«Україна у фокусі», 26 січня – 1 лютого 2009 року


Огляд політичних подій за тиждень

26 січня


Верховна Рада звільнила Володимира Стельмаха з посади голови НБУ. За відповідну постанову проголосувало 227 депутатів. Зокрема депутати визнали непрозорою процедуру рефінансування, що її здійснював Нацбанк протягом жовтня - грудня 2008 рок. Нацбанку також закидають його упередженість на користь окремих фінансових структур.
Крім того, Верховна Рада ухвалила постанову про відповідальність Віктора Ющенка за ситуацію у фінансово-кредитній сфері України.
В Секретаріаті Президенті обидві ухвали парламенту вважають незаконними і попереджають депутатів про можливу паніку на ринку як наслідок такого рішення. Там також наголошують, що головою НБУ залишається Володимир Стельмах. Цього ж таки дня В.Стельмах пішов у відпустку. На сьогодні виконувачем обов’язків голови НБУ є перший заступник голови Нацбанку Анатолій Шаповлов.


У БЮТ заявляють, що почнуть процедуру імпічменту Віктору Ющенку, якщо він не відправить Володимира Стельмаха у відставку. Підставою для початку процедури винесення імпічменту главі держави може стати постанова про відповідальність Президента Віктора Ющенка за ситуацію у фінансово-кредитній сфері України, ухвалена у Верховній Раді. Про це заявив народний депутат від БЮТ Святослав Олійник, який і зареєстрував у ВР проект цієї постанови. За його словами, до таких дій депутатів змусив той факт, що Президент вже двічі проігнорував вимоги Верховної Ради про відсторонення від виконання повноважень голови НБУ Володимира Стельмаха.

Питання про обрання голови Національного банку України Верховна Рада розгляне наступного тижня. Про це журналістам повідомив лідер фракції БЮТ Іван Кириленко.
При цьому він відмовився назвати можливі кандидатури на цю посаду, відзначивши, що це питання обговорюватиметься усередині парламентської коаліції.

МЗС України протягом найближчих тижнів планує встановити контакти з новою адміністрацією Сполучених Штатів Америки. Про це повідомив міністр закордонних справ України Володимир Огризко, представляючи пріоритети зовнішньої політики України на 2009 рік.
Володимир Огризко розповів, що протягом року планується, зокрема, провести засідання українсько-американської координаційної міжвідомчої групи, обговорити весь спектр українсько-американських відносин, почати діалог у трикутнику США-ЄС-Україна з питань енергетичної безпеки. Як зазначив міністр, Україна сподівається, що нова американська адміністрація, як і її попередниця, активно підтримуватиме просування України до членства в НАТО.

Двох народних депутатів – Ярослава Кендзьора та Івана Стойка – виключили з Народного Руху. Про таке рішення, яке було ухвалено 25 січня на з'їзді партії, сьогодні повідомив голова цієї політсили Борис Тарасюк.
Офіційно Кендзьору та Стойку закидають "порушення статуту". Але пан Тарасюк звинувачує їх у поширенні неправдивої інформації, зокрема тієї, що Народний рух піде на дострокові вибори під БЮТівськими прапорами. Такі заяви, на думку Бориса Тарасюка, могли спричинити розкол у партії..


У Секретаріаті Президента назвали дату наступних президентських виборів – 17 січня 2010 року.
Водночас у блоці Юлії Тимошенко порахували, що повноваження Ющенка минають 27 грудня 2009-го року, відповідно ця дата і повинна стати днем виборів президента. За словами народного депутата від БЮТ Андрія Шевченка, який вніс таку пропозицію у відповідну постанову на розгляд Верховної Ради, Віктор Ющенко вступив на посаду глави держави 23 січня 2005 року і 5-ий рік його повноважень минає у 2009-му.


27 січня

Газова криза не мала негативного впливу на розвиток відносин Києва та Брюсселя. Про це заявив президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу на спiльнiй прес-конференцiї з Президентом України Вiктором Ющенком у Бельгії. Він наголосив, що не сумнівається у тому, що Україна не хотiла зривати поставки газу європейським споживачам. Водночас зауважив, що був об'єктивний факт: російський газ через територію України не надходив до Європи, тому виникла проблема довіри до України і Росії як до постачальників і транзитерів.


ЄС має намір поглиблювати відносини з Україною, зокрема в об'єднанні українських і європейських електричних та енергетичних систем. Про це повідомив Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. Для цього Єврокомісія 23 березня організовує конференцію донорів з модернізації української газотранспортної системи. Крім того, вона також готова провести переговори щодо фінансування цього проекту з міжнародними фінансовими установами, зокрема Міжнародним валютним фондом і Світовим банком.


Президент України Віктор Ющенко заявив, що має намір звернутися до Конституційного Суду щодо рішення Верховної Ради про звільнення Володимира Стельмаха з посади голови правління Національного банку України. За його словами, НБУ – це аполiтична установа, яка не повинна мати можливість ревізії.

Служба безпеки зняла гриф секретності з усіх архівних матеріалів про політичні репресії у період з 1917 до 1991 року минулого століття. Зокрема, за указом Президента, архів СБУ оприлюднив розстріляні списки жертв НКВС Радянського Союзу. За словами виконувача обов'язків голови Служби безпеки Валентина Наливайченка, розсекречені матеріали не становлять державної таємниці. Адже інформація, яка міститься в цих документах – про порушення прав людини.

28 січня

Україно-російські газові контракти – далеко не партнерські, через них НАК «Нафтогаз» працюватиме зі збитками, одначе виконувати їх Україна буде. Таку заяву зробив Президент України Віктор Ющенко, перебуваючи у Польщі. В.Ющенко також повідомив, що Секретаріат глави держави вже розглядає можливість переглянути ці домовленості.

29 січня

Ініціюючи газовий конфлікт, російська сторона мала на меті взяти під контроль українську газотранспортну систему. Таку заяву зробив Президент України Віктор Ющенко у інтерв'ю «Євроньюз». За його словами, Росія намагалась повторити в Україні такий самий сценарій, який застосовувався в Молдові та Білорусі.
Ціна на газ для населення поки залишиться незмінною, натомість для підприємств вона зросте майже вдвічі. В Національній комісії регулювання електроенергетики повідомили, що відтепер вартість тисячі кубометрів з врахування ПДВ, цільової надбавки та витрат на транспортування для промислових споживачів становитиме 2425 гривень (близько 315 дол.). Дещо меншу ціну сплачуватимуть підприємства гірничо-металургійного і хімічного комплексу.

30 січня

У березні цього рогу 3,5 мільйона українців стануть безробітними. Такий прогноз зробили в Секретаріаті Президента. За словами заступника голови СП Романа Безсмертного, при цьому не враховані ті, хто працює неповний робочий день i неповний тиждень.

Президент Віктор Ющенко вимагає від Верховної Ради терміново переглянути держбюджет на 2009 рік, а усю відповідальність за те, що коїться в економічній сфері країни, покладає на прем’єр-міністра Юлію Тимошенко. Про це він сказав у своєму зверненні до українського народу.
У відповідь на президентське звернення Юлія Тимошенко поширила через прес-службу заяву, в якій констатувала, що бюджет на січень 2009 рік перевиконано, всі зарплати бюджетникам та пенсії виплачено і надалі виплачуватимуться вчасно, «Нафтогаз» постачає газ ритмічно, вперше за багато років без жодних посередників та корупційних схем. Коментуючи звернення Президента, Тимошенко заявила, що – «це суміш неправди, паніки та істерії». Ключовою тезою у відповіді Тимошенко було та, що: «не допомагаєте, то хоч не заважайте».


 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору