“Україна в фокусі”, 8 – 14 вересня 2008 року

15 вересня 2008

Фонд «Демократичні ініціативи» відстежує політичні події в Україні задля моніторингу передвиборних обіцянок провідних політичних сил, які ввійшли до парламенту в результаті позачергових виборів до Верховної Ради 30 вересня 2007 року. Моніторинг здійснюється в рамках проекту «Куди нас ведуть політичні лідери?».

8 вересня

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко виклала три ймовірні варіанти розвитку подій у Верховній Раді. Перший – відновлення демократичної коаліції. Другий – позачергові вибори до Верховної Ради, і третій – переформатування коаліції. Таке своє бачення прем’єр представила журналістами під час прес-конференції в Українському домі. Відновлення коаліції пані Тимошенко назвала найбільш прийнятним як для країни, так і для президента і, навпаки, категорично висловилася проти дострокових виборів, назвавши їх найгіршим варіантом для країни. Юлія Тимошенко не виключила третього сценарію – створення у парламенті нової коаліції у разі, якщо союз БЮТ і "НУНС» не відновиться. Пані Тимошенко закликала Ющенка вжити заходів для відновлення демократичної коаліції, водночас знову звинувативши президента у її розвалі.

Юлія Тимошенко заперечила всі висунуті проти неї звинувачення, які останнім часом надходили від Секретаріату Президента. Нагадаємо, це звинувачення у зраді прем’єр-міністра національних інтересів, а також у неефективній роботі її Кабінету міністрів. Прем’єр-міністр продемонструвала під час прес-конференції стос документів, які, як вона твердить, спростовують усі докори, що лунали на її адресу. Водночас Тимошенко повідомила, що останнім часом, фактично, не має статусу недоторканності, оскільки проти неї, за її словами, ведуться оперативно-розшукові заходи.

Блок Литвина не братиме участі в переговорах про переформатування коаліції. Про це під час прес-конференції заявив голова фракції Володимир Литвин.

9 вересня

Європейський союз та Україна домовилися про підписання «Угоди про асоціацію», але це стане реальністю для України не раніше літа-2009. Проте до переговорів про безвізовий режим ЄС уже готовий. Таким став підсумок 12-го саміту Україна–ЄС, який відбувся в Єлисейському палаці в Парижі (місце проведення саміту перенесли з м. Евіан до французької столиці з технічних причин). Нагадаємо, від цього зібрання Київ сподівався отримати нову посилену угоду з Євросоюзом і навіть пряме запрошення до асоціативного членства. Проте почув зауваження про нестабільність політичної ситуації у країні.

Президент Ющенко назвав саміт Україна-–ЄС одним із успішних, повідомивши, що сторони досягли домовленостей про поглиблену економічну співпрацю. За словами Ющенка, результати саміту це лише початок шляху України до ЄС, на завершенні якого країну очікує вступ до Європейського Союзу. Президент Франції Ніколя Саркозі був менш оптимістичний. За його словами, внутрішня криза, від якої і досі оговтується Євросоюз, не дає змоги говорити про залучення до нього нових членів. А от започаткувати діалог про безвізовий режим між Україною та ЄС єврочиновники готові уже найближчим часом.

10 вересня

До кінця вересня буде створена нова коаліція у складі БЮТ і Партії регіонів.
У цьому впевнений народний депутат від Партії регіонів Тарас Чорновіл. На його переконання, у БЮТ немає іншого виходу. У новій коаліції, за словами Т.Чорновола, точно не буде КПУ, але може з'явитися Блок Литвина. Чорновіл відзначив, що Партія регіонів згодна залишити Тимошенко главою уряду, але водночас висуває дві умови – по-перше, чітко виписати співвідношення гілок влади в конституційному плані, де роль Президента буде зменшена, по-друге – Тимошенко не повинна претендувати на президентську посаду.

Спільні голосування у Верховній Раді фракцій БЮТ, Партії регіонів і комуністів, ухвалення низки антиконституційних законопроектів, плани зі зміни державного устрою – усе це чіткі свідчення діяльності в парламенті новоутвореної "партії влади". Про це сьогодні заявив голова Секретаріату Президента Віктор Балога. Він також висловив переконання, що співпраця БЮТ з Партією регіонів та комуністами не буде довготривалою. На думку Балоги, такий тандем припинить своє існування, як тільки здорові, проукраїнські сили в БЮТ відмовляться від ідеї створення коаліції з Партією регіонів і комуністами та повернуться до формату демократичної більшості.

Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко заявляє, що БЮТ не обговорює жодних нових конфігурацій коаліції в парламенті. Як передає кореспондент УНІАН, про це Тимошенко заявила на прес-конференції в Кабінеті міністрів. Прем'єр-міністр наголосила, що в разі повернення фракції НУНС до складу коаліції, питання про переформатування більшості не виникне.

Президент Ющенко зробив сьогодні дві заяви, які, як коментують експерти, суперечать одна одній. В інтерв'ю закордонним виданням Ющенко сказав, що парламентська криза для демократії не трагедія і не змусить Україну зійти з демократичного шляху. У зверненні ж до місцевих депутатів президент зазначив, що події у парламенті створили серйозну загрозу для демократичного вибору України. За словами президента, нова парламентська більшість ухвалила рішення, які ведуть до зміни форми правління в країні всупереч Конституції України. Президент Ющенко закликав українських депутатів до згуртування всупереч будь-яким союзам у Верховній Раді.

У разі, якщо "Наша Україна - Народна Самооборона" не відкличе своєї заяви про вихід з демократичної коаліції, спікер Арсеній Яценюк готовий у вівторок, 16 вересня, оголосити про розпад парламентсько-урядової більшості. Про це він заявив під час свого відрядження до Вінниці. Нагадаємо, за Законом, заява про вихід з коаліції набирає чинності через 10 днів. З моменту її проголошення протягом місяця Президент має право розпустити парламент. А учасники коаліції можуть створити нове парламентсько-урядове об'єднання.

Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк не виключає можливості створення своєї партії. Про це спікер сказав у Вінницькій області, де перебував з робочою поїздкою.

11 вересня

Росія знову звинуватила українську владу у недружній політиці. Зокрема, ці закиди стосуються позиції України щодо грузино-російського конфлікту та просування до НАТО. У своїй заяві МЗС попередило, що якщо Україна й надалі наближатиметься до НАТО, то Росія вдасться до дій у відповідь, зокрема перегляне торговельні та економічні відносини між країнами. Утім, Росія сподівається продовжити договір про Дружбу з Україною ще на 10 років.

Дострокові парламентські вибори відбудуться 21 грудня. Такий прогноз зробив голова правління КВУ Ігор Попов. На його думку, Президент не зволікатиме з розпуском парламенту й оголосить про нього, як тільки з’являться юридичні підстави — 16 жовтня. Ігор Попов вважає, що оголошення дострокових виборів є набагато справедливішим варіантом виходу із політичної кризи, ніж створення нової коаліції між Партією регіонів і БЮТ.

На дострокові вибори прихильники Ющенка підуть п'ятьма колонами. Про це заявив політолог Вадим Карасьов, якого називають близьким до Секретаріату Президента. За його словами, статус головних президентських сил матимуть відразу дві партії — «Наша Україна» і «Єдиний Центр». Інші сили, на які збирається спиратися Президент, це — Блок Черновецького, об’єднання «Свобода» Олега Тягнибока, можливо, разом з «Народним Рухом», і ймовірний блок Арсенія Яценюка.
Щодо «Народної Самооборони», то народний депутат від цієї політичної сили Олесь Доній розповів, що існує план створення на базі цього об’єднання нової політичної сили, в яку можуть увійти Блок Віталія Кличка і окремі політики, зокрема, екс-міністр оборони Анатолій Гриценко.


Служба безпеки України не порушувала кримінальних справ ні проти прем’єр-міністра, ні проти членів уряду. Про це сьогодні, відповідаючи на запитання журналістів, заявив виконуючий обов’язки голови СБУ Валентин Наливайченко.

Сформована де-факто в парламенті нова коаліція є реалізацією політичного сценарію, який має на меті здійснити в країні державний переворот через перерозподіл владних повноважень. Про це Президент України Віктор Ющенко заявив сьогодні в інтерв'ю головним редакторам провідних регіональних видань України. За словами Президента, події, що сталися у Верховній раді 2 вересня, це грубе порушення положень коаліційної угоди, "руйнування демократичних досягнень" України.

Народний депутат від НУНС Святослав Вакарчук склав свої депутатські повноваження. "Єдиний спосіб бути собою - це піти". Із такими словами Верховну Раду залишив лідер групи "Океану Ельзи". За словами Вакарчука, нинішній парламент - не виконав своєї місії зі створення сучасної європейської держави і лише сіє в суспільстві зневіру. Святослав Вакарчук вважає, що політичне життя держави обмежується боротьбою за владу, жертвами якої є національні інтереси. Митець подякував виборцям та однодумцям, яким болить доля України і назвав свій крок вистражданим і обдуманим.

12 вересня

Президент Віктор Ющенко сьогодні ще раз наголосив, що для відновлення більшості Блок Юлії Тимошенко має скасувати всі антиконституційні закони, ухвалені минулого тижня у парламенті.
Глава держави повторив свою вимогу, аби БЮТ висловив свою позицію щодо подій у Грузії. Віктор Ющенко пообіцяв зробити усе для того, щоб діалог всередині демократичної коаліції був відновлений, однак не приховує, що він не вірить у відновлення коаліції.

Міністри від НУНС й надалі працюватимуть в уряді, навіть якщо буде створено нову коаліцію – між БЮТівцями, регіоналами і комуністами. У цьому запевнив міністр юстиції Микола Оніщук. Утім, він зазначив: якщо НУНС таки піде в опозицію і закличе урядовців-нашоукраїнців покинути роботу в Кабміні, міністри дослухаються цього рішення. Оніщук звернувся до народних депутатів переглянути закони, ухвалені минулого тижня, та прислухатися до зауважень Віктора Ющенка стосовно законів про Кабінет міністрів, Службу безпеки та тимчасові слідчі комісії.

Юлія Тимошенко вчергове закликала главу держави повернутися до коаліції без жодних ультиматумів. Прем’єр повідомила, що не збирається виконувати вимоги президента ані щодо грузино-російського конфлікту, ані щодо ухвалених 2 вересня спільно з регіоналами та комуністами законів. Юлія Тимошенко заявила , що її політична команда зробила достойну, ідентичну європейській, заяву щодо Грузії. Стосовно ж неконституційності законів, ухвалених у Парламенті, пані Тимошенко порадила звернутися до Конституційного суду і в тій частині, яка не відповідає Конституції, відмінити ці закони.

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору