«Україна у фокусі», 20 – 26 жовтня 2008 року

27 жовтня 2008

Огляд політичних подій за тиждень

20 жовтня


Прем'єр-мiнiстр Юлія Тимошенко закликала створити широку антикризову коаліцію у парламенті, а також новий уряд. Із відповідною заявою вона звернулася до Президента України Віктора Ющенка і лідерів парламентських фракцій. Ідею загальнопарламентського єднання підтримали тільки БЮТ, частина НУНСу та лідер комуністів Петро Симоненко, які виступають проти дострокових виборів. Щодо переформатування Кабінету Мiнiстрiв, то глава уряду запропонувала всім політичним силам делегувати своїх представників у владу. «Уряд захисту України від світової фінансової кризи», як його назвала пані Тимошенко, має діяти доти, «доки загрозу фінансового та економічного колапсу не буде відведено від країни та світу».

Представники фракцій Партії регіонів та Блоку Литвина не взяли участі в сьогоднішньому засіданні Верховної Ради щодо подолання кризи. Як заявила заступник лідера фракції Партії регіонів Ганна Герман, звернення прем’єр-міністра щодо формування нового уряду свідчить про її прагнення зняти з себе відповідальність за ситуацію в країні. Пані Герман нагадала, що Партія Регіонів попереджала голову уряду про майбутню кризу і закликала створити стабілізаційний фонд.


Частина фракції НУНС, що зберігає вірність Президентові, проігнорувала звернення Юлії Тимошенко щодо створення нового уряду.
Президент також назвав недоречною пропозицію прем'єр-міністра щодо нової коаліції.
Таку думку глави держави висловила його речниця Ірина Ваннікова. Вона повідомила, що єдиним державним органом, який здатен зберегти національну економіку від світової кризи, Президент вважає Раду національної безпеки та оборони.

Президент призупинив дію Указу про дочасні вибори. Глава держави пояснив, що відновив на кілька днів повноваження Верховної Ради, аби народні обранці змогли внести до держбюджету-2008 зміни, які дадуть змогу профінансувати дострокові вибори.
Віктор Ющенко також повідомив про те, що позачергові парламентські вибори в Україні відбудуться на тиждень пізніше, ніж планували – тобто 14 грудня. Втім, у своєму Указі Президент не зазначив жодної нової дати проведення дочасних перегонів.


21 жовтня

Народні обранці 6-го скликання зібрались у відновленій Верховній Раді, але плідної праці в них не вийшло. Законопроекти про внесення змін до Держбюджету на 2008 рік з урахуванням позачергових виборів до порядку денного не було включено. Для цього не вистачило 25-ти голосів. БЮТ поставив вимогу перед депутатами спочатку ухвалити пакет антикризових законів, а вже потім – зміни у виборче законодавство. Регіонали ж зауважують, що таких законів, яких вимагають БЮТівці, взагалі ніхто не бачив.

22 жовтня


Уряд одностайно затвердив антикризовий законопроект.
Про це повідомила прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко. За її словами, законопроект передбачає створення Стабілізаційного фонду для захисту економіки України від впливу світової фінансової кризи. Фонд формуватиметься із коштів від приватизації, фінансової допомоги міжнародних організацій і зовнішніх запозичень. Зокрема, уряд запропонував законодавчо зобов'язати банки протягом двох років не розподіляти дивіденди, а спрямовувати прибуток у статутні капітали. Кабмін пропонує надати 1 мільярд гривень у Фонд гарантування банківських вкладів. Крім того, уряд планує запровадити податок на нерухоме майно на рівні місцевих бюджетів, підвищити акцизи на нафтопродукти, імпортні автомобілі та деяку імпортну сировину – вино, шоколад, м’ясо. Експерти звертають увагу, що деякі з цих пропозицій суперечать вимогам СОТ.


Партiя регіонів виступає за термінову відставку уряду Юлії Тимошенко.
Про це заявив лідер партії Віктор Янукович в ефiрi Кримської обласної державної телерадiокомпанiї. За його словами, неефективна робота уряду впродовж останнього року призвела до «катастрофічного зростання цін і інфляції». Крім того, Віктор Янукович наголосив, що Партія регіонів не підтримає антикризових заходів уряду, оскільки вони спрямовані на згортання соціальних програм.

Представник Блоку Литвина Олег Зарубінський розкритикував антикризові пропозиції уряду за те, що вони, на його думку, відображають передусім інтереси великого бізнесу, і що основний тягар ляже на платників податків.
Робота Верховної Ради була заблокована. Представники Блоку Юлії Тимошенко вимагають негайно розглянути пакет антикризових заходів, тоді як інші політичні сили наполягають на внесенні поправок до бюджету для фінансування дострокових виборів.

23 жовтня

Народні депутати від Партії регіонів домоглися того, що їхній антикризовий законопроект Верховна Рада розглядатиме разом з урядовим пакетом антикризових пропозицій. За таке рішення проголосувала рекордна кількість парламентаріїв – 436. Крім того, депутати підтримали пропозицію розглянути у п'ятницю і законопроекти про внесення змін у держбюджет на 2008-й рік. Серед них і урядовий, в якому – не пропонують виділяти гроші на дострокові вибори.

24 жовтня

Четвертий день відновленої Верховної Ради змарновано – депутати так і не ухвалили жодного законопроекту. Як заявив спікер парламенту Арсеній Яценюк, жоден із запропонованих антикризових проектів – а це урядовий і 5 альтернативних – не дістав достатньої підтримки депутатів. Тож народні обранці створять робочу групу, яка за вихідні має звести усі шість законопроектів до одного компромісного варіанту. Його депутати спробують проголосувати у вівторок, коли наступного разу збереться Верховна Рада.

Позачергові парламентські вибори слід проводити у січні 2009 року. Таку думку висловив голова Комітету виборців України Ігор Попов. Серед головних причин він назвав відсутність фінансування на вибори та недосконалість нинішнього законодавства. Крім того, Центрвиборчком ще не підготував загального реєстру виборців.

Фракція БЮТ блокуватиме парламентську трибуну доти, доки не буде розглянутий насамперед антикризовий проект, розроблений урядом. Про це заявив на брифінгу лідер фракції Іван Кириленко. Він відзначив, що законопроект, поданий Кабінетом Міністрів, повинен був розглядатися в профільних комітетах, проте робота цих комітетів була повністю заблокована двома фракціями – Партією регіонів і НУНС. Він пояснив, що представники цих фракцій не з'являються на засідання комітетів і відповідно комітет не може працювати.
 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору