«Україна у фокусі», 7 – 13 грудня 2009 року

14 грудня 2009

Огляд політичних подій за тиждень

7 грудня

З початку року інфляція в Україні склала 14,1%, тоді як у цілому споживчі ціни виросли на 11,3%. Про це повідомили в Державному комітеті статистики. Свого часу Кабмін при підготовці проекту державного бюджету на 2009 рік прогнозував інфляцію на рік, що минає, на рівні 9,5%.

Новий посол США в Україні Джон Теффт приступив до роботи. Він вручив вірчі грамоти Президенту Віктору Ющенку і наголосив на важливості стратегічного партнерство двох країн, зокрема у сфері безпеки.

8 грудня

Україна має найбільше досягнень серед країн Східного партнерства. Це було відзначено на брюссельській зустрічі чільників МЗС країн-учасниць Східного партнерства, де Україну представляв міністр закордонних справ Петро Порошенко. За його словами, в рамках програми Східного партнерства була б доцільною поява доступного кредитного фінансування масштабних інфраструктурних проектів. Під час зустрічі погодили проведення у лютому тристоронньої зустрічі голів МЗС Азербайджану, Білорусі та України для реалізації проекту Євроазійського нафтотранспортного коридору.

Віктор Ющенко ветував закон про імпічмент Президента. Глава держави повернув до парламенту закон «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо діяльності Конституційного Суду), прийнятий 5 листопада, на доопрацювання. Пропозиції Президента під час розгляду в Раді представлятиме заступник глави Секретаріату Президента - представник Президента в КС Марина Ставнійчук.

Кандидат у президенти Анатолій Гриценко пропонує усім претендентам на пост глави держави спільно організувати і профінансувати екзит-пол на виборах. За його словами, і претенденти на найвищу посаду в державі, і експерти визнають недосконалість чинного Закону про вибори Президента України, який залишає можливості для маніпуляцій і фальсифікацій. Кандидат в президенти переконаний, результати такого екзит-полу матимуть стримуючий ефект для тих, хто планує фальсифікації.

9 грудня

Генеральна прокуратура затягує розслiдування низки резонансних справ, корупція залишається безкарною, а міліція стала на 40% менше розкривати карні справи. Про це глава держави Віктор Ющенко заявив пiд час наради з питань протидiї корупцiї з керiвниками силових вiдомств. Головні звинувачення в тому, що прокуратуру та міліція стали співучасниками процесу корупції, президент адресував міністру внутрішніх справ Юрію Луценку.

Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявив про розрив будь-яких відносин із Віктором Ющенком. Таке своє рішення він оприлюднив на прес-конференції після наради з питань протидії корупції. Луценко висловив обурення звинуваченнями президента на адресу свого відомства і наголосив, що готовий сприймати критику на свою адресу, але паплюжити міліцію не дозволить нікому.

В СБУ сумніваються, що закон про боротьбу з корупцією, який набуває чинності з 1 січня 2010 року, допоможе побороти корупціонерів.
Про це на прес-конференції з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією повідомила речник СБУ Марина Остапенко. За її словами, цей документ суперечить Кримінально-процесуальному кодексу, адже не дозволятиме спецслужбі порушувати та розслідувати справи.

Водночас в уряді не бачать перепон для набуття чинності цього закону. На думку першого віце-прем'єра Олександра Турчинова, документ чудово впишеться в загальну законодавчу систему і контролюватиме дії чиновників. Зокрема, посилиться їхня відповідальність за хабарництво, підробку документів та перевищення повноважень.

Згідно з щорічним звітом Міжнародної антикорупційної організації "Transparency International"  Україна цього року посіла 146-те місце за рівнем корупції серед 180 країн світу. Два роки тому рівень доброчесності України за міжнародними рейтингами сягав 99-го місця.

Курс України до Європейського Союзу залишатиметься незмінним. У цьому європейських чиновників запевнила прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, перебуваючи на саміті Європейської народної партії, що відбувся в Німеччині. За словами прем’єра, українським політикам варто переймати досвід своїх європейських колег.
Європейська народна партія, в свою чергу, закликала усі демократичні сили України перед другим туром об'єднатися навколо найсильнішого кандидата та не допустити повернення до влади недемократичних сил.

Рецесія в Україні закінчиться протягом І півріччя 2010 року. Такий прогноз зробили в Національному банку. Там зауважують, що економіка вже демонструє зменшення темпів падіння у різних галузях. Якщо протягом ІІ кварталу цього року зниження ВВП становило 17,8%, то у ІІІ - вже 15,9%.

Партія регіонів вимагає оприлюднити лист Кабінету Міністрів до МВФ.
Опозиціонери вважають, що у цьому листі прем’єр-міністр, аби швидко отримати 4-й транш кредиту від МВФ, зобов’язалася заморозити рівень зарплат, пенсій і соціальної допомоги у 2010 році, а також підвищити пенсійний вік для чоловіків до 65 років, а для жінок – до 60 років. Партія регіонів вимагає від Кабміну інформації для громадськості про свої дії.

10 грудня

На інтеграцію України до Євросоюзу не може не вплинути те, хто стане наступним Президентом. Це визнав голова Європарламенту Єжи Бузек, який незабаром збирається прибути до Києва. Він також висловив розчарування тим, що Україна за останні 5 років майже не просунулась до засад ЄС. А перше, що має зробити новий український Президента у напрямку євроінтеграції, на думку Єжи Бузек, – владнати ситуацію із газом.

У США сподіваються, що президентські вибори в Україні пройдуть чесно і прозоро. Про це заявила держсекретар США Гіларі Клінтон під час зустрічі з міністром закордонних справ України Петром Порошенком. Клінтон схвально оцінила розвиток української вільної преси та активної політичної культури. Водночас держсекретар сказала, що її країна готова співпрацювати із будь-яким Президентом, якого оберуть українські громадяни.

Віктор Ющенко написав листа прем’єрові з проханням звільнити міністра внутрішніх справ Юрія Луценка.
Глава держави не може пробачити головному міліціонеру країни його пасивності у боротьбі з корупцією. Тепер Юлія Тимошенко мала би звернутися з відповідним поданням до парламенту.

Міністр МВС Юрій Луценко відреагував на листа Президента, зазначивши, що заяви Віктора Ющенка – це результат особистої образи. Юрій Луценко також нагадав, що у Президента немає юридичних повноважень, щоб впливати на кадрові зміни в уряді, зокрема в МВС.

11 грудня

Україна звернулася до Міжнародного валютного фонду з проханням виділити екстренний кредит у розмірі 2 млдр доларів. Про це в інтерв'ю часопису The Financial Times заявив віце-прем'єр Григорій Немиря. За його словами, уряд змушений вдатися до позики через складну ситуацію з погашенням зовнішнього боргу, а інакше – на Україну чекають труднощі з виплатою зарплат, пенсій та розрахунків за російський газ.
Як відомо, МВФ припинив співпрацю з Україною через невиконання попередніх домовленостей. Організація відмовилася надавати четвертий транш після того, як Верховна Рада підвищила соціальні виплати.


Міжнародний валютний фонд відмовив Україні у виділенні 4-го траншу кредиту stand by у розмірі 3,5 мільярдів доларів. Про це пише The New York Times з посиланням на офіційного представника МВФ. Фонд вирішив притримати гроші, поки в Україні не завершаться президентські вибори. МВФ незадоволений тим, що українські політики не здатні взяти під контроль бюджет країни, пише видання.

До нового року бюджету не буде. Про це заявив голова Верховної Ради Володимир Литвин. За його словами, доопрацьований проект бюджету-2010 до парламенту так і не надійшов, тож зараз слід говорити про відповідальність за його відсутність. Нагадаємо, проект бюджету-2010 парламент повернув на доопрацювання уряду 20-го жовтня.

Президент Віктор Ющенко заявив, що розпустить Верховну Раду, якщо вона не ухвалить його проект Конституції протягом 100 днів з дня внесення до парламенту
. Позачергові вибори, за словами президента, відбудуться з одночасним референдумом щодо ухвалення Основного Закону держави.

Виконавчий комітет УЄФА затвердив усі чотири українські міста, які прийматимуть Євро-2012. Це – Київ, Львів, Харків і Донецьк. Як відомо, у травні УЄФА назвала польські міста, які прийматимуть чемпіонат, – Варшава, Познань, Вроцлав і Гданськ. Серед українських міст затверджений був лише Київ.

12 грудня

Парламент не може протягом 100 днів ухвалити президентський проект Конституції, оскільки його досі немає у Верховній Раді.
Про це сказав кандидат на пост Президента, голова Верховної Ради України Володимир Литвин. На його думку, ця заява покликана продемонструвати рішучість Президента і адресована, насамперед, людям, а не політикам.
 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору