«Україна у фокусі», 22–28 грудня 2008 року

29 грудня 2008

Огляд політичних подій за тиждень

22 грудня

Проект держбюджету і пакет антикризових документів уряд подасть до парламенту вже завтра – 23 грудня. Про це повідомив перший віце-прем'єр Олександр Турчинов. Кабмін пропонує змінити податкові закони, щоби до держскарбниці надходило більше грошей, урізати пільги для народних депутатів, запровадити податок на нерухомість для заможних людей і фінансові санкції за незаконне користування землею. Нагадаємо, голова парламенту Володимир Литвин попередив, що Верховна Рада має ухвалити держбюджет-2009 до кінця року.

Нацбанк України може виправити ситуацію, що склалася на валютному ринку України. Про це заявив перший заступник глави Секретаріату Президента Олександр Шлапак. За його словами, Президент виступає проти відставки керівництва Нацбанку, хоча припускає, що НБУ є частково винним у девальвації гривні.

У Народному Русі України стався черговий розкол. Колись велика партія виключила зі своїх лав ще кількох голів обласних осередків та призупинила членство у партії двох депутатів Ярослава Кендзьора та Івана Стойка, які протидіяли створенню коаліції у складі НУНСу, БЮТу та Блоку Литвина. Нагадаємо, ці депутати заявляли, що Борис Тарасюк ухвалив рішення приєднатися до коаліції одноосібно – не порадившись із фракцією

23 грудня

Головний фінансовий документ країни представила у парламенті прем'єр-міністр Юлія Тимошенко. Кабінет міністрів планує 2009 року надати допомогу українським банкам, однак не планує підвищувати прожиткового мінімуму. Наступного року він залишатиметься на рівні кінця 2008-го – 669 гривень, відповідно мінімальна зарплата буде меншою, ніж прожитковий мінімум. Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко визнала, що цей бюджет не ідеальний, і звернулася до опозиції з пропозицією співпрацювати з урядом. Опозиція, в свою чергу, назвала урядовий проект "бюджетом обкрадання країни та зубожіння людей". Частина НУНСу разом з деякими комуністами закликали доопрацювати головний кошторис країни. Верховна Рада взяла проект до розгляду і на четвер призначила його перше читання .


Президент України розкритикував проект бюджету і закликав Кабінет міністрів докорінно змінити бюджетну політику.
Віктор Ющенко сказав, що макропоказники, що їх пропонує уряд, можуть стати колосальною проблемою для дербюджету-2009. Глава держави зауважив, що цей документ незбалансований і призведе до дефіциту коштів у місцевих бюджетах.

24 грудня

Газета «Коммерсант-Україна» повідомила, що юристи БЮТ розробили проект подання народних депутатів про імпічмент президенту Віктору Ющенку. Віце-спікер Верховної Ради, член БЮТ Микола Томенко спростував цю інформацію. У БЮТ заявляють, що не готували жодних документів щодо ініціативи імпічменту. БЮТівці пояснюють, що вимагають від Президента визнати, що він втратив підтримку українців. Водночас регіонали підтримуватимуть конституційний спосіб позбавити Президента повноважень і переконані, що від вигаданого суспільного імпічменту до реального — один крок. Спікер парламенту Володимир Литвин пояснив, що розпочати процедуру імпічменту Президенту за нинішніх умов неможливо.

Глава уряду Юлія Тимошенко звинуватила Віктора Ющенка у причетності до валютних махінацій і закликала Президента піти у відставку. За словами прем’єр-міністра, план Ющенка полягає в тому, щоб довести країну до дефолту, а потім оголосити надзвичайний стан, при якому проведення виборів стає неможливим.

Прем'єр Юлія Тимошенко вимагає відставки керівництва НБУ. Глава уряду звинувачує керівника НБУ Володимира Стельмаха у діях, спрямованих на зниження курсу гривні. За її словами, деяким банкам було виділено кошти, які вони вже не зможуть повернути до бюджету. Нагадаємо, нещодавно прем’єрка озвучила факти про корупційну змову НБУ і комерційних банків. Юлія Тимошенко переконана, що новий керівник НБУ міг би повернути курс до обґрунтованої позначки – 6 гривень 50 копійок за долар.

25 грудня

Верховна Рада не ухвалила в першому читанні державний бюджет на 2009 рік. Тим, хто голосував «за», не вистачило трьох голосів. Бюджет відправили на доопрацювання в уряд, хоча у парламентарів залишився лише один робочий день. Нагадаємо, Президент і голова Верховної Ради неодноразово наполягали на тому, щоб в Новий рік Україна увійшла з ухваленим бюджетом.

26 грудня

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний бюджет України на 2009 рік». Як повідомляє УНІАН, “за” проголосувало 226 (при необхідних 226) із 353 народних депутатів України, зареєстрованих у сесійній залі. Не голосувала в повному складі фракція КПУ. Із фракції Партії регіонів “за” проголосувало четверо депутатів – Тарас Чорновіл, Василь Грицак, Володимир Гурєєв, Петро Корж. В повному складі підтримали бюджет фракції БЮТ та Блоку Литвина. Із фракції НУНС бюджет підтримало 46 депутатів. Не брали участі в голосуванні Іван Плющ, Арсеній Яценюк, депутати з групи «Єдиний Центр» та «За Україну». Державний кошторис передбачає дефіцит у 31 мільярд гривень, шо становить 3% ВВП. Доходи бюджету-2009 визначили в сумі 238 мільярдів гривень. Видатки становитимуть 266 мільярдів.

Депутати звільнили керівника Фонду держмайна Валентину Семенюк-Самсоненко з посади. Крім того, вони висловили недовіру голові Нацбанку Володимиру Стельмаху. Від Президента парламентарі вимагають подання про звільнення голови НБУ. Сьогодні ж депутати ухвалили у першому читанні проект закону про тимчасові слідчі комісії, який, зокрема, передбачає механізм імпічменту президенту.

27 грудня

Партія «Наша Україна» на своєму з'їзд виключила зі своїх лав тих 7 депутатів, які ввійшли до коаліції з фракціями БЮТ і Блоку Литвина. З'їзд також вніс зміни до статуту партії з тим, щоб легалізувати лідерство Президента Віктора Ющенка в партії. Віднині в «Нашій Україні» існуватиме «голова партії – політичний лідер партії», який виконуватиме свої повноваження на громадських засадах і не входитиме до статутних органів партії. Цю посаду обійматиме Президент Віктор Ющенко.

 

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору