 млрд грн. Аби МВФ відновив переговори з Україною, потрібно знайти 20 млрд, щоб частково закрити дірку в держбюджеті.
 

Численний загін протестувальників прийшов під стіни Національного банку з вимогами розморозити депозити, відтермінувати виплати кредитів, тим, хто тимчасово втратив платоспроможність, заборонити банкам збільшувати відсоткову ставку на позики та вилучати майно у разі затримання виплат. Серед протестувальників – власники депозитних рахунків, приватні підприємці і пересічні громадяни, які вже не в змозі виплачувати позику у банку. Крім того, люди вимагали, аби їм дозволили виплачувати кредити за курсом долара, який існував на момент укладання договору.
У Секретаріаті Президента протестувальників закликали висувати до влади і Нацбанку реальні вимоги.

24 лютого

Другий транш кредиту від Міжнародного валютного фонду Україна отримає в березні. Про це заявив віце-прем'єр-міністр з питань євроінтеграції Григорій Немиря. За його словами, МВФ вже не вимагає від України бездефіцитного бюджету. Мало того, представники фонду не бачить ризику дефолту нашої держави.
У Президента ж і далі звинувачують уряд у тому, що він порушив угоду з МВФ, заклавши дефіцит бюджету в понад 1%. Секретаріат Президента закликав Кабмін вже цього тижня провести консультації з Нацбанком, аби виробити єдину позицію України у переговорах з МВФ.

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко на засіданні Кабміну заявила, що державний бюджет в умовах кризи краще не переглядати, однак визнала, що Україні доведеться відкорегувати головний фінансовий документ. Глава уряду погодилась, що необхідно додатково вивчити витратну частину бюджету для того, щоб ефективніше перерозподілити бюджетні кошти. Як відомо, напередодні прем’єр припускала, що зміни до бюджету на поточний рік буде внесено лише в травні. Втім, на перегляді дефіциту держбюджету України, який нині становить майже 3%, наполягає МВФ. Представники фонду заявили, що Кабмін повинен зменшити дефіцит бюджету для отримання другого траншу кредиту.

25 лютого

Генпрокуратура допитала екс-президента Леоніда Кучму в рамках розслідування кримінальної справи про організаторів та замовників вбивства журналіста Гонгадзе. Представник Генпрокуратури зазначив, що Кучму вже не вперше допитували у справі Гонгадзе, однак жодних подробиць не повідомив. Сам екс-президент в інтерв’ю газеті «Комсомольская правда» назвав справу про смерть Георгія Гонгадзе зрежисованою кампанією.
Нагадаємо, колишній співробітник президентської охорони Микола Мельниченко, чиї перші записи було оприлюднено наприкінці 2000 року, звинуватив Кучму й низку високопосадовців у смерті Гонгадзе. Журналіст Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року, згодом в лісі під Києвом знайшли його тіло без голови.

26 лютого

Віктор Ющенко відкликав з відпустки мера столиці Леоніда Черновецького з тим, щоб міський голова прозвітував перед главою держави і керівниками правоохоронних та контрольних органів про свою діяльність. Зокрема, Президент хоче почути, як столична влада фінансує програми життєдіяльності мегаполісу, співпрацює з малим і середнім бізнесом і запроваджує податки та збори, що спричинили різке невдоволення у киян. Така вимога глави держави з’явилася після того, як під стінами Київської міської держадміністрації пройшла низка мітингів проти політики мера Леоніда Черновецького. Тим часом, Шевченкіська райрада столиці вже оголосила проведення міського референдуму про недовіру меру Києва.

Рейтингове агентство Стендерд енд Пур (S&P) понизило кредитний рейтинг України до преддефолтного рівня. Цей рейтинг є найнижчим у Європі. Як прогнозує газета «Файненшл таймс», падіння ВВП України цього року становитиме 5,4%. Україна, Угорщина та Латвія найбільше постраждали від кризи в регіоні, але ризик настання дефолту в Україні у сім разів вищий за Угорщину, зазначає «ФТ». Національна валюта України також найбільше впала відносно євро: майже на 40%. За Україною йдуть Польща й Росія, чия валюта знецінилася на 20%.

У МВФ попередили про подальше погіршення ситуації в економіці України. За наслідками зниження рейтингів України до позначки «дефолт», голова місії Міжнародного валютного фонду, від якого Україна і досі не може отримати обіцяний на 15 лютого кредит, заявила про те, що «у світлі майбутніх президентських виборів в Україні показники внутрішньої економіки є дедалі складнішими і серйознішими». На думку Джейли Пазарба-Шіоглу, щораз складніше у світлі таких конфліктів уникати наслідків фінансово-економічної кризи.

Більше двох третин українців уже не готові до великих покупок, що свідчить про виснаження заощаджень, зроблених людьми в період економічного зростання. Про це повідомляє Міжнародний центр перспективних досліджень. За результатами його опитування, зниження купівельної спроможності громадян сталося через девальвацію гривні, і чимраз більше громадян країни занепокоєні очікуваними стрибками інфляції.

27 лютого

На нараді в Секретаріаті Президента за один стіл зібралися Президент Віктор Ющенко, прем’єр Юлія Тимошенко, голова Нацбанку Володимир Стельмах, спікер парламенту Володимир Литвин та представник опозиції Микола Азаров. Мета зустрічі – скоординувати дії всіх органів державної влади та політичних сил в кризових умовах розвитку економіки. Зокрема, перші особи держави домовились підготувати до понеділка 2 березня Спільний документ до МВФ, що дало б змогу продовжити кредитну співпрацю з цією установою. За словами глави держави, над документом працюватиме спеціальна робоча група. Вже у понеділок о 15.00 перші особи держави підпишуть відповідний документ, а у вівторок подадуть його до МВФ.

Національний банк ухвалив рішення проводити спеціальні аукціони з продажу валюти банкам під потреби їхніх клієнтів-фізичних осіб для сплати кредитів. Валюту для банківських позичальників продаватимуть за пільговим курсом – 7,9 грн/дол. Для цього банки повинні будуть подавати в НБУ графіки платежів за такими кредитами і купувати валюту на аукціонах. У Нацбанку повідомили, що це рішення було зумовлене тим, щоб покращити ситуацію на валютному ринку, знизити темпи скуповування доларів в обмінниках, а також полегшити кредитний гніт населення. Такі аукціони планується проводити щоп’ятниці. Сьогодні НБУ провів перший цільовий валютний аукціон для підтримки позичальників.

 

 


 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору