“Україна в фокусі”, 29 вересня – 5 жовтня 2008 року

Фонд «Демократичні ініціативи» відстежує політичні події в Україні задля моніторингу передвиборних обіцянок провідних політичних сил, які ввійшли до парламенту в результаті позачергових виборів до Верховної Ради 30 вересня 2007 року. Моніторинг здійснюється в рамках проекту «Куди нас ведуть політичні лідери?».

29 вересня

Пленарний тиждень розпочався у Верховній Раді з розмов про відновлення парламентської коаліції . Нагадаємо, НУНС висунув до БЮТ кілька умов, серед яких: ухвалення жорсткої резолюції щодо грузино-російського конфлікту і скасування законів, що позбавляли Президента частини повноважень. Однак до кінця минулого тижня з’явилися нові вимоги. Відтак БЮТ і частина незадоволених "нашоукраїнців" упевнені: президент і його секретаріат тягнуть час до 3 жовтня. Якщо до цієї дати не буде створено коаліцію, Ющенко видасть указ про проведення дострокових виборів 14 грудня.

30 із 72-х членів фракції «НУНС» підписалися за створення коаліції у складі БЮТ, «НУНС» та Блоку Литвина. Такі дії дрібні партії, які входять до «НУНС», розпочали після того, як лідер фракції В'ячеслав Кириленко неодноразово зривав переговори з «бютівцями» і «литвинівцями» про створення більшості. Після того, як підписанти зберуть 37 голосів, вони незалежно від думки інших «нашоукраїнців», зможуть разом із БЮТ і Блоком Литвина домовлятися про створення більшості. На сьогодні НУНСівцям не вистачає 7 голосів. Тим часом лідер «НУНС» невдоволений ініціативою своїх соратників і назвав її "кулуарною".


Президент Віктор Ющенко найімовірніше очолить список демократичних сил на можливих дострокових парламентських виборах. Про це на прес-конференції сказав заступник секретаря РНБО Степан Гавриш. За його словами, відновлення діалогу між Блоком Юлії Тимошенко та «НУНС» малоймовірне, зважаючи на втрату довіри між президентом і прем’єром. Гавриш дав зрозуміти, що фактично йдеться про перший тур президентських виборів.

Віктор Ющенко повернувся зі США, де перебував з дводенним робочим візитом. У Вашингтоні він зустрівся з американським колегою Джорджем Бушем. Президенти високо оцінили рівень виконання українсько-американського плану дій. Американський глава держави вкотре висловив підтримку Україні на шляху приєднання до НАТО. Говорячи про безпеку, президент США звернувся і до керівництва Кремля із закликом дати можливість сусіднім країнам жити “без страху“. Зі свого боку Віктор Ющенко наголосив на незмінності євроатлантичних прагнень Києва, а події у парламенті назвав "свідченням демократії".

30 вересня

До Києва прибув король Швеції Карл XVI Густав та його дружина Королева Сільвія. Під час переговорів із королем Швеції пан Ющенко висловив сподівання, що менш як за рік – коли у Євросоюзі головуватиме Швеція – Україна підпише угоду про асоційоване членство у ЄС . Досі переговори України і ЄС про нову посилену угоду про співпрацю не містили положень про асоційоване членство, попри відповідні надії української влади. Нагадаємо, про те, що Європа запропонує Україні асоційоване членство, вперше заявив цього року президент Франції Ніколя Саркозі.

НУНС вступить до коаліції з БЮТ лише за умови підписання нової коаліційної угоди. З такої категоричної заяви стартував черговий день переговорів про створення нової більшості у парламенті. В’ячеслав Кириленко вимагає прописати у цьому документі обов’язки та відповідальність політичних сил. Якщо ж коаліцію створять без угоди – він піде з посади лідера фракції. У відповідь лідер БЮТ Іван Кириленко запевнив, що вони вже сьогодні готові підписувати коаліційну угоду.

БЮТ готовий відкликати ухвалений з Партією регіонів Закон "Про державну службу" заради того, щоб об'єднатися в нову коаліцію з «НУНС» та Блоком Литвина. Про це стало відомо після обговорення в БЮТ програмних засад коаліції, на якому була присутня і прем'єр Юлія Тимошенко. Поки що БЮТівці залишаються непоступливим у питанні Грузії. Юлія Тимошенко заявила про неготовність підтримувати жорсткий текст заяви стосовно кавказької війни, оскільки, на її думку, це вплине на ціни на газ.

Лідер блоку свого імені Володимир Литвин запропонував стати посередником між БЮТ та «НУНС». На його думку, ці політичні сили "не хочуть чути одна одну". Водночас Володимир Литвин вважає, що дострокові вибори більш вірогідні, ніж створення нової коаліції.

Росія грубо втручається у внутрішні справи України. Так Міністерство закордонних справ України відреагувало на поширення Постійним представництвом Росії при ОБСЄ звернення учасників так званого Всекримського мітингу. У ньому, зокрема, йдеться про грубе порушення правлячим режимом України основних конституційних повноважень Автономної Республіки Крим. Як йдеться у заяві українського МЗС, усупереч гучним заявам Кремля щодо невтручання у внутрішні справи України, російська сторона все ж таки не втрималася від спокуси розіграти "кримську карту".

1 жовтня

Заради створення коаліції у складі БЮТ, НУНС та Блоку Литвина політична сила Юлії Тимошенко погоджується виконати вимоги та ультиматуми колег із помаранчевого блоку. Про це сьогодні прем’єр-міністр заявила під час прес-конференції. Пані Тимошенко пояснила, що піде на такий крок, аби не допустити хаосу в країні, спричиненого виборами.

Сьогодні автоматично було продовжено термін дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Російською Федерацією та Україною на наступний 10-річний період. Про це повідомив Президент України Віктор Ющенко. Оскільки жодна з сторін не виявила бажання розірвати договір, то його термін було пролонговано автоматично. На думку президента, цей факт свідчить про те, що сторони визнали важливість цього договору для двосторонніх відносин.

2 жовтня

БЮТ і «НУНС», об’єднавшись, скасували майже всі закони, заветовані Президентом. Зокрема, це узвалені 2 вересня фракціями БЮТ і “Партія регіонів“ закони про Кабінет міністрів, СБУ, Конституційний суд, Тимчасові слідчі комісії та Держслужбу. Напередодні Юлія Тимошенко пообіцяла виконати ці вимоги Президента, щоби врятувати коаліцію та уникнути нових виборів.
В Партії регіонів не приховували свого обурення і заявили, що більшість голосів БЮТівцям і НУНСівцям вдалося здобути через ручне корегування системи «Рада». БЮТтівці пояснили, що голосували заради стабільності. Блок Литвина не брав участі у голосуванні, тому що, як зауважив лідер блоку, не хотів втручатися у з’ясовування стосунків між президентом і прем’єром. Комуністи у єдності БЮТівців та НУНСівців побачили руку Америки. А спікер Яценюк назвав це першим кроком до відновлення демократичної коаліції.


Народний депутат Тарас Чорновіл написав заяву про вихід з Партії регіонів.
Своє рішення він пояснив тим, що не хоче підігрувати планам Президента, які ведуть до руйнації парламентаризму в Україні. На його думку, Партія регіонів підіграла цим планам глави держави, вийшовши з переговорного процесу із БЮТ, тоді як існував реальний шанс створити із цим блоком коаліцію. Чорновіл наголосив, що продовжить свою роботу у комітеті закордонних справ.


Юлія Тимошенко прибула до Москви вирішувати газові питання. Під час зустрічі з прем’єром Росії Владіміром Путіним вона має намір домовитися про постачання блакитного палива до України на 2009 рік. Ще тиждень тому Тимошенко запевняла, що нова ціна на газ не шокуватиме українців і не перевищуватиме 300 доларів за тис. кубометрів.

3 жовтня

ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" з 1 січня 2009 р. переходять на прямі постачання газу до України. Про це йдеться в підписаному вчора в Москві меморандумі, що його погодили прем’єри обох країн. Юлія Тимошенко повідомила, що за три роки Україна та Росія перейдуть до ринкових цін на газ. Це стосується і збільшення ціни на транзит газу. Щодо вартості газу для України на наступний рік, то, за словами прем’єра, ціна буде відома протягом місяця. Поки ця вартість не визначена через невизначеність цін на газ у країнах Середньої Азії.

Сьогодні спливає термін, відведений на формування коаліції, а це значить, що Президент будь-якої миті може розпустити Раду. Депутати цілий день радилися за зачиненим дверима. У БЮТ кажуть перемовини з «НУНС» тривають, але конструктиву поки що не знайдено. НУНСівці й надалі наполягають на ухваленні постанови щодо Грузії, в якій дії Росії розцінюються як агресія. Щоправда, в самій фракції «НУНС» триває різнобій. П'ятеро партійних лідерів заявляють, що готові до створення коаліції, об’єднання якої гальмує лідер фракції – В’ячеслав Кириленко.

Блок Литвина вийшов із переговорів щодо створення коаліції, пояснивши свої дії тим, що коаліція трьох на сьогодні неможлива. Литвинівці не голосували з НУНС та БЮТ за скасування ветованих Президентом Законів. Як зазначив Володимир Литвин, його блок у коаліційних переговорах почувається зайвим. Лідер Блоку запевнив, що його політична сила провадитиме діалог з усім парламентом, з усіма фракціями і не братиме участі у політичних “розводках”.

Юлія Тимошенко публічно підписала резолюцію ЄС щодо подій у Грузії і заявила, що виступає за територіальну цілісність цієї країни.

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору