«Україна у фокусі», 2 – 8 лютого 2009 року

Огляд політичних подій за тиждень

2 лютого


Завтра – 3 лютого – відкриється 4-та сесія Верховної Ради. Депутати, які зібрались на засідання погоджувальної ради керівників парламентських фракцій, визначили питання, якими Рада перейматиметься у першу чергу. Насамперед це – кадрові зміни в уряді. Адже після утворення нової коаліції, у Кабінеті міністрів так і не відбулося перерозподілу міністерських портфелів. Досі серед міністрів немає представників Блоку Литвина. Крім того, парламентська більшість прагне отримати вплив на крісло голови СБУ, а тому має намір запропонувати на розгляд парламенту законопроект, який передбачає право Верховної Ради призначити виконувача обов’язків голови СБУ, якщо Президент не внесе кандидатуру на цю посаду.


3 лютого


Нова, четверта, парламентська сесія розпочалася з блокування. Представники фракції «Партія регіонів» оточили парламентську трибуну, вимагаючи звіту Президента, прем'єр-міністра, голови Нацбанку та губернаторів. Попри блокування, спікер Володимир Литвин таки закрив третю і відкрив четверту сесію Верховної Ради.
Юлія Тимошенко, яка прибула на відкриття сесії Верховної Ради разом із членами уряду та головами Конституційного і Верховного судів, повідомила, що не проти прозвітувати перед парламентом хоч сьогодні. Однак регіонали не захотіли слухати звіт уряду, а затребували, щоб прем’єр-міністр прийшла у Верховну Раду в четвер. Як заявив лідер фракції «Партії регіонів» Віктор Янукович, під час звіту уряду у сесійній залі мають бути присутні Президент України та голови обласних рад, які висловлять свою точку зору щодо економічної ситуації в державі.


Міжнародний суд ООН визнав Зміїний островом. Такий висновок Міжнародного суду ООН у Гаазі стосовно суперечки України і Румунії про сам острів і приналежність шельфу Чорного моря. Суд визначив лінію розмежування шельфу та економічних зон України і Румунії. Перша реакція обох сторін позитивна. Бухарест каже, що суд задовольнив вимоги Румунії майже на 80 відсотків. Українські дипломати також запевняють, що Україна отримала навіть більше, ніж сподівалася. Проте детальний звіт про рішення гаазького суду МЗС обіцяє оприлюднити найближчим часом.
Нагадаємо, цю справу суд розглядав останні п'ять років. У континентальному шельфі, який не могли поділити Київ і Бухарест, знайшли великі поклади природного газу (понад 100 млрд куб.м) і нафти (понад 10 млн т). Першою позов подала Румунія, яка вимагала, щоби лінія морського кордону відсунулась углиб – на північ Чорного моря. Україна ж вважала, що кордон має пройти західніше, оскільки острів Зміїний – дає їй право на додаткові територіальні води. Рішення суду - стало компромісним.


4 лютого

Рішення Міжнародного суду ООН щодо делімітації континентального шельфу і виняткових економічних зон у Чорному морі більше задовольняє позицію румунської сторони. Це визнало Міністерстві закордонних справ України. Лінія делімітації акваторії Чорного моря між Україною і Румунією практично повністю збігається із тим варіантом, який раніше пропонував Румунії Радянський Союз.
Водночас більшість розвіданих родовищ нафти та газу в спірній частині Чорного моря відійшли Україні – кажуть дипломати.


Президент не звітуватиме про свою діяльність у Верховній Ради. Про це заявила речниця Президента Ірина Ванникова. Натомість глава держави нагадав, що відповідно до Конституції, саме уряд та Верховна Рада несуть відповідальність за економічну ситуацію в державі. Як повідомила речниця, замість звіту Президент готовий оголосити у парламенті своє щорічне звернення про внутрішнє і зовнішнє становище України. Як відомо, звіту Президента та уряду у Верховній Раді вимагає Партія регіонів.

5 лютого

Верховна Рада заслухала звіт прем’єр міністра Юлії Тимошенко. Звітуючи перед депутатами Юлія Тимошенко визнала, що глобальна криза не оминула Україну і завдала удару по її економіці. Однак , це не завадило, за словами прем'єра, успішно виконати січневий бюджет (на 101 %). Як повідомила Юлія Тимошекно, пенсії виплачуються вчасно, зарплати протягом року зростатимуть, створено стабілізаційний фонд, збільшено статутні капітали державних банків. Пані Тимошенко висловила сподівання, що її звіт стане поштовхом до консолідації Кабміну і парламенту. Крім того, глава уряду пообіцяла кадрові зміни – переформатування уряду та працевлаштування нових членів коаліції, – якщо депутати не відправлять її Кабмін у відставку.

Верховна Рада не підтримала резолюцію про недовіру уряду Юлії Тимошенко в рамках розгляду питання про соціально-економічну ситуацію в країні та дій влади в боротьбі з кризою. За це рішення, ініціатором якого був лідер Партії регіонів Віктор Янукович, проголосувало 203 депутати з 226 необхідних (172 – Партія регіонів, 1 – БЮТ, 10 – НУНС, 20 – Компартія).
Нагадаємо, це вже друга спроба висловити недовіру уряду. Раніше у липні минулого року Партія регіонів вже порушувала питання про недовіру уряду. Однак тоді за це рішення проголосувало лише 174 депутати.

Після невдалої спроби відправити уряд у відставку в Партії регіонів заявили, що візьмуться за спробу зробити недієздатним парламент. Заради дострокових виборів регіонали можуть скласти 150 мандатів. Остаточне рішення з цього приводу вони планують ухвалити в березні.


6 лютого


Верховна Рада не затвердила звіт тимчасової слідчої комісії, очолюваної членом Партії регіонів Інною Богословською, яка розслідувала обставини підписання газових угод між Україною та Росією. За висновками комісії, винною у зриві переговорного процесу з Росією щодо постачання і транзиту російського газу визнано українську сторону. Озвучуючи висновок комісії Інна Богословська, зокрема, повідомила, що український уряд діяв непрофесійно і спровокував конфлікт. Депутати відмовилися передавати цей звіт до Генеральної прокуратури.


7 лютого

Прем`єр-міністр України Юлія Тимошенко запропонувала Європі уніфікувати систему визначення цін на газ і його транзит. Як повідомило УНІАН, про це прем`єр заявила сьогодні, виступаючи в Мюнхені на Міжнародній конференції з питань безпеки. Ю.Тимошенко зазначила, що остання газова криза показала фактичну відсутність в Євросоюзі єдиної енергетичної політики. Крім того, прем`єр висловила надію, що після останнього газового конфлікту питання диверсифікації системи постачання газу до Європи вирішуватиметься активніше. Пані Тимошенко зазначила, що будівництво нових газопроводів потрібно вести не за принципом обходу якоїсь країни, а тільки для збільшення обсягів транзиту газу. При цьому прем’єр наголосила, що Україна була і залишається надійною країною-транзитером.


 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору