Сфотографована історія

24 жовтня 2009

Фотовиставку, присвячену пам’яті визвольних рухів в Україні та інших країнах Східної Європи, відкрито у знаному львівському мистецькому центрі “Дзиґа”. Організували її Товариство Лева (Львів) та Фонд “Демократичні ініціативи”.
Презентація унікальних світлин та архівних матеріалів відбулася в рамках Міжнародної конференції “За нашу і вашу свободу: за наше спільне майбутнє!”, яка триватиме у Львові 25-27 жовтня. Організували виставку Товариство Лева(Львів) та Фонд “Демократичні ініціативи”(Київ).Участь у відкритті взяли голова Товариства Лева Андрій Нечипорук, голова оргкомітету з підготовки фотовиставки Андрій Кирчів, директор Фонду “Демократичні ініціативи” Ілько Кучерів, колишній активіст Товариства Лева Олесь Пограничний, активіст і голова Студентського братства в дев’яностих роках Маркіян Іващишин та перший голова Товариства Лева Орест Шейка.

На фотовиставці представлені унікальні світлини з архівів Товариства Лева та Студентського братства. Це фотографії, які зафіксували найточніші деталі народження української демократії, процеси її болісної і повільної декомунізації, що пізніше відбулася в українській релігії і культурі.

 

 

 

«Ми дуже вдячні нашим партнерам із Литви і Польщі, які надали фотографії, що стосуються всієї України і Львова того часу, – відкрив виставку голова Товариства Лева Андрій Нечипорук. – На виставці є також фото з Польщі з часів воєнного стану. Окрім того – самвидавівські друки у Литві, Латвії та Білорусі. Велику колекцію фотоматеріалів і фотографій тодішніх видань надав журналіст Вахтанг Кіпіані».


 

«В час, коли були зроблені ці світлини, ніхто з нас не думав, що ми творимо історію, чи фіксуємо якісь важливі історичні моменти, – - сказав під час відкриття Андрій Кирчів. – Це було наше життя. Тоді, наприкінці вісімдесятих, ми просто усвідомили, що саме ми мусимо взяти долю країни у власні руки, і нарешті почати будувати ту державу, за яку гинули наші діди».

 

 

 


На думку директора Фонду «Демократичні ініціативи» Ілька Кучеріва, і в Україні, і поза її межами є немало людей, для яких гасло, задеклароване поляками у 1795 році «За вашу і нашу свободу!» є актуальним і сьогодні. «Ці знімки - символ того досвіду, який був потрібен нам тоді, наприкінці вісімдесятих, а сьогодні – необхідний нашим дітям».

 

 
Чи, наприклад, друкарська машинка, де друкувався перший «Поступ» (український легендарний часопис, першим редактором якого був Сашко Кривенко – ред.), яка також стала експонатом виставки. Ативіст Товариства Лева Олесь Пограничний розповів, як роками переставляв її з місця на місце в себе у хаті… "Але в якийсь момент я усвідомив, що це не просто річ з минулого. Це символ того часу, який сформував нас як покоління", – завважив Олесь Пограничний.
Оглянути фотовиставку у “Дзизі” можна впродовж цього тижня.

Фоторепортаж із виставки дивіться у рубриці "Фотогалерея", а відеорепортаж у "Відеогалереї"

Світлана Одинець

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору