«Україна у фокусі», 12–18 січня 2008 року

Огляд політичних подій за тиждень

12 січня

Україна підписала протокол про контроль за транзитом російського газу через Україну, напередодні підписаний Єврокомісією та Росією. Про це повідомила прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко на спільній прес-конференції із прем’єром Чехії Міреком Тополанеком.
Протоколом передбачено допуск експертів до української газотранспортної системи, а також частково на російську територію для нагляду за транспортуванням російського газу. Таким чином, всі три сторони - Росія, Україна і Євросоюз - погодили спільні правила контролю транзиту газу, що було основною вимогою Кремля для його поновлення. З документу виключили заяву української сторони, у якій йшлося про те, що Україна не крала газу і є надійним його транзитером. У Кремлі не сприйняли таких поправок.
Як відомо, з 7-го січня Європа не отримує російського газу, який надходив до неї через територію України. З 9-го січня Україна почала постачати газ із власних резервів двом країнам - Молдові і Болгарії, які опинилися у дуже скрутному становищі через припинення транзиту російського блакитного палива.

Прем’єр-міністр Росії Владімір Путін заявив в інтерв’ю німецькому телеканалу ARD, що Росія готова взяти участь у приватизації газотранспортної системи України, якщо українська держава висловить таке бажання.

Посол України в Росії Костянтин Грищенко закликав Москву згадати «дипломатичну» мову переговорів, а не вести дискусію у форматі шантажу та ультиматумів. За його словами, після підписання усіма сторонами протоколу про контроль за транзитом російського газу через Україну, в Росії немає причин не поновити транзит блакитного палива в країни ЄС. Грищенко наголосив, що Україна і надалі залишатиметься головним партнером для Росії в питанні газового транзиту, але за однієї умови - вітчизняна газотранспортна система не буде продана, орендована чи приватизована.

13 січня

Своє перше в новому році засідання народні депутати розпочали з розгляду газового конфлікту між Росією та Україною. Відтак у Верховній Раді створили тимчасову слідчу комісію, яка вивчатиме газове питання. Під керівництвом депутата від Партії регіонів Інни Богословської, комісія досліджуватиме функціонування газотранспортної системи та забезпечення населення газом впродовж двох місяців.

«Газпром» повідомив про відновлення поставок транзитного газу з 9:00 за київським часом через газовимірювальну станцію «Суджа» обсягом 76,6 млн куб. м на добу в напрямку ГВС «Орлівка». Однак «Нафтогаз» звернувся до «Газпрому» з проханням розпочати постачання газу не через ГВС «Суджа», а через ГВС «Валуйки» і «Писарівка». Про це сьогодні повідомив голова «Нафтогазу» Олег Дубини. За його словами, у разі транзиту газу за маршрутом «Суджа-Орлівка» без газу через необхідність реверса газопроводів, які після відключення Росією газу працюють на внутрішній ринок України, залишаться Луганська, Донецька, Одеська і частково Дніпропетровська області.

Росія розпочала газову війну, щоб дискредитувати Україну та запевнити європейців у потребі будівництва газогону в обхід України. Таку думку висловив на прес-конференції Президент Віктор Ющенко. Він переконаний, ціна на газ для України на цей рік має не перевищувати 210-ти доларів за тисячу кубометрів. Така сума виходить, якщо відняти витрати на транзит газу від вартості енергоносіїв для Європи. Глава держави закликав Російську Федерацію дотримуватися умов Меморандуму щодо поступового переходу до ринкової ціни на блакитне паливо.

14 січня

Опозиція викликає Юлію Тимошенко 5 лютого до парламенту звітувати про роботу уряду. Крім того, Партія регіонів вимагає, щоб народні депутати скасували свої зимові канікули і розпочали роботу у парламенті за кілька днів. Якщо депутати дослухаються до Партії регіонів і погодяться працювати без перерви на канікули, Верховна Рада зможе заслухати звіт уряду вже 22 січня.

Росія не дає змоги відновити транзит газу до Європи. Про це українська сторона проінформувала Євросоюз. Зокрема, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко відзначила, що заявка Росії на транзит газу була зроблена за таким маршрутом, в якому йде протитеча українського газу. Крім того, наявний тиск у газотранспортній системі не дає змоги здійснити транзит в тому незначному обсязі, який був заявлений російською стороною. При цьому Тимошенко наголосила, що Україна готова вести транзит російського газу до Європи і висловила співчуття, що Росія досі не відновила його постачання.

У «Газпромі» кажуть, що саме Україна заблокувала транзит російського газу.
Російська сторона посилається на звіти міжнародних спостерігачів, які працюють на російських і українських газовимірювальних станціях. Зокрема, спостерігачі у Києві повідомили, що російський газ не надходив до Європи через українську систему, у той час, як на газовимірювальній станції «Суджа» Курської області тиск на вході в ГВС України становив 70 атмосфер.

Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко заявила, що хоче домовитися з Володимиром Путіним про відновлення діалогу щодо забезпечення України газом вже найближчим часом. За її словами, переговори щодо постачання газу в 2009-му році успішно просувалися. Орієнтовна ціна палива для України становила 235 доларів, транзит оцінювався в 1,7—1,8 долара. Але, як пояснила Тимошенко, перемовини зірвали політики та бізнесові структури, які були зацікавлені у збереженні посередників у газових відносинах між Києвом та Москвою.

Свою непричетність до припинення постачання газу в Європу Україна готова довести у суді. Про це заявив Президент України Віктор Ющенко на спільній прес-конференції з Президентом Польщі Лехом Качинським. Віктор Ющенко закликав Єврокомісію створити слідчу групу, яка б вивчила причини газової кризи та перевірила заяви Росії щодо несанкціонованого відбору палива Україною. Він також вимагає від Росії відновити переговори щодо контракту на 2009-й рік. Як заявив Президент, Україна повинна отримувати 55 мільярдів кубометрів на рік, з яких 12 % має становити технологічне паливо. Саме за таких умов українська газотранспортна система зможе відновити транзит газу до Європи.

Україна просить Європейський союз переконати Росію змінити напрямок транзиту газу через Україну до Європи. Про це сьогодні заявив міністр палива й енергетики Юрій Продан. Зокрема він зазначив, що надіслав листа єврокомісару з питань енергетики Андрісу Пібалгсу із проханням посприяти у підписанні тимчасової технічної угоди між «Нафтогазом» та «Газпромом». У цій угоді, як зазначив міністр, слід накреслити реальні маршрути транспортування палива, а також домовитися про технічний газ, без якого Україна не зможе здійснювати транзит.

15 січня

Народні обранці скасували власні двотижневі канікули. За це рішення проголосувало 226 народних депутатів. Наступного тижня вони працюватимуть у комітетах та фракціях. А з 26 до 30 січня - в округах. Голова Верховної Ради Володимир Литвин повідомив, що цю сесію парламенту закриють у перший день роботи наступної - 4 сесії, тобто 3-го лютого. Парламентарії сьогодні повторно звернулися до Президента з проханням звільнити голову Нацбанку Володимира Стельмаха і запропонувати нову кандидатуру.

Відновити транзит російського газу Україна не може, доки не буде підписано технічного контракту про його транспортування. Таку заяву зробив Уповноважений Президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. За його словами, без такої угоди Україна фізично не зможе транзитувати паливо, оскільки не визначено обсягів, пунктів отримання та його якість. Соколовський повідомив, що кілька днів тому «Нафтогаз» передав два варіанти технічного контракту «Газпрому», однак відповіді з боку Російської Федерації не було. Крім того, пан Соколовський оприлюднив нові пропозиції української сторони щодо ціни на російський газ і його транзит до Європи у першому кварталі 2009 року — від 192,6 доларів за тисячу кубічних метрів газу при транзитній ставці у 2,2 долара до 218,8 доларів при ставці у 2,47 долара.

Президент України Віктор Ющенко здійснив візит до Лондона, де мав переговори з прем'єр-міністром Великої Британії Гордоном Брауном на тему газової кризи. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, глава української держави наголосив на політичному підґрунті газового протистояння і категорично спростував звинувачення російської сторони в незаконному відкачуванні газу, призначеного на експорт. Президент Ющенко наголосив, що газопостачання європейських країн через газотранспортну систему України буде відновлено, тільки-но Росія закачуватиме необхідні обсяги газу на потреби Європи. За словами українського президента, якщо Росія дасть газ у повноконтрактних об'ємах, Україна гарантує цілковиту прокачку цього газу.

16 січня

Головою фракції "Наша Україна - Народна самооборона" обрали Миколу Мартиненка. Про це на засіданні парламенту оголосив голова Верховної Ради Володимир Литвин. Раніше фракцію очолював В'ячеслав Кириленко. Він подав у відставку в грудні після того, як 37 із 72-х депутатів НУНСу підтримали створення коаліції з БЮТ та Блоком Литвина.

Прем’єр головуючої в Євросоюзі Чехії Мірек Тополанек заявив, що газовий конфлікт між Україною та Росію увірвав терпець Євросоюзу. У ЄС сьогодні пригрозили, що якщо сторони не владнають ситуацію з транзитом, Євросоюз перегляне із ними свої відносини. Відтак ЄС з нетерпінням чекає енергетичного саміту, який планують провести в одній з європейських країн.

17 січня

Компанія "Укртрансгаз" надіслала "Газпрому" відкритого листа, в якому звинуватила російську компанію у навмисному виборі технічно неможливих схем транспортування газу європейським споживачам. Нагадаємо, "Газпром" вже вп’яте поспіль надсилає заявку на транзит майже 100 мільйонів кубометрів газу на добу через "Суджу" у напрямку станцій "Орлівка" та "Ужгород", що технічно здійснити не може Україна. Українська сторона пропонувала різні альтернативні варіанти транспортування газу до Європи, однак "Газпром" усіх їх відкинув.

Саміт глав держав і урядів з відновлення постачання російського газу європейським споживачам, який сьогодні відбувся в Москві, не дав результатів. Європейський Союз висловив незадоволення цією конференцією, про що відразу оголосив у своїй заяві.

18 січня

Росія у понеділок повністю відновить газопостачання до європейських споживачів, а Україна його безперебійно транспортуватиме. Про це в ніч з суботи на неділю домовилися прем’єр-міністри України Юлія Тимошенко та Росії Владімір Путін.
Після багатогодинних переговорів сторони дійшли компромісу, хоча ціна домовленостей виявилась доволі висока для України. У 2009 році Україна купуватиме в Росії газ за європейськими цінами, при цьому саму цифру поки що не названо. Натомість Росія робитиме Україні 20-відсоткову знижку. Ціна на транзит для Росії цьогоріч залишиться незмінною.


 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору