«Україна у фокусі», 28 грудня 2009 року – 3 січня 2010 року

Огляд політичних подій за тиждень

28 грудня

До роботи у дільничних виборчих комісіях на виборах Президента буде залучено близько мільйона осіб.
Членів дільничних виборчих комісій підготує Організація з безпеки й співробітництва в Європі. ОБСЄ витратить на тренінги півтора мільйона євро.

29 грудня

З 1 січня 2010 р. в Україні ціни на газ для населення та промисловості будуть збережені на рівні 2009 року.
Про це заявила прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. За словами прем’єра, у 2009 році "Нафтогаз" закачав у сховища 26,5 млрд. кубічних метрів газу, а обсяги споживання газу в Україні у 2010 році, за прогнозами, становитимуть близько 55 млрд. кубічних метрів.

За результатами 2009 року обсяг державного боргу сягнув 42% ВВП.
За словами Юлії Тимошенко, протягом 2010 року борг може зрости до 48,5%, або 485 млрд. грн. – якщо виходити з прогнозу номінального ВВП на 2009 рік у близько 1 трлн. грн., який закладений у бюджеті.
За даними Держказначейства, на обслуговування державного боргу у 2009 році було витрачено 37,5 млрд. грн. Із них 28,7 млрд. грн. на погашення основного боргу, та 8,7 – на сплату відсотків. При цьому протягом року запозичення уряду становили 83,5 млрд. грн.

Президент України Віктор Ющенко наклав вето на закон про продовження дії мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення до 2012 року. На думку глави держави, цей закон порушує конституційні права громадян України на розпорядження своєю власністю. Нагадаємо, що згідно з Земельним кодексом України, заборона на продаж такої землі все одно діє – до прийняття законів про земельний кадастр та ринок землі. За прогнозами уряду, ці документи можуть бути ухваленими вже у 2010 році.

Інфляція, за підсумками 2009 року, не перевищить показника у 12,3%. Такий прогноз зробила прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. За підсумками 11 місяців поточного року індекс споживчих цін зріс на 11,3%. Нагадаємо, у бюджеті на 2009 рік зростання інфляції закладено на рівні 9,5%. Показник інфляції у 2010 році в урядовому проекті бюджету закладено на рівні 9,7%.

Перший заступник глави Секретаріату Олександр Шлапак переконаний, що споживчі ціни в Україні за цей рік зросли на 13–14%.
У Секретаріаті Президента запевняють, що наступного року ситуація не зміниться і цей показник становитиме близько 15%.

Якби вибори президента України відбулися в останню декаду грудня, то серед тих респондентів, хто має намір узяти участь у виборах, 33,6% опитаних віддали б свої голоси Віктору Януковичу і 19,2 % – підтримали б Юлію Тимошенко. Далі за кількістю отриманих голосів ідуть Сергій Тігіпко (9,23% голосів), Арсеній Яценюк (6,1%), Віктор Ющенко (3,7%), Петро Симоненко (3,4%), Володимир Литвин (2,6%), Олег Тягнибок (1,6%), Інна Богословська та Анатолій Гриценко (по 1,3% голосів). Жоден із решти кандидатів не набирає 1%. Такі дані опитування, проведеного з 12 по 26 грудня 2009 року, оприлюднили Фонд "Демократичні ініціативи" та фірма "Юкрейніан соціолоджі сервіс".

Керівник "Юкрейніан соціолоджі сервіс" Олександр Вишняк переконаний, що у другому турі з різницею в 10–12% голосів переможе Віктор Янукович. Натомість науковий керівник "Демократичних ініціатив" Ірина Бекешкіна вважає, що існує приблизно 20% імовірності того, що на президентських виборах переможе Юлія Тимошенко, бо саме в Західній та Центральній Україні, де чинний Прем'єр-міністр має найбільшу електоральну підтримку, налічується найбільше (до 20%) тих, хто ще не визначився зі своїм вибором або не збирається взагалі голосувати.

30 грудня

У 2012 році візовий режим між Україною та ЄС може бути скасований. Про це заявив міністр закордонних справ Петро Порошенко. За його словами, вже 2010 року безкоштовні візи до низки європейських країн зможе отримати більшість українців. Зокрема, таке право отримають організовані туристичні групи.

В Україні сподіваються, що демаркацію кордону з Росією можна буде розпочати вже наступного року. Про це повідомив міністр закордонних справ України Петро Порошенко. За його словами, розмежування стосуватиметься як сухопутної ділянки державної межі так і акваторії Чорного і Азовського морів та Керченської протоки.
Крім того, чільник МЗС нагадав, що найближчим часом буде розв’язано питання розмежування кордону з Білоруссю, парламент якої повинен ратифікувати відповідну угоду з Україною.

У І кварталі 2010 р. Україна купуватиме газ за 305,2 доларів за 1 тис. куб. м. Про це повідомили в "Нафтогазі України". Знижка, яка діяла для України протягом 2009 року, з 1 січня буде скасована. Нагадаємо, у IV кварталі 2009 року Україна купувала газ за ціною 208 дол. за тис. куб. м.

31 грудня

ЦВК отримала 73% коштів, необхідних для проведення виборів.
Про це повідомив член ЦВК Михайло Охендовський. З цих коштів вже розрахувались за виготовлення бюлетенів, документів, виборчих скриньок тощо. Бракує поки що грошей на оплату праці членам окремих окружних виборчих комісій.

Триває громадська кампанія «Підтримай Національний екзит-пол’2010», організована Фондом «Демократичні ініціативи». Фінансування проходить за допомогою платіжок і перерахувань. На рахунок екзит-полу за п’ять днів надійшло 57 тис. грн. Всього для проведення опитування у двох турах виборів потрібно 220 тис. дол. Нагадаємо, підтримати Національний екзит-пол, зокрема, погодилось 9 кандидатів на посаду Президента. Першим серед них кошти в розмірі 50 тис. грн. перерахував Анатолій Гриценко.

1 січня

Президент Віктор Ющенко у телевізійному Новорічному привітанні українському народові підбив підсумки 2009-го року й свого перебування на посаді Президента. Він перерахував здобутки, серед яких: свобода слова, свобода вибору, свобода для бізнесу. Президент, зокрема, наголосив, що пишається деякими економічними показниками, соціальними програмами з підтримки матерів і дітей, сиріт та інвалідів. До успіхів Віктор Ющенко відніс й здобуття права проведення Євро-2012 у чотирьох містах України, наближення до Європейського Союзу, зокрема, до підписання угоди про асоціацію з ЄС, а також збільшення народжуваності в країні. Президент наголосив на тому, що у своєму демократичному розвитку Україна не повернеться у минуле.

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко привітала співвітчизників із Новим роком зі сцени на Майдані Незалежності у Києві. Юлія Тимошенко впевнена, що незважаючи на світову фінансову кризу, 2009 рік в Україні "відзначений великими досягненнями". Прем'єр закликала зробити правильний вибір під час президентських виборів і висловила впевненість, що добра прикмета - з ким зустрічаєш Новий рік на Майдані, з тим залишаєшся на 5 років, – виправдається.

З 1 січня 2010 року вступають в дію зміни до законодавчих актів України, що спрощують порядок набуття прав на землю. Зокрема встановлюється принципи "єдиного вікна" як для фізичних, так і юридичних осіб, тритижневий термін розгляду поданої документації, єдині правила відмови у набутті прав власності на землю.

З 1 січня починає діяти Угода про реадмісію, яку Україна та Євросоюз підписали два роки тому. Згідно з нею, Україна зобов'язалася приймати усіх нелегальних мігрантів, які перетнули український кордон на шляху до Євросоюзу - не лише українців, але й громадян третіх країн, які використали Україну як транзитну зону. Натомість за підписання угоди Євросоюз пообіцяв запровадити спрощений візовий режим для українських громадян.

Від нинішнього дня набуває чинності Загальнодержавна програма припинення експлуатації ЧАЕС. Вона передбачає перетворення об'єкту "Укриття" на екологічно безпечну систему. Зокрема до 2013-го ядерне паливо мають вилучити і перевезти до сховища. Приблизно до 2022-го року заплановано закрити і законсервувати реакторні установки. На останньому етапі - до 2065-го року - мають демонтувати ядерні установки.

2 січня

Засоби масової інформації усіх форм власності, які діють на території України, з 2 січня, тобто за 15 днів до дня виборів, повинні припинити поширення інформації про результати опитувань громадської думки щодо кандидатів на посаду Президента України. Про це нагадується на офіційному сайті Юлії Тимошенко. Проведення передвиборної агітації "за" або "проти" кандидата закінчується 15 січня о 24:00.


 Початок   Попередня сторінка   3   4   5   6   7   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору