«Україна у фокусі», 1 – 7 грудня 2008 року

Огляд політичних подій за тиждень


1грудня

На цьому тижні парламент планує обрати нового спікера. "Наша Україна - Народна самооборона" пропонує на посаду голови Парламенту кандидатуру Івана Плюща. Про це НУНСівці домовилися на зустрічі з Президентом. Іван Плющ на попередньому сесійному тижні заявляв, що є прихильником коаліції за участю НУНСу, БЮТу та Партії регіонів.


2 грудня


БЮТ готовий утворити коаліцію з Партією регіонів.
Про це заявляють у БЮТ депутати Іван Кириленко та Валерій Писаренко. БЮТівці твердять, що у період кризи намагатимуться залучити всі політичні сили до об’єднання. Водночас голова фракції БЮТ Іван Кириленко додає, що його сила готова об'єднуватися із будь-якою іншою лише за умови, що Юлія Тимошенко залишиться прем'єр-міністром.

Північноатлантичний альянс не запропонував Києву і Тбілісі приєднання до програми приготування до членства в НАТО – ПДЧ. Про це сьогодні стало відомо під час саміту міністрів закордонних справ країн-членів НАТО у Брюсселі. Замість Плану дій щодо членства в НАТО Україні запропонували річну національну програму. Крім того, Україні, так само як і Грузії, запропонують активнішу співпрацю в рамках комісії Україна – НАТО, щоб пристосувати її до роботи у справі приготування до можливого членства. По суті, робота комісії стане альтернативою ПДЧ і міститиме всі програмні пункти, які в себе включає офіційний план.

Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер заявив, що Україна та Грузія коли-небудь зможуть стати членами Альянсу: якщо самі схочуть і досягнуть необхідних стандартів. А керівник МЗС Франції Бернар Кушнер зауважив, що Києву відмовили в ПДЧ через невизначену внутрішньополітичну ситуацію.

Взаєминами між Україною і Росією відтепер опікуватиметься міжвідомча група з українсько-російських відносин. Президент Віктор Ющенко створив її через нездатність Міністерства закордонних справ України домовлятись з Москвою. Очолюватиме групу секретар РНБО Раїса Богатирьова, яка пояснила, що завдання групи – напрацювання документи, які б давали можливість вийти на взаємоприйнятні рішення. Другим своїм указом Віктор Ющенко призначив посла України в Росії Костянтина Грищенка – спеціальним представником із розвитку відносин з цією державою.


Верховна Рада відновить свою роботу у четвер, а за цей час фракції спробують домовитися про формат співпраці і створення нової коаліції. У БЮТ повідомили, що переговори про формування нової більшості ведуться з фракцією Партії регіонів. Регіонали теж підтверджують це. Частина фракції НУНС, що представляє "Народну самооборону", звернулася до БЮТу та Блоку Литвина із закликом подумати про створення демократичної коаліції та про призначення Володимира Литвина спікером.

 

Уряд оприлюднив план дій на випадок затримки Парламентом бюджету на 2009 рік. Згідно з документом, Міністерство фінансів має затвердити тимчасовий бюджет на перший квартал 2009 року. Крім того, передбачено замороження зарплат у бюджетній сфері, скорочення витрат на управління та підвищення кваліфікації і обмеження бюджетних закупівель. Нагадаємо, парламент вже прострочив ухвалення бюджету: згідно з бюджетним кодексом це слід було зробити до 1 грудня.


3 грудня


Віктор Янукович готовий створити коаліцію з БЮТ. Про це лідер Партії регіонів сказав в інтерв'ю російському "Нюзвік" . Пан Янукович пояснив, що в нинішній ситуації конфронтація – ні до чого. А на зустрічі з журналістами у Вірменії лідер регіоналів заявив, що готовий піти на коаліцію з БЮТом навіть за умови, що главою Уряду залишиться Юлія Тимошенко. Пан Янукович сказав, що у важкий для країни період йому не до політичних амбіцій і не до крісел.


Україна фактично отримала від НАТО План дій щодо членства. Про це у Брюсселі на саміті міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу заявив голова вітчизняного зовнішньополітичного відомства Володимир Огризко. За його словами, річна національна програма, яку затвердила для Києва рада НАТО, є складовою частиною ПДЧ.

Альтернативу замість членства пропонує Україні Євросоюз, який виступив з новою ініціативою щодо розвитку відносин з шістьма країнами Східної Європи. Про це заявила комісар ЄС з зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер, представляючи у Брюсселі відповідне комюніке Єврокомісії. Згідно з цим документом, пропонується підписати угоди про асоціацію з Україною, Білоруссю, Молдовою, Грузією, Вірменією та Азербайджаном. Нові угоди визнаватимуть європейську ідентичність цих країн, але не міститимуть обіцянки майбутнього їхнього приєднання до ЄС.

Київ отримав потужний сигнал від НАТО в тому сенсі, що альянс розглядає Україну як майбутнього члена організації. Про це в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказала Міністр Великої Британії у справах Європи Керолайн Флінт. Пані Флінт також підтвердила незмінність позиції Лондона у підтримці Києва на шляху до ЄС, пообіцяла докласти зусиль, аби був спрощений візовий режим для українців, які прагнуть побувати у Великій Британії.

4 грудня

У парламенті не домовились ні щодо нової коаліції, ні щодо нового спікера. Однак народні депутати від Партії регіонів і Блоку Тимошенко не заперечують, що можуть створити коаліцію у складі своїх фракцій. Найбільш вірогідним є варіант їх співпраці, при якій Юлія Тимошенко залишиться прем'єр-міністром, а лідер регіоналів Віктор Янукович очолить парламент. Депутати обіцяють, що оберуть голову парламенту і сформують нову коаліцію вже у вівторок – 9 грудня. На це засідання народні обранці запросили Віктора Ющенка і Юлію Тимошенко.

 

Категоричною відмовою відповів Президент на запрошення депутатів прийти до Верховної Ради 9 грудня. Позицію глави держави переказала на брифінгу його речниця Ірина Ванникова. Вона заявила: перш ніж запрошувати когось до парламенту, народні обранці повинні відновити свою роботу. Зокрема, ухвалити державний бюджет на наступний рік і другий пакет антикризових законопроектів, а також обрати спікера.

 

Віктор Ющенко засудив наміри БЮТ і Партії регіонів створити більшість у парламенті. Ці сили Президент підозрює у спробі перегляду Конституції і, зокрема в намаганнях обирати главу держави в парламенті. У появі такого політичного союзу Глава держави вбачає серйозні загрози демократичним здобуткам України. Цю заяву Президент зробив на спільній прес-конференції зі своїм таджицьким колегою Емомалі Рахмоном у Києві.

Партія регіонів розпочинає офіційні переговори про підписання антикризової коаліційної угоди. Про це повідомляє прес-служба Партії регіонів. Призначено переговірників з усіма парламентськими фракціями: Андрій Клюєв відповідає за переговори з БЮТ, Олександр Єфремов – з НУНС, Володимир Рибак – з КПУ, Микола Азаров – з Блоком Литвина. Як зазначає прес-служба, суть проекту антикризової коаліційної угоди становлять винятково економічні питання.

НАТО має намір підсилити своє представництво в Україні. Про це під час телемосту «Київ-Брюссель», організованого Фондом «Демократичні ініціативи», заявив заступник помічника Генерального секретаря НАТО з питань безпеки, співпраці та партнерства Роберт Сіммонс. На переконання Р. Сіммонса, для цього слід удосконалити статут Комісії Україна-НАТО, перетворивши її з консультативного органу в орган, який займатиметься конкретними практичними питаннями.

5 грудня

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко остаточно ще не визначилася щодо можливості формування коаліції у складі БЮТ та Партії регіонів. Про це в ефірі "5 каналу" заявив міністр транспорту та зв'язку Йосип Вінський. Сам міністр вважає, що такий формат коаліції жодних шансів вийти з кризи не дає, оскільки ці дві протилежні політичні сили мають абсолютно кардинальні точки зору на соціальні й економічні проблеми. Йосип Вінський запевнив, що напише заяву про звільнення з посади міністра в разі, якщо така коаліція буде створена.


6 грудня


Президента має обирати народ, а не олігархи у ВР. Про це сьогодні, на з’їзді Української народної партії, сказав її лідер Юрій Костенко. Глава держави зможе винести на референдум питання про обрання президента в парламенті, якщо депутати ухвалять такі зміни до Конституції, переконаний голова УНП Юрій Костенко.

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору