Україна у фокусі», 27 жовтня – 2 листопада 2008 року

3 листопада 2008

Огляд політичних подій за тиждень

27 жовтня


Депутатам не вдалося розробити єдиного антикризового законопроекту, який би враховував побажання і Кабміну, і Президента, і парламентських фракцій. Нагадаємо, щоб країна отримала обіцяний Міжнародним валютним фондом кредит в 16 з половиною мільярдів доларів, парламент має якнайшвидше затвердити антикризовий пакет. Кожна політична сила підготувала свій антикризовий документ. Тепер депутати та урядовці мають звести їх у єдиний. Планувалось винести його у вівторок, 28 жовтня, на голосування у парламенті. Спікер Арсеній Яценюк запевнив, що Верховна Рада працюватиме «до останнього – аж поки єдиний антикризовий пакет не з'явиться на світ».


28 жовтня

Ранкове засідання ВР було заблоковане фракцією Юлії Тимошенко. В такий спосіб БЮТівці вирішили позбавити своїх опонентів змоги поставити першим на голосування питання про фінансування виборів замість антикризових заходів. Компроміс запропонував Президент, який вніс на розгляд парламенту свій проект антикризового закону.

Блок Юлії Тимошенко готовий підтримати президентський антикризовий законопроект – за умови, якщо цей документ стоятиме першим у порядку денному. Тим часом у пропрезидентській «Нашій Україні» не готові підтримувати законопроект глави держави і аргументують це тим, що треба розглянути всі антикризові законопроекти, які надійшли до Верховної Ради. Партія регіонів теж відмовляється голосувати за президентський законопроект, якого, як там пояснюють, не бачили в вічі.

Голова Національного банку Володимир Стельмах заявив, що без кредиту МВФ в Україні стрімко прискориться інфляція і країна опиниться на межі дефолту. За його словами, Україна повинна ухвалити законопроект, розроблений українським урядом і парламентом, і тільки після цього МВФ зможе надати Україні допомогу. Україна просить позику в понад 16 мільярдів доларів. Як заявив один із керівників Блоку Юлії Тимошенко Микола Томенко, якщо парламент проголосує за цей законопроект, то кредит буде надано на 15 років під 4 %.

29 жовтня

Верховна Рада ухвалила в першому читанні президентський проект антикризових заходів. Парламент голосував після того, як прем'єр-міністр Юлія Тимошенко відкликала урядовий пакет на користь президентського. Депутати мали вибрати один із трьох законопроектів – президентського, «Партії регіонів» і «Нашої України». Президентський документ підтримало 248 депутатів – свої голоси віддали БЮТ, НУНС, Блок Литвина та двоє «регіоналів». Цей документ передбачає створення стабілізаційного фонду, збільшення фонду гарантування вкладів громадян, заходи щодо підтримки банківського сектору та сільського господарства, а також норму щодо замороження підвищення соціальних витрат на 2 роки, усіх, окрім компенсації за інфляцію. Саме цього вимагає Міжнародний Валютний Фонд.


Парламент не виділив грошей із бюджету на дострокові вибори.
За поправку про фінансування позачергових парламентських виборів, що її внесла депутат від НУНС Ксенія Ляпіна, проголосувало лише 222 народні депутати. Крім того, забракло у сесійній залі голосів і для ухвалення законопроекту про зміни до виборчого законодавства, яким зокрема пропонувалось скасувати 50-відсоткову явку виборців. Як повідомив В’ячеслав Кириленко, поправку про фінансування позачергових парламентських виборів «нашоукраїнці» внесуть до антикризового законопроекту, який розглядатимуть у другому читанні, а інакше – не голосуватимуть за нього взагалі.

Президент назве остаточну дату виборів лише після того, як Верховна Рада дасть на них гроші. Про це глава держави заявив під час форуму «Україна-Польща» у Донецьку. За словами Президента, сьогодні проведення дострокових виборів лежить у площині парламенту.

30 жовтня

Верховна Рада не розглядала у другому читанні законопроекту, який має мінімізувати наслідки світової кризи. Антикризовий пакет не встиг отримати висновків профільних комітетів. Найбільшу суперечку спричинила поправка «нашоукраїнки» Ксенії Ляпіної про фінансування дочасних виборів. Голова профільного комітету Сергій Терьохін відмовився включити її до антикризового законопроекту. На думку Ксенії Ляпіної, комітет не мав права відмовляти у внесенні такої поправки, тому НУНС звернувся зі скаргою до голови Верховної Ради Арсенія Яценюка.

Гривня різко подешевшала по відношенню до долара, євро та російського рубля. Голова правління НБУ Володимир Стельмах заявив, що до кінця року офіційний курс гривні знизиться до 6 грн/дол. Крім того, представники НБУ повідомили, що в майбутньому курс гривні стане плаваючим, проте пообіцяли, що регулятор прагнутиме не допускати значних коливань.

31 жовтня

Депутати ухвалили президентський пакет антикризових заходів, який має зупинити падіння економіки. Це той документ, ухвалення якого вимагав від України Міжнародний валютний фонд. Нагадаємо, Верховна Рада працювала з цим документом з минулого тижня і лише сьогодні його вдалося ухвалити в другому читанні і в цілому. За антикризовий закон віддали голоси 243 депутати. Це голоси БЮТу, НУНСу та Блоку Литвина.
Грошей на вибори Верховна Рада так і не виділила. Поправка до пакету антикризових заходів, запропонована НУНС, набрала всього 189 голосів.

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору