“Україна в фокусі", 12 – 18 травня 2008 року

19 травня 2008

Огляд подій за тиждень


Фонд «Демократичні ініціативи» відстежує політичні події в Україні задля моніторингу передвиборних обіцянок провідних політичних сил, які ввійшли до парламенту в результаті позачергових виборів до Верховної Ради 30 вересня 2007 року. Моніторинг здійснюється в рамках проекту “Куди нас ведуть політичні лідери"?


12 травня


Вчора, 11 травня, мер Москви Юрій Лужков виступив з низкою суперечливих заяв стосовно взаємин України і Росії під час відкриття концерту російської естради у Севастополі. За його словами, питання про приналежність міста Севастополя Україні залишається невирішеним. Лужков наголосив, що Севастополь не ввійшов до числа тих територій, які Микита Хрущов передав 1954 року Україні.


Відбулася коаліційна рада Блоку Тимошенко і НУНС, на якій політичні сили намагалися вирішити, які питання розглядати цього тижня в парламенті. Спікер парламенту Арсеній Яценюк закликав обидві сили порозумітися між собою і вийти на спільний порядок денний. Нагадаємо, фракція БЮТ домагається першочергового розгляду кадрових питань, зокрема – звільнення голови Фонду держмайна Валентини Семенюк.

Фракція БЮТ пообіцяла заблокувати парламентську трибуну завтра, у вівторок, в разі невиконання її вимог щодо першочергового розгляду кадрових питань. Нагадаємо, Верховна рада мала намір у вівторок розпочати роботу зі щорічного послання Президента до депутатів.

МЗС України відреагувало на заяву Лужкова і назвало вислови московського мера «спланованою акцією та підривом позитивної динаміки українсько-російських відносин». За словами речника МЗС Василя Кирилича, заяви Лужкова нагнітають напругу в суспільстві та ускладнюють перспективу українсько-російського партнерства. СБУ заборонила Лужкову перетинати український кордон.

13 травня

Блок Юлії Тимошенко заблокував трибуну Верховної Ради. Вимоги блоку дещо змінені – бютівці вимагають першочергово розглянути пакет антиінфляційних заходів. Партнери по коаліції – НУНС – до них не приєдналися, а натомість просили не перешкоджати роботі народних депутатів. Припинити блокування трибуни також вимагала Партія регіонів.


Віктор Ющенко не зміг виголосити своє щорічне звернення у сесійній залі парламенту. Роботі Верховної Ради завадили представники БЮТ, які заблокували трибуну. На прес-конференції Президент назвав безпрецедентним кроком блокування роботи парламенту фракцією Блоку Юлії Тимошенко і наголосив, що представники правлячої коаліції не повинні вдаватися до таких дій. Ющенко розкритикував уряд за те, що він досі не подав жодного пакета антиінфляційних заходів, висловив переконання, що Основний закон не можна змінювати "під персоналії" і наголосив на тому, що не допустить проведення позачергових виборів парламенту.


Юлія Тимошенко відреагувала на критику Президента
і провела власний брифінг, на якому наголосила, що у парламенті навмисно не вносяться на порядок денний питання, пов'язані з антиінфляційними заходами. Вона повідомила, що робота уряду зумисне блокується, зокрема адміністрацією президента, яка домагається першочергового ухвалення закону про Кабінет міністрів. Тимошенко наголосила, що відтепер вона «діятиме доволі жорстко». Крім того, Юлія Тимошенко завірила, що вона теж проти розпаду демократичної коаліції й передчасної підготовки окремих політиків до виборів.


14 травня

Верховна Рада не змогла запрацювати – представники фракції БЮТ зберігали блокування трибуни сесійної зали, продовжуючи вимагати ухвалення антиінфляційних законів. На думку Голови Верховної Ради Арсенія Яценюка, якби депутати від фракції Блоку Тимошенко не блокували трибуну, то усі питання, на яких вони наполягають, вже давно розглянули б.

На засідання уряду міністри від НУНС висунули свої пропозиції задля подолання кризи в коаліції, зокрема – створити робочу групу, яка домовиться про термінове ухвалення редакції нового закону про Кабмін; невідкладно розгляне зміни до держбюджету; розробить пакет антиінфляційних законів та упорядкує процедуру призначення регіональних керівників. Ця група також повинна розглянути принципові кадрові рішення, насамперед щодо Фонду держмайна. Окрема умова міністрів від НУНС – відкласти ухвалення змін до конституції. Юлія Тимошенко із таким антикризовим планом дій погодилася. Утім заявила: причини кризи – в особистих стосунках владної верхівки.

15 травня

Робота Верховної Ради знову заблокована. Блок Тимошенко не пристав на компроміс опозиції, яка заявила, що згодна розглянути питання про звільнення голови Фонду держмайна навзамін внесення змін до держбюджету і розгляду програми приватизації. До того ж сама коаліція ще більше заглибилася у конфлікт. Представники НУНС висунули вимогу передусім розглянути законопроект про Кабмін і лише після цього ухвалювати антиінфляційні закони. Однак бютівці категорично проти і назвали позицію колег зволіканням та спробою переформатувати коаліцію.

16 травня

Фракція БЮТ розблокувала роботу Верховної Ради. Як повідомив представник фракції БЮТ Андрій Шкіль, компромісом стала згода Блоку Тимошенко спочатку проголосувати за Закон про Кабмін, а потім – за пакет антиінфляційних законопроектів.

Парламент ухвалив Закон про Кабінет Міністрів. Його підтримало 245 народних обранців. Цей документ значно обмежує повноваження прем'єра. Зокрема забороняє Кабміну анулювати акти місцевих держадміністрацій. Звільнити міністрів оборони та закордонних справ – тепер зможе тільки Президент.

Із трьох антиінфляційних документів депутати проголосували лише за один. Він регулює ціни на соціально важливі харчі. Відхилили парламентарії закон про ввезення м'яса. Ще один законопроект – про зниження ввізного мита – депутати подали на доопрацювання.

Україна стала повноправним членом Світової організації торгівлі. Відсьогодні країна зможе на вигідніших умовах торгувати зі 151 державою світу. Серед вигод також –зменшення митних обмежень на доступ вітчизняних товарів на ринки країн-членів СОТ, скасування квот на експорт українських металів до ЄС, полегшення транзиту вантажів. Серед ризиків – загострення конкуренції на внутрішньому ринку.

17 травня

Президент підписав Закон «Про Кабінет Міністрів».

18 травня


Фракція БЮТ у парламенті підтримала Закон про Кабінет Міністрів заради збереження єдності коаліції. Про це заявила прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко у спільному з президентом ЄБРР Жаном Лем’єром інтерв’ю журналістам у Києві. За словами прем’єра, БЮТ усвідомлює, що новий закон про Кабмін обмежує повноваження уряду і розширює повноваження президента, секретаріату Президента, Ради національної безпеки й оборони.Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору