“Україна в фокусі”, 15 – 21 вересня 2008 року

22 вересня 2008

Фонд «Демократичні ініціативи» відстежує політичні події в Україні задля моніторингу передвиборних обіцянок провідних політичних сил, які ввійшли до парламенту в результаті позачергових виборів до Верховної Ради 30 вересня 2007 року. Моніторинг здійснюється в рамках проекту «Куди нас ведуть політичні лідери?».

15 вересня

Блок Володимира Литвина може долучитися до коаліції НУНС і БЮТ. Про це під час прес-конференції заявили представники української інтелігенції Володимир Яворівський, Левко Лук’яненко і Богдан Горинь. За словами БЮТівця Володимира Яворівського, Юлія Тимошенко також підтримує такий варіант коаліції, однак поки що немає відповіді від НУНС.

Сьогодні в Україні вшановують пам'ять журналіста Георгія Ґонґадзе. З 2000 року журналіст очолював інтернет-видання "Українська правда", яке різко критикувало політику чинного тоді президента Леоніда Кучми. В ніч проти 16 вересня, вісім років тому, його вивезли за межі Києва до Таращанського лісу і вбили. Сьогодні за ґратами перебувають лише виконавці злочину, міліція досі не виявила замовників. Три роки тому журналістові посмертно дали звання Героя України.

16 вересня

Голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк оголосив про розпад парламентської коаліції. Він повідомив, що заяви про відкликання попередньої заяви фракції НУНС щодо припинення діяльності коаліції до нього не надійшло. Нагадаємо, термін, який НУНС мав для відкликання заяви про розрив із БЮТ, сплив минулого тижня. За десять днів ніхто із партнерів по коаліції дружніх кроків назустріч один одному так і не зробив.
Тепер на формування нової коаліції у депутатів є 30 днів. Якщо цього не станеться, президент матиме право розпустити Верховну Раду та призначити дострокові парламентські вибори.

Дев'ять з половиною місяців проіснувала демократична коаліція у складі фракцій Блоку Юлії Тимошенко та «Наша Україна-Народна Самооборона». За цей час із запланованих 200 законопроектів депутати ухвалили лише кілька десятків.
Зокрема, депутати так і не наважились, як обіцяли перед виборами, позбавити себе пільг. Законопроект про власну недоторканність теж прийнятий лише у першому читанні (він чекає на розгляд у Конституційному суді). Разом з ним свого часу чекає Закон про імперативний мандат. Не дійшли руки депутатів і до того, щоб позбавити дві національні комісії – зв’язку та енергетики – статусу центральних органів виконавчої влади. Те саме стосується й Закону про внутрішні війська України.
Встигли депутати змінити Закон про Кабмін. Це вони зробили 2 вересня, але не так, як планувалося коаліцією, що власне і стало приводом для фракції НУНС вийти з неї. Депутати ухвалили попередню редакцію, яка значно розширила урядові повноваження. Цього ж дня БЮТ та Партія регіонів проголосували за свої зміни до Закону про місцеві адміністрації. Лише за основу прийнято Закон про місцеве самоврядування, який передбачає розширити повноваження місцевих обранців. Із передвиборних обіцянок БЮТ було реалізовано позачергові вибори Київського голови, на чому особливо наполягала саме Юлія Тимошенко. Ухвалено також Закон про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, який скасував Тендерну палату.

Голова фракції блоку НУНС В’ячеслав Кириленко готовий оголосити про перехід фракції в опозицію. Про це він сказав, виступаючи з парламентської трибуни. В’ячеслав Кириленко повідомив, що НУНС не отримував протягом десяти днів жодних пропозицій про створення нової коаліції.

Депутатська група "Народна самооборона" пропонує фракції НУНС розпочати переговори щодо створення нової коаліції у складі БЮТ, НУНС i Блоку Литвина. Про це журналістам повідомив народний депутат від НУНС Олесь ДОНІЙ. За його словами, така пропозиція сформульована за наслідками засідання депутатської групи «Народної самооборони».

Уряд внiс до Верховної Ради проект держбюджету-2009 . Україна планує збiльшити зовнiшнi позики в 2009 роцi на 104,5% i внутрiшнi – на 76,9%.

Конституційний суд постановив, що обмеження депутатської недоторканості абсолютно відповідає Основному Закону України. В новій редакції Основного закону також пропонується залишити положення про те, що народні обранці не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або вислови в парламенті і його органах за винятком відповідальності за образу або наклеп.
Нагадаємо, цей проект закону Верховна Рада, за який проголосували БЮТівці та НУНСівці, подала до Конституційного суду у березні нинішнього року.

Чехiя пiдтримуватиме євроiнтеграцiю України пiд час головування в ЄС у 2009 роцi, Про це заявив прем'єр-міністр Чехії Мірек Тополанек. Юлія Тимошенко також висловила сподiвання на пiдтримку Чехiєю євроатлантичних прагнень України.

У Компартiї називають абсурдом можливий перехiд пропрезидентського блоку НУНС в опозицiю. Крім того, лiдер комуністів Петро Симоненко знову пропонує розпочати процедуру iмпiчменту президента України.

Генеральна прокуратура знає, хто стоїть за вбивством Георгія Ґонґадзе. Про це повідомив заступник генерального прокурора Микола Голомша. Він зазначив, що питання щодо порушення кримінальної справи проти конкретних осіб може бути вирішене лише після доведення у встановленому законом порядку автентичності записів, копії яких надано свідком Миколою Мельниченком, а також доведення автентичності голосів та висловів на них.

НУНС готовий створити нову коаліцію з БЮТ, але за умови, якщо Блок Юлії Тимошенко підпише проект заяви Верховної Ради щодо російсько-грузинського конфлікту. Крім того, за словами Кириленка, БЮТ не має долати вето президента накладені на закони, які були прийняті у парламенті 2 вересня. Нагадаємо, президент заветував та повернув у парламент закони, прийняті Верховною Радою 2-5 вересня. У Блоці Юлії Тимошенко називають це ветування неконституційним.

17 вересня

БЮТ та Партія регіонів зареєстрували у Верховній Раді законопроект про зміни у виборчому законодавстві, згідно з яким вибори до парламенту пропонується проводити у 2 тури. Переможець у другому турі отримує більшість. Законопроект пропонує зберегти право брати участь у виборах як партій, так і блоків, а також наявний прохідний бар'єр ¬¬¬– 3%. Перший тур пропонують проводити за пропорційною системою. Автори законопроекту ¬¬¬– БЮТівець Андрій Портнов і регіонал , перший віце-спікер Олександр Лавринович.

Спікер Арсеній Яценюк подав у відставку. Він поясни, що приходив у владу винятково під демократичними цінностями і має намір гідно вийти з неї, оскільки демократична коаліція перестала існувати. Яценюк повідомив, що виконуватиме свої обов'язки голови Верховної Ради доти, доки парламентарі не знайдуть йому заміну. Депутати від фракції НУНС чекають відповідного рішення від Юлії Тимошенко. На їхню думку, вона має залишити пост прем’єра, який посіла саме завдяки демократичній коаліції.

Уряд не подаватиме у відставку і працюватиме далі. Про це заявила прем'єр-міністр України. Юлія Тимошенко вважає, що не повинна залишати посаду, бо демократичну коаліцію зруйнувала не вона, а президент і ті депутати, які підписали заяву про вихід.

Росія прагне дестабілізувати ситуацію в Україні, підтримуючи кримських сепаратистів. Про це Президент Віктор Ющенко заявив в інтерв`ю агенству Associated Press. Але Президент переконаний, що Україні це не зашкодить, як Грузії.

Кримські депутати закликали ВР визнати незалежність Абхазії та Південної Осетії. Відповідне звернення вони ухвалили на сесії Верховної Ради Криму. Крім того, кримські депутати схвалили дії Росії у збройному конфлікті з Грузією. За рішення проголосували 79 із 90-та парламентарів автономії.

18 вересня

Україна та Грузія поки не готові до вступу в НАТО. Як передає ІТАР-ТАСС, про це заявив на слуханнях у сенаті Конгресу США заступник державного секретаря з політичних справ Вільям Бернс. Водночас дипломат наголосив, що адміністрація США планує домагатися включення колишніх радянських республік у План дій щодо вступу до Альянсу. Американський посадовець додав - деякі європейські партнери США, зокрема, Франція та Німеччина, досі заперечують готовність Києва та Тбілісі приєднатися до ПДЧ.
Нагадаємо, питання про надання Україні та Грузії ПДЧ планують розглянути в грудні на зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО.

Голова парламентської фракції НУНС В’ячеслав Кириленко виступив у парламенті за негайне скасування депутатської недоторканності. Він нагадав, що Конституційний суд виніс свій вердикт з цього питання, що дає можливість депутатам виконати свої передвиборчі обіцянки.

19 вересня

БЮТ і Партія регіонів вимагають, щоби голова Верховної Ради Арсеній Яценюк поставив свій підпис під документами, які повторно заветував Президент. Нагадаємо, це документи про тимчасові слідчі комісії, роботу Верховної Ради і СБУ. Арсеній Яценюк вважає їх незаконними і підписувати відмовляється.

Президент Віктор Ющенко повідомив, що не виключає можливості створення коаліції між БЮТ, Партією регіонів та КПУ. Він зауважив, що у разі домовленостей цих політичних сил, не перешкоджатиме союзу, який буде утворено у стінах Парламенту.

20 вересня

Перший етап коаліційних перемовин сьогодні розпочали Блок Тимошенко, НУНС і Блок Литвина. Нагадаємо, тиждень тому відбулися консультації між Юлією Тимошенко та Володимиром Литвиним. Проте, зі слів самого Литвина, це були лише перші перемовини. Тоді ж він висловив побажання, щоби до них приєдналася фракція НУНС.

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору