«Україна у фокусі», 19 – 25 січня 2009 року

Огляд політичних подій за тиждень

19 січня

«Газпром» та «Нафтогаз» уклали 10-річний контракт на постачання газу до України та його транзит до Європи. Контракт підписали голови компаній Олексій Міллер і Олег Дубина у присутності прем'єр-міністрів Росії та України Владіміра Путіна і Юлії Тимошенко. Протягом 2009-го року Україна купуватиме газ за середньоєвропейською ціною з 20-відсотковою знижкою. Росія за транзит платитиме за минулорічними цінами – 1,7 дол. за 100 км. Сьогоднішні домовленості, за словами Путіна і Тимошенко, дадуть змогу сторонам розпочати безперебійне транспортування газу до Європи вже у найближчі години. «Газпром» вже отримав вказівку відновити в повному обсязі по усіх напрямках транзит газу. Україна пообіцяла його негайно транспортувати всім країнам-споживачам.
Нагадаємо, транзит газу до Європи через Україну було припинено 7 січня, тоді, як поставки газу для українських потреб зупинили 1 січня.


Ініціативи відставки уряду або імпічменту президента не покращать ситуацію в країні, а лише поглиблять кризу. Таку заяву зробив голова Верховної Ради Володимир Литвин. Нагадаємо, минулого тижня представники Партії регіонів, а також комуністи заявили про бажання ініціювати оголошення імпічменту Президенту, а також винести на розгляд парламентарів питання про висловлення недовіри уряду. Проте до порядку денного не потрапив навіть звіт уряду.

20 січня

Російський газ почав надходити до України. О 9.05 за київським часом «Газпром» відновив постачання газу, яке почало надходити через газовимірювальну станцію «Судже», а згодом і через інші станції. «Газпром» поступово нарощує постачання газу по всіх напрямках газотранспортної системи України. У Європу газ потрапить тільки завтра ввечері. У «Нафтогазі» кажуть, на виході українських ГТС російське блакитне паливо буде лише за 36 годин після початку транзиту.


Газ для України коштуватиме 228,8 доларів за тисячу кубометрів (на кордоні), без урахування ПДВ і витрат на розмитнювання і транспортування. Така ціна діятиме не поквартально, тобто буде однакова на весь рік, починаючи з 1 січня 2009 року. Про це сьогодні під час прес-конференції заявила прем’єр Юлія Тимошенко. Вона також відзначила, що відповідно до затвердженої на переговорах формули, з 2010 року Україна купуватиме газ приблизно на 10% дешевше, ніж європейські країни.
Прем’єрка також повідомила, що Україна придбала у Росії 11 мільярдів кубометрів «технічного» газу за ціною 167 доларів за тисячу кубометрів. Глава уряду запевнила, що в майбутньому транзит російського газу до Європи по українській території не припинятиметься.

 

Нові газові угоди не повністю відповідають директивам Президента. Про це заявив перший заступник глави Секретаріату Президента Олександр Шлапак. При цьому чиновник наголосив, що це його особиста думка і він сподівається, що Президент найближчим часом сам дасть оцінку новим газовим контрактам. За словами Шлапака, Україна отримала стартову ціну гіршу, ніж в більшості країн Європи, і украй невигідну формулу для формування ціни. Позитивом чиновник назвав те, що ця формула прозора і між «Нафтогам» та «Газпромом» немає посередників.

Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу вважає Росію ненадійним постачальником газу, а Україну ненадійним транзитером блакитного палива. Про це він сказав сьогодні журналістам у Брюсселі. На його думку, зі своїх газових проблем Європа має зробити висновки та диверсифікувати поставки палива. Диверсифікувати, на думку Баррозу, треба джерела поставок палива і транзитні маршрути.

Віктор Ющенко вважає озвучену урядом ціну на газ в розмірі 228 дол. за 1 тис. куб. м нереальною. Про це він заявив на прес-конференції у Чернігові. За його словами, для того, щоб середня ціна була 228 дол. впродовж року, необхідно, щоб у IV кварталі вартість газу для України становила 132 дол., що «нереально». Президент переконаний, що ціна на газ в розмірі 450 дол. за 1 тис. куб. м в I кварталі 2009 р. – «це програш» для України.

21 січня 

Прем'єр-міністр Чехії Мірек Тополанек вважає, що відновлення постачань російського газу в Європу – сумісна перемога України і Європейського Союзу. У телефонній розмові з прем'єр-міністром Юлією Тимошенко Тополанек подякував їй за відповідальну і прагматичну позицію під час газової кризи і за вирішальні зусилля, спрямовані на розв’язання проблеми з транзитом російського природного газу до країн Європи. При цьому прем'єр Чехії високо оцінив газові угоди, підписані Україною і Росією.

НАК «Нафтогаз України» має намір купити в I кварталі 2009 р. тільки 5 млрд куб. м газу в Росі. Причина – досить висока ціна на нього. Про це заявив на прес-конференції перший заступник голови правління компанії «Нафтогаз України» Ігор Діденко. За його словами, зазвичай обсяги імпорту в I кварталі становили 12 млрд куб. м газу. Він повідомив, що в цілому Україна в 2009 р. купить 40 млрд куб. м газу.

22 січня

Відставку голови Нацбанку вже наступного тижня розгляне Верховна Рада. На це сподівається прем'єр Юлія Тимошенко. За її словами, уже зібрано потрібну кількість підписів за скликання позачергового засідання. Тимошенко не виключає і розгляду питання про імпічмент главі держави.

Генеральна прокуратура та СБУ мають перевірити газові контракти України і Росії.
Про це заявив заступник глави Секретаріату Президента Андрій Кислинський. За його словами, прем'єр Юлія Тимошенко має відповісти на низку запитань щодо національних інтересів держави. Зокрема, пояснити, чи правда, що дочірній компанії «Газпрому» віддали у розпорядження чверть українського газового ринку і дозволили продавати паливо зі знижками лише підприємствам із російським капіталом. А також - чи справді пані Тимошенко лобіюватиме створення газотранспортного консорціуму. На думку Андрія Кислинського, у Москві домовилися про масштабну політичну атаку проти Президента України.


23 січня

Верховна Рада збереться на позачергове засідання у понеділок, 26 січня. Про це повідомила прес-служба парламенту. Ініціатор зборів – Блок Юлії Тимошенко. Головна тема дискусій – ситуація з Національним банком України і робота його керівника – Володимира Стельмаха.
БЮТ наполягає на відставці посадовця. Водночас Партія регіонів ініціює розгляд питання про недовіру уряду.

24 січня

Україна не відбирала несанкціоновано російський газ. Про це Генпрокурор України Олександр Медведько заявив тижневику «Дзеркало тижня». Генпрокурор повідомив, що перевірки газорозподільних станцій прокуратура проводила разом з МВС, СБУ, податківцями і митниками. Тепер, після завершення процедури, за словами Генпрокурора, Україна зможе компетентно відповісти на всі закиди російської сторони.

 

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору