Для України є певні загрози з боку Росії

15 вересня 2009

Про це під час круглого столу в УКРІНФОРМі, організованого Фондом "Демократичні ініціативи", заявив Леонід Кравчук. Саме тому, як наголосив перший президент України, українська інтелігенція ухвалила рішення звернути увагу світової спільноти, зокрема і російської інтелігенції, на цю проблему.
Напередодні українські інтелектуали підписалися під Зверненням до урядів світу захистити Україну від воєнних зазіхань з боку Росії, а також закликали країни-гаранти найближчим часом скликати міжнародну конференцію задля забезпечення реальних гарантій безпеки нашої держави, що були задекларовані Будапештським меморандумом 1994 року. Керівні органи Європейського Союзу також мають обрати чітку та однозначну позицію в питанні гарантування державного суверенітету України та її територіальної цілісності.

Про це і йшла розмова за "круглим столом", в якому взяли участь перший Президент України Леонід Кравчук, поет, громадський діяч, перший голова Народного Руху України Іван Драч, директор Інституту філософії імені Григорія Сковороди академік Мирослав Попович, директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка академік Микола Жулинський, народні депутати України Тарас Стецьків і Володимир Філенко, консультант з комунікації (Канада) Василь Павловський, директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів.

На думку Леонід Кравчука, нинішня політика Росії щодо України є "непередбачуваною і приховує у собі певні загрози, які можуть бути реалізовані". Наприклад, звернення Президента РФ Дмитра Медведєва до Президента України Віктора  Ющенка абсолютно неконструктивне, "тому що в ньому не було запропоновано жодних шляхів поліпшення відносин". Отож замовчувати, що сьогодні є політики, які хочуть недемократичним способом втручатися у наші внутрішні справи, далі неможна, пояснив перший Президент України.
Ще одним серйозним сигналом, на думку Кравчука, стало внесення в Державну Думу Президентом РФ проекту Закону "Про оборону", який передбачає за певних обставин використовувати збройні сили Росії на чужих територіях, у тому числі на території України. Екс-президент припустив, що конфлікт між кораїнами може статися навіть під приводом того, що мовляв російських громадян на території України ущемляють в правах, наприклад, це може стосуватися військовослужбовців Чорноморського флоту.
"Ми вважаємо, що це прояв прямого втручання в наші внутрішні проблеми і інтереси", – наголосив Кравчук. Тому, вважає він, нинішню ситуацію треба осмислити, обміркувати і донести голос української громадськості, який на сьогодні представляє інтелігенція, до урядових структур провідних країн світу.


Іван Драч зазначив, що подібні провокаційні "хвилі" навколо України виникають не вперше. На його думку, нагнітати ситуацію немає потреби . "Ми повинні усвідомити, що нікого не варто боятися, однак нехтувати погрозами також не варто", –  наголосив він. Тому Звернення інтелігенції, вважає І.Драч, є виваженим кроком у ситуації, коли своє вагоме слово мала сказати українська влада, але не сказала.

 


Відсутність реакції парламенту можна розцінити як мовчазну згоду з позицією російської сторони або як слабкість української влади, наголосив народний депутат Тарас Стецьків. "Якщо не звучить голос парламенту, голос політикуму, тоді звучить інший голос - голос народу", - зазначив він. За його словами, Росія розробила сценарій втягування України у свою геополітичну орбіту, який успішно виконує. Єдиний вихід у такій ситуації депутат вбачає у терміновому скликанні міжнародної конференції щодо забезпечення реальних гарантій безпеки України та її територіальної цілісності.

На думку народного депутата Володимира Філенка, "краще займатися профілактикою хвороби, ніж її лікуванням". Звернення української інтелігенції до урядів світу він назвав "профілактичним щепленням". Найбільше депутата непокоїть, що політичні сили України і сама влада демонструють різні підходи до посилення втручання північно-східної сусідки у внутрішні справи України. Президент України як гарант Конституції і Міністерство закордонних справ мають дати єдину оцінку діям Росії, яка " з кожним днем все більше нагадує колишній СРСР", зазначив народний депутат.
 


В тому, що Росія веде цілеспрямовану інформаційну війну проти України, переконаний академік НАН України, директор Інституту літератури ім. Тараса Шевченка Микола Жулинський.
«Сьогодні ми бачимо цілеспрямовану окупацію російськими мас-медіа українського інформаційного і культурного простору. І ця ситуація не випадкова, вона продумана, і це – прояв послідовної свідомої політики Кремля. Сьогодні в Україні не просто так з'явилося багато книг, де в різних формах змальована війна між Росією і Україною. Ми не можемо не реагувати на цю ситуацію»,– сказав М. Жулинський.
Великою проблемою для України, на думку академіка, є присутність у Севастополі Чорноморського флоту РФ. "Протягом 2009 року Міністерство закордонних справ України направило 14 нот Росії у зв'язку з порушенням Договору про перебування ЧФ РФ на території України. Жодної відповіді Росія не дала. Остання, серпнева нота стосувалася порушення російськими моряками екологічної ситуації в Севастополі, були чітко названі і кораблі, і причали. Згідно з договором, наші екологи повинні були зробити експертизу, але російський ЧФ не пустив наших екологів", - наголосив М.Жулинський.
Та найбільше академіка непокоїть ухвалений Держдумою порядок, який передбачає оперативне використання російських збройних сил за межами РФ. Він пояснив, що, «у разі, якщо в Севастополі буде побитий військовослужбовець Чорноморського флоту, то на захист свого громадянина, причому, військового, згідно з законом РФ, вони мають право використовувати збройні сили проти нас».


Великого значення "кримському факторові" надає й директор Інституту філософії імені Григорія Сковороди, академік Мирослав Попович.
Можливим приводом для загострення українсько-російських відносин Попович вважає провокацію в Криму за участю "агресивних елементів" як проросійської, так і націоналістичної спрямованості. За таких умов, вважає директор Інституту філософії, може "утворитися ситуація, надзвичайно близька до тієї, що була в Грузії".

Поширення позитивних "меседжів" про Україну в світі та створення відповідного іміджу країни пропонує канадський консультант з комунікації Василь Павловський, який відповідає за поширення звернення української інтелігенції серед закордонної англомовної аудиторії. "Усі пропонують Україні та Росії бути більш позитивними та активними. Ми повинні донести до наших колег за кордоном, у тому числі й у Росії, що Україна має свою власну політику", - зазначив експерт. При цьому, наголосив він, "розмова на ці теми має бути конструктивна, а не деструктивна".

 

Директор Фонду "Демократичні ініціативи" Ілько Кучерів зауважив, що Звернення розміщено в Інтернеті українською, англійською та російською мовами. Це, на його думку, допоможе донести голос української інтелігенції до усіх країн світу, донесе до читачів розуміння проблем, що постали перед українським народом після прийняття Держдумою Росії закону про надання воєнної допомоги кожному громадянинові держави незалежно від країни його перебування.

 

 

 

За матеріалами УКРІНФОРМУ

 

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору