Проблеми з демократією є!

10 лютого 2011
Демократія є такою, якою її створює громадянське суспільство. Результати оцінки стану демократичних свобод.


9 лютого Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва організував обговорення «Стан демократичних свобод в Україні – чи є процес згортання демократії в Україні незворотним?». Наскрізна думка круглого столу – проблеми з демократією є, потенціал для їхнього збільшення значний, проте до тоталітарних держав нам ще далеко.

Ірина Бекешкіна, директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, презентувала результати експертного опитування, головна мета якого – оцінити стан демократичних свобод і демократії в Україні. Усього було опитано 63 експерти, список рясніє іменами авторитетних діячів з різних сфер. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Абсолютна більшість експертів згодні з вердиктом Freedom House щодо класифікації України як «частково вільної країни». Отже, Порівняно із 2010 роком насамперед стало менше свободи слова. Встановлюється «керована та дозована» свобода слова. Більшість експертів відзначили погіршення ситуації із правом на мирні зібрання, походи, мітинги, демонстрації. Кількість заборон та порушень мирних зібрань за 2010 рік значно перевищує кількість таких порушень за весь період 2005–2009 рр. Пані Ірина зауважила, що в 2004 році, згідно з опитуванням, експерти звинувачували у відстутності демократії еліту, і вірили, що все можуть змінити вибори. Здавалось, що вибори - панацея, яка виведе Україну на демократичний шлях. Хоча після цього відбулося вже двоє чесних парламентських виборів. Але демократія – не тотожна свободі. Цього разу знову в опитуванні стояло питання, що заважає демократії в Україні. Та тепер експерти дійшли такої банальної істини – демократія є такою, якою її створює громадянське суспільство. Еліта теж грає велику роль, але вона повинна стимулювати розвиток громадянського суспільства. Це завдання номер один в розбудові демократії. Також, на думку експерта, громадянське суспільство без ЗМІ – німе.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вікторія Сюмар - виконавчий директор Інституту масової інформації, окреслила основні тенденції щодо згортання демократії в ЗМІ. На її думку, в медіа панує відносно проста річ – влада прагне комфортного медіа-середовища. Ця влада звикла до цього, адже вона не конкуретноспроможна на інформаційному полі. Дана команда, за словами пані Вікторії, не прагне відкритості і не вміє дискутувати, навіть за наявності аргументів. Принциповим для влади було приборкання телеканалів. А власникам великих телеканалів ці правила підійшли. Цю лояльність було отримати не складно, через бізнес-інтереси. Фактично, на думку Вікторії Сюмар, вільного телеринку немає, оскільки немає конкуренції. У результаті маємо «стерильний інформаційний телевізійний простір». Наостанок експерт висловила думку, що свобода слова – це не просто бренд чи тренд, а запорука змін і розвитку.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Володимир Яворський - виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини, назвав основні проблеми з порушення прав людини у 2010 році. За словами експерта, частина прав лишилась на тому ж рівні, але громадянські права значно постраждали. Серед них – свобода слова і свобода мирних зібрань. За один рік кількість заборон виявилась більшою, ніж за всі три попередні роки. Також знову почалися переслідування правозахисників – тиски, обшуки, затримання. Такого взагалі не було упродовж останніх 5 років. Але позитивом, на думку експерта, є те, що всі ці порушення не диригуються з одного місця, як це буває в тоталітарних державах. В Україні хаотизм у владі зберігається. Проте влада має чітке завдання побудови сильної вертикалі. Але чим більший опір, тим більше влада зупиняється. Це є викликом для громадянського суспільства – вистояти проти кримінального тиску.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Олексій Гарань - науковий директор Школи політичної аналітики, професор НаУКМА, зауважив, що тенденції є абсолютно очевидними. Якщо у 2009 році ми трохи відставали від Боснії та були попереду Грузії, то зараз, на думку експерта, ми поступимось Молдові. Ми не можемо обманути міжнародну спільноту, щоб не говорили «владні пропагандисти». На думку пана Олексія, Україні потрібен широкий громадянський рух. Без цього руху, який буде об’єднаний базовими цінностями, буде дуже складно.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Олег Рибачук – керівник ГО «Центр UA», зауважив, що у світі немає жодних сумнівів щодо того, що відбувається в Україні. Ми бачимо реакцію і відповідь всіх інституцій Європи. Хоча, звісно, є країни, де «стабільність» теж є основною цінністю. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Події в Україні – для демократичного світу доконаний факт. Ідеологія «ганнизму-германизму» (коли влада говорить про демократію), не знаходить підтримки у світі. Цього року наша держава відзначатиме двадцяту річницю Чорнобильської катастрофи. В Україну приїдуть багато представників демократичних країн. Після цих візитів буде зрозуміло, чи держава у незворотньому процесі з погляду сприйняття нас світом, чи є ще надія. Адже без демократичних свобод, економічної співпраці не буде. "У XXI столітті країна, яка не має демократії і верховенства права, не може бути успішною", - переконаний пан Олег.

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору