«Україна у фокусі», 23 – 29 листопада 2009 року

30 листопада 2009

Огляд політичних подій за тиждень

23 листопада

Президент Віктор Ющенко видав указ про визнання українського визвольного руху XX століття. За цим документом, зокрема Кабінету міністрів доручається вжити додаткових заходів для визнання діяльності організацій, які боролися за незалежність України. А саме –Української військової організації, Карпатської Січі, ОУН, УПА та Української головної визвольної ради.

Газові контракти з Росією не змінюватимуться. На цьому наглосила Юлія Тимошенко у відповідь на заяву Президента про те, що підписана між "Нафтогазом" та "Газпромом" угода поставить під загрозу фінансовий стан вітчизняної компанії. Глава уряду перконана , що такими заявами Секретаріат Президента прагне повернути на газовий ринок посередника, якого недавно вилучилиз зі схеми поставок – "РосУкрЕнерго". За словами прем’єра, ціна російського газу у 2010 році для України особливо не різнитиметься.

З нинішнім урядом неможливо вести чесний і прозорий бізнес. Про це заявив Президент Віктор Ющенко, виступаючи під час презентації своєї передвиборної програми. Глава держави закликав український бізнес зробити все для того, щоб мати прозорі, публічні, чесні стосунки з української державою.

У разі своєї перемоги на виборах президента Віктор Янукович готовий буде пропонувати посаду прем’єр-міністра політикам, які посядуть трет чи четверте місця у перегонах. Про це він заявив в ігтерв’ю Бі-Бі-Сі. Крім того, лідер опоціиції домогтимеься від Росії перегляду газових контрактів, оскільки вважає домовленості, досягнуті прем’єром Юлією Тимошенко такими, що знищать українську промисловість.

24 листопада

Результати президентських виборів можуть бути сфальсифіковані за допомогою технологій, але не більш ніж на 5%. Про це повідомив голова Комітету виборцій України Олександр Черненко.
Він висловив сумніви, що на виборах застосовуватимуться масові і грубі фальсифікації. А щодо технологій фальсифікування, на думку Черненка, найбільш поширеними мжуть стати голосування вдома без спостерігачів, включення в списки виборців в день голосування, прямий підкуп виборців.

Лідер Партії регіонів Віктор Янукович не виключає, що після виборів Президента може бути сформована коаліція ПР і Блоку Юліі Тимошенко, але за умови, що прем'єр-міністром буде представник Партії регіонів. Про це він сказав в інтерв'ю українській службі BBC. Він також вважає можливими, але не обов'язковими позачергові вибори Ради в 2010 році. Водночас виключає прем'єрство Юлії Тимошенко у разі його обрання Президентом.

25 листопада

МЗС Росії заявило, що підписаний Президентом України Віктором Ющенком указ про додаткові заходи щодо визнання українського визвольного руху XX століття спрямовано на протиставлення України і Росії.
Зокрема в коментарі Департаменту інформації і друку МЗС Росії наголошується, що «публічна риторика на тему мови та історії націлена на конфронтацію, на демонтаж російсько-українського добросусідства».

СБУ завершує розслідувати справу про Голодомор 1932–33 років. Про це скзав голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко на відкритті виставки розсекречених документів з архівів спецслужб. Деталі, за його словами, поки не розголошуються, адже згідно з чинним кримінальним кодексом, треба визначити й покарати конкретних осіб. Як повідомив Наливайченко, офіційно слідство встановило, що під керівництвом більшовиків в Україні відбувалися масштабні репресії, кримінальні переслідування, депортація і розстріли.

26 листопада

Верховна Рада не змогла подалати вето Президета на закон про виділення 1 млрд грн на боротьбу із гриппом, за що особисто агітувала прем'єр.
На позачерговому засіданні Верховної Ради вона заявила, що гроші потрібні передовсім на закупівлю реанімаційного обладання для лікарень. Водночас у пралпаменті вважають, що освоїти таку суму наприкінці року – нереально.

Підвищення соцстандартів призведе до зниження пенсій. Про це заявила прем'єр-міністр на позачерговому засіданні Уряду. За її словами, 5 мільйонів українців отримають невелику доплату, тоді як пенсійне забезпечення народних депутатів та чиновників усіх рівнів зросте.

В Україні стартувала громадська кампанія «Новий Громадянин», мета якої – посилити вплив громадян на суспільні й політичні процеси в державі. Позапартійна, політично незаангажована, громадська ініціатива об’єнала понад 20 незалежних громадських організацій. Учасники кампанії мають намір виробити нові механізми громадського впливу, контролю, тиску на політику.

27 листопалда

Голова Служби безпеки Валентин Наливайченко заявив в телеінтерв’ю, що карна справа за звинуваченням в організації Голодомору 1932-1933 років може бути передана до суду до кінця року. За його словами, "це означає, що у висновку, шляхом досудового слідства, будуть встановлені організатори злочину геноциду-Голодомору".
За даними голови СБУ, слідчі звинувачують в організації Голодомору Станіслава Косіора, який був секретарем ЦК КП(б)У, Павла Постишева, якого Сталін 1933-го року направив керувати Харківською областю, Власа Чубара, який також входив до складу ради народних комісарів України.

«Газпром» і «Нафтогаз» домовилися про зниження річних контрактних обсягів закупівлі газу в 2010 році. з 40 млрд. куб. м до 33,51 млрд. куб. м. і внесли зміни у чинні контракти між компаніями. Про це повідомив голова правління НАК «Нафтогаз України» Олег ДУБИНА.

Делегації ОБСЄ і Парламентської асамблеї Ради Європи вже почали спостерігати за тим, як Україна готується до президентських виборів
. Перші враження експертів ПАРЄ позитивні – нинішні виборчі перегони мають всі шанси стати кращими за попередні, адже кампанія має вільний і змагальний характер. Водночас, за словами спостерігачів, є речі, які не відповідають євростандартам – насапред це зв’язок між політичними і фінансовими течіями.

28 листопада

Cьогодні в Україні відзначають 76 річницю великого голоду. По всій країні пройшли жалобні панахиди. У Софійському соборі в Києві за померлих спільно молилися верховне духовенство та перші особи держави.
О 16.00 уся Україна вшанувала хвилиною мовчання пам’ять жертв Голодомору і провела Загальноукраїнську акцію “Запали свічку”.
У 32-33 роках в Україні від голоду померло близько 10 мільйонів людей. Голодомор був штучним і свідомо спрямованим на знищення українців. Як сказав Президент Віктор Ющенко: «Ми знаємо імена катів і імена вбивць. Ми знаємо достеменно точно – це був геноцид».

 

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору