«Україна у фокусі», 16 – 22 листопада 2009 року

23 листопада 2009

Огляд політичних подій за тиждень

16 листопада

Партія регіонів висловила недовіру уряду і має намір ініціювати його відставку. Підставою для такого рішення є невиконання Закону "Про соцстандарти", ухваленого парламентом 20 жовтня. За словами регіонала Олександра Єфремова, через невиконання рішення вже цього місяця 9 мільйонів пенсіонерів недоотримали по 75 гривень, а двом мільйонам громадян недорахували до зарплат по 150 гривень.

Віктор Ющенко заветував Закон про виділення мільярда гривень на боротьбу з грипом. Про це повідомив перший заступник Глави Секретаріату Президента Олександр Шлапак. Він зазначив, що Президент не проти намірів виділити таку суму, але не ціною емісійних коштів Нацбанку.

Нова газова угода між Україною і Росією передбачатиме участь Росії в модернізації газотранспортної системи України. Про це заявив міністр енергетики Російської Федерації Сергій Шматко. В російському варіанті газових угод йдеться про те, що Україна має гарантувати недоторканність блакитного палива і об'єктів газотранспортної системи, що належать Росії, за першою ж вимогою забезпечити доступ міжнародних експертів до своєї газової труби тощо. Зі свого боку, Україна домагається включити у контракт можливість купівлі газу в реально необхідних Києву обсягах зі щомісячним коригуванням.

17 листопада

Депутати подолали вето Президента на закон про відчуження приватних земельних ділянок для суспільних потреб. Тепер, згідно з законом, органи влади матимуть право викупу земельних ділянок і розміщених на них об'єктів, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Президент наполягав на тому, щоб було створено реальні механізми захисту прав приватного власника у разі відчуження землі.

ЄС готовий надати Україні макрофінансову допомогу за умови, якщо Київ відновить співпрацю з МВФ. Про це в Брюсселі в рамках зустрічі в форматі "Друзі України + Україна" заявив глава вітчизняного МЗС Петро Порошенко. Міністр зазначив, що йдеться про допомогу в 610 мільйонів євро.


18 листопада

До України з дводенним візитом прибув Президент Республіки Грузії Михайло Саакашвілі. Під час візиту сторони підпишуть міжурядові угоди про повітряну співпрацю. Михайло Саакшвілі разом з Президентом України візьме участь у презентації проекту вільної економічної зони, яку створюють в Поті.

На вибори Президента приїдуть близько 700 спостерігачів з ЄС, із яких 600 будуть відряджені від ОБСЄ. Про це повідомив міністр закордонних справ України Петро Порошенко. За його словами, інспектори ЄС, які вже відвідали Україну, відзначили відкритість та прозорість реєстрації кандидатів.

19 листопада

Верховна Рада не підтримала законопроект про держбюджет-2010 у першому читанні.

Україна та Росія мають переписати газові угоди. До цього закликає Віктор Ющенко свого колегу Дмитра Медведєва у листі, який з’явився на офіційному сайті глави держави. Президент України вважає, якщо старі контракти залишити без змін, то “Нафтогаз України” навесні зіткнеться з проблемами, через які виникне загроза транзиту блакитного палива до Європи. Ющенко пропонує створити спільну групу, яка б напрацювала зміни в газовій угоді.

Президент Республіки Грузії Михайло Саакашвілі й глава України Віктор Ющенко досягли домовленостей щодо проекту будівництва Євро-Азійського транспортного коридору. Цей проект має стати альтернативним шляхом постачання газу до Європи через Грузію та Україну в обхід Росії. Сторони сподіваються, що Євросоюз профінансує цей проект принаймні частково.

20 листопада

Парламент повернув до уряду держбюджет-2010 на доопрацювання. Жодну із майже тисячі поправок до бюджету народні обранці не підтримали. Уряд має упродовж двох тижнів доопрацювати головний фінансовий документ з урахуванням пропозицій бюджетного комітету і знову подати його на розгляд парламенту.

Росія погодилася на те, аби Україна купувала менші обсяги газу. Це підтвердив російський прем’єр Володимир Путін після переговорів з українським прем’єром Юлією Тимошенко у Ялті. Зокрема він засвідчив, що Росія не застосовуватиме штрафні санкції щодо України за недобір газу цього року. Водночас, за його словами, Газпром і «Нафтогаз України» мають домовитися про нові обсяги газу, який Україна купуватиме наступного року.

На ялтинській зустрічі прем’єрів Росії та України було домовлено, що Україна підніме плату за транзит газу для Росії на 2010 рік на 60%. За цією ж домовленістю, Росія продаватиме газ Україні за європейськими цінами. Нагадаємо, у 2009 році Росія продавала Україні газ на 20% дешевше, ніж Європі.

Екс-прем'єр Павло Лазаренко після відбування 8-річного покарання в США сподівається у найближчі 3 місяці повернутися до України. Про це повідомила його адвокат Марина Довгопола. Водночас міністр внутрішніх справ Юрій Луценко пообіцяв – якщо Лазаренко повернеться до України, на нього одразу ж надягнуть кайданки. Нагадаємо, Павло Лазаренко виїхав до США ще у 1999 році, тоді ж і потрапив у в’язницю. Йому інкримінують корупцію, відмивання грошей та кілька інших фінансових злочинів.

21 листопада

Епідемії грипу в Україні відступає – вже з понеділка Львівщина, Прикарпаття, Тернопільщина і ще кілька центральних областей  України будуть зняті з карантину.
Про це повідомив головний державний санітарний лікар України Олександр Біловол. Школярі та студенти після тритижневих канікул знову розпочнуть навчання.

22 листопада

Сьогодні в Україні відзначають День Свободи – день, що його президентським указом від 19 листопада 2005 року призначено як дату на вшанування подій Помаранчевої революції. Рівно 5 років тому на знак протесту проти фальсифікації президентських виборів на Майдані Незалежності розбили перші намети і почалося протистояння тривалістю в кілька тижнів.

Помаранчева революція мала для України переважно позитивні наслідки. Таку думку висловила більшість експертів, що взяли участь в опитуванні Фонду «Демократичні ініціативи», присвяченому оцінці подій Помаранчевої революції.
До позитивів експерти віднесли насамперед піднесення громадянського суспільства, завоювання свободи слова, політичних та громадянських свобод, здійснення істотних кроків на шляху демократизації країни, політичний плюралізм, поліпшення іміджу України на міжнародній арені, зростання національної свідомості.

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору