«Україна у фокусі», 9 – 15 лютого 2009 року

16 лютого 2009

Огляд політичних подій за тиждень

9 лютого


Намагання уряду взяти в Росії кредит на 5 мільярдів доларів, щоб компенсувати брак коштів у державному бюджеті, Президент Віктор Ющенко назвав "ущербним" для України і такими, що несе загрозу національним інтересам. Глава держави переконаний, що домовленості про кредит є невід'ємною частиною газових домовленостей між Тимошенко та Путіним, адже жодним іншим чином оплатити такий дорогий газ Україна не може. За цей кредит, як вважає Віктор Ющенко, Україна змушена буде розрахуватися вітчизняною газотранспортною системою та втратою будь-яких можливостей претендувати на спадщину Радянського Союзу.


Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко підтвердила, що однією зі сторін, яка може надати кредит Україні є Росія, але вона відкинула повідомлення, що Москва в обмін на кількамільярдну позику домагається отримати контроль над об'єктами власності України.
Нагадаємо, український уряд веде переговори про великі термінові позики, щоб компенсувати дефіцит коштів у державному бюджеті. У листопаді минулого року Україна отримала чотири з половиною мільярди доларів від Міжнародного валютного фонду і тоді офіційний Київ заявив, що гроші допомогли уберегти від колапсу банківську систему. Іншими можливими кредиторами Києва називають США, Китай, Японію та Євросоюз.

 

10 лютого


Черговий скандал Президента та прем’єр-міністра розгорівся на засіданні Ради Національної безпеки та оборони, присвяченому газовим питанням.
Президент звинуватив прем'єра у бажанні віддати Росії українську газову трубу, а також в тому, що вона силоміць веде до банкрутства "Нафтогазу України". Як заявив Президент, спочатку прем’єр підписує контракт, згідно з якими Україна ледь не задарма прокачує російський газ, втрачаючи близько п'яти мільярдів доларів щороку, а тепер – прагне затягти у боргову яму.
У відповідь Тимошенко запевнила, що Ющенко намагається повернути “РосУкрЕнерго” на український ринок і оприлюднила секретні документи, які роздали учасникам РНБО. Пані Тимошенко твердить, що жодне слово пана Ющенка не відповідає дійсності – ні щодо газових контрактів, ні щодо кредитних угод, і проситиме Єврокомісію провести незалежну експертизу українсько-російських газових контрактів.


Юлія Тимошенко оскаржить рішення РНБО, якщо воно передбачатиме відновлення діяльності компанії "РосУкрЕнерго" на газовому ринку України. Про це прем'єр-міністр заявила на брифінгу, який провела під стінами Секретаріату Президента після засідання РНБО.


Відсторонення Леоніда Черновецького з посади голови Київської міської державної адміністрації стане можливим, якщо він і надалі порушуватиме Закон, самовільно і необґрунтовано підвищуючи тарифи на житлово-комунальні послуги. Про це заявили у Секретаріаті Президента. Йдеться про звільнення пана Черновецького з посади голови адміністрації, яка давала можливість вводити низку платних послуг та підняття тарифів на вже встановлені послуги у Києві, а не з посади мерського крісла. У Києві – це дві окремі посади, які найчастіше суміщає одна людина. Як відомо, Прокуратура скасувала рішення КМДА про підвищення житлово-комунальних тарифів.

Визнано незаконним рішення Київської мерії про запровадження платної медицини. Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва скасував акти Київської держадміністрації про тарифи в лікарнях та поліклініках і спрямував листа до уряду, Президента та Генпрокуратури для правової оцінки дій столичних посадовців. У Держкомітеті не виключають, що розробників цих розпоряджень мерії можуть навіть притягнути до кримінальної відповідальності.


11 лютого


Рада нацбезпеки дала вказівку Генпрокуратурі та Службі безпеки протягом місця перевірити, чи дотримувались українські посадовці законодавства під час газових переговорів у Москві.
У цьому ж рішенні зазначено , що до 1 березня уряд має поінформувати РНБО, як саме буде діяти "Нафтогаз України" у разі, якщо компанія-посередник “РосУкрЕнерго” заблокує доступ до сховищ, що може позначитись на транзиті газу територією України.
Нагадаємо, вчора глава держави і прем'єр влаштували публічну сварку на засіданні РНБО, де Юлія Тимошенко запевняла, що Рада нацбезпеки має ухвалити документ, яким планується повернути компанії "РосУкрЕнерго" 11 мільярдів кубометрів газу, відданого російським "Газпромом", але згодом переуступленого "Нафтогазу України".


США готові надати Україні кредит у разі такого прохання.
Про це заявив речник Державного департаменту Роберт Вуд, нагадавши, що прем'єр Юлія Тимошенко звернулася із проханням про гроші до низки країн. Кошти необхідні для покриття дефіциту державного бюджету. Сполучені Штати підтримують програми, за якою Україна отримала кредит від МВФ.


12 лютого


Міністр фінансів Віктор Пинзеник подав у відставку. Урядовець пояснив, що пропозиції, які він намагається донести до уряду, аби врятувати країну від дефолту, керівництво Кабінету міністрів ігнорує. Як відомо, Пинзеник був головним противником ухвалення проурядовою коаліцією дефіцитного бюджету, проти чого виступав і Міжнародний валютний фонду, грошима від якого уряд Тимошенко сподівається врятувати державу від кризи.
Юлія Тимошенко у відповідь заявила, що Віктор Пинзеник не витримав викликів фінансової кризи і зійшов із дистанції. Нового міністра фінансів призначать найближчим часом.

 

Під стінами Київської мерії пройшов мітинг, на якому кілька тисяч лікарів, вчителів і дрібних підприємців вимагали скасувати підвищення комунальних тарифів та цін у столиці. Серед пікетувальників були і представники автоперевізників, які просили створити їм нормальні економічні умови для їхньої роботи, і батьки, обурені задумом місцевої влади зробити школи приватними та підвищити вдесятеро плату на відвідування дитячих гуртків.

14 лютого

Міністерство закордонних справ України доручило керівникам посольств України при ЄС, у країнах ЄС, США, Росії та інших країн терміново поінформувати високопосадовців цих країн про "недобросовісні" дії прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. Зокрема, у матеріалах розісланого циркуляра за підписом голови МЗС Володимира Огризка, йдеться про те, що заяви Юлії Тимошенко про роль РНБО в корупційних оборудках в енергетичній сфері, а також про намір РНБО повернути компанію "РосУкрЕнерго" на український газовий ринок і зобов’язати уряд денонсувати нові газові угоди з Росією, не відповідають дійсності.

 

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору