«Україна у фокусі», 8– 14 грудня 2008 року

15 грудня 2008

Огляд політичних подій за тиждень


8 грудня


Парламент знову не зміг узгодити спільної кандидатури на посаду спікера.
Обговорювалися дві кандидатури – Іван Плющ (НУНС) і Олександр Лавринович.
Тим часом на зустрічі Віктора Ющенка з представниками фракції НУНС обговорювались майбутні кроки цієї політичної сили у парламенті. Від Верховної Ради Ющенко вимагає обрати спікера - і хотів би бачити на цій посаді Івана Плюща. Нагадаємо, з цим не погоджується БЮТ, називаючи кандидатуру Плюща – ультиматумом від Президента.

Україна може вступити до НАТО і без ПДЧ. Таку можливість припускає міністр закордонних справ Володимир Огризко. За його словами, Річна національна програма вступу до НАТО, запропонована Україні Альянсом, та ПДЧ – це ті самі речі . Тому, на думку Володимира Огризка, у разі виконання Україною цієї Річної програми ПДЧ буде необов’язковим.


9 грудня

День у Верховній Раді розпочався з сюрпризів.
Голова фракції Блоку «Наша Україна - Народна Самооборона» В'ячеслав Кириленко виступив за початок переговорів своєї політичної сили з фракціями Блоку Юлії Тимошенко і Блоку Литвина щодо створення коаліції.
За його словами, до початку таких переговорів його фракцію змушує можлива коаліція БЮТ і фракції Партії регіонів, яка, як він вважає, не відповідає національним інтересам. На думку Кириленка, основою коаліційної угоди має стати домовленість політичних сил про першочергові антикризові заходи, а також про запровадження відкритих партійних списків або повернення до змішаної виборчої системи.

Голова фракції БЮТ Іван Кириленко оголосив про відновлення старої коаліції - у форматі БЮТу, НУНСу й приєднання до неї Блоку Литвина. Крім того, у БЮТ сказали, що в разі створення коаліції трьох, спікером парламенту буде Володимир Литвин. У Блоці Литвина заявили, що готові приєднатися до коаліції. А у "Нашій Україні - Народній Самообороні" повідомили, що для того, аби фракція відновила взаємини із екс-партнерами, ті мають відмовитися від спроб змінити Основний Закон.

Сьогодні у другій половині дня український парламент обрав голову Верховної Ради і утворив коаліцію. За кандидатуру Володимира Литвина на посаду спікера проголосувало 244 народних депутати. Крім самих литвиніців, голоси віддали всі комуністи, майже всі БЮТівці, половина НУНСівців і три регіонали – Василь Грицак, Юхим Звягільський і Тарас Чорновіл.

Новообраний спікер парламенту Володимир Литвин оголосив про створення у Верховній Раді нової коаліції у складі: Блоку Литвина, БЮТу і НУНСу. Щоправда, цього ж дня частина фракції «НУНС» заявила, що новий парламентський союз сфальсифіковано, бо коаліційну угоду з БЮТ і Блоком Литвина не підписував лідер фракції НУНС В’ячеслав Кириленко.

10 грудня

Президент Віктор Ющенко привітав Литвина із призначенням на посаду спікера. За словами глави держави, такий досвідчений і виважений політик зможе розблокувати роботу вищого законодавчого органу. Водночас Президент привітав Верховну Раду з першим кроком до нормальної роботи і закликав депутатів негайно ухвалити антикризові законопроекти і державний бюджет на наступний рік.

Новостворену більшість повноцінною назвати ще не можна, допоки вона не буде оформдена офіційно. На цьому наполягає депутат від НУНС Ксенія Ляпіна. За її словам, сторони мають доопрацювати текст коаліційної угоди, яка ще досі не підписана керівником фракції В’ячеславом Кириленком. Підпис під документами його заступника Бориса Тарасюка – НУНСівці вважають недійсним.

Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко оголосила, що уряд буде переформатовано відповідно до вимог нової парламентської більшості. За її словами, Кабмін сформують три фракції-учасники коаліції. Тож на посадах міністрів очікується перерозподіл.


11 грудня

Верховна Рада розпочала боротьбу з кризою із розгляду антикризових законопроектів. Депутати ухвалили у першому читанні законопроект щодо соціального захисту населення, яким на рік заборонили збільшувати персонал бюджетних установ. Усього ж у парламенті зареєстрували сім законопроектів.

Віктор Ющенко закликав парламентарів сконцентруватися й до кінця року ухвалити бюджет на наступний рік і пакет антикризових законопроектів. Під час зустрічі з новим спікером Володимиром Литвином Президент забажав, щоб Рада терміново розглянула півтора десятка його законопроектів, зокрема про депутатську недоторканність.

Лідер Партії регіонів Віктор Янукович дав чинному уряду сто днів на наведення порядку в країні. Якщо після закінчення цього терміну влада не поліпшить ситуацію в країні, "регіонали" виведуть людей на вулиці з акціями протесту.


12 грудня


Парламент ухвалив зміни до бюджету – 2008. Зокрема, додатково 6 з половиною мільярдів гривень виділять Пенсійному фонду. Ще один мільярд спрямують на поповнення коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Окрім того, 3.2 мільярда виділять компанії "Нафтогаз України" для відшкодування різниці між цінами купівлі та продажу імпортованого газу.


13 грудня

Спікер Верховної Ради Володимир Литвин заявив, що протидіятиме всіляким сценаріям, за якими людей планують вивести на вулиці. Про це він сказав під час робочої поїздки в Уманському районі Черкаської області. Крім того, Литвин заявив про необхідність єднання всіх політичних сил задля подолання кризи у державі.

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору