В Україні є всі умови, щоб отримати ПДЧ, але не в грудні.

28 листопада 2008

Таку думку висловили експерти, які зібрались на прес-конференції «Напередодні саміту НАТО – чи є прогрес для України?», організованій Фондом «Демократичні ініціативи».


Формального рішення про запрошення України приєднатися до ПДЧ на грудневій зустрічі міністрів закордонних справ не слід чекати, зазначив голова Комітету Верховної Ради України з питань євроінтеграції Борис Тарасюк, наголосивши на відсутності консенсусу у цьому питанні серед країн НАТО.
Водночас Борис Тарасюк пояснив, що не має особливого значення, буде чи не буде надано ПДЧ в НАТО Україні у грудні. Принциповим є те, що у НАТО відбуваються жваві дискусії, в який спосіб має бути реалізоване рішення Бухарестського саміту НАТО, який ухвалив, що Україна рано чи пізно стане членом Альянсу.
«Не важливо, коли нам буде надано ПДЧ, бо це технічне рішення, яке може бути прийнято міністрами закордонних справ країн-членів НАТО на надзвичайному засіданні, – констатував Борис Тарасюк. – Нам не треба чекати якихось самітів для того, щоб Україна та Грузія були приєднані до ПДЧ. Необхідний лише консенсус країн-членів НАТО у цьому питанні».
Як відомо, Сполучені Штати заявляють про те, що Україна може стати членом НАТО і без ПДЧ, інші ж країни, зокрема Німеччина, вважають що Україна ще не готова отримати ПДЧ на грудневій зустрічі. Голова комітету ВР нагадав, що в НАТО всі рішення ухвалюються консенсусом, і якщо хоча б одна країна буде проти надання Україні ПДЧ, то це рішення не буде ухвалено.
Борис Тарасюк вважає , що Україна не повинна сприймати ненадання їй ПДЧ в грудні як трагедію. «Ми вже упродовж трьох років працюємо в рамках ПДЧ, виконуючи щорічні цільові плани, складені відповідно до вимог ПДЧ. Залишилось тільки прийняти політичне рішення, щоб Україна стала де-юре учасником ПДЧ». Він також наголосив, що в наступний 2009 рік ми входимо з цільовим планом Україна-НАТО, який на 90% відповідає всім критеріям Плану дій щодо членства.
Борис Тарасюк назвав ще два чинники, які стримують вступ України до НАТО. Перший – внутрішня політична нестабільність, яка характеризується протистоянням інститутів влади навіть в середині демократичних сил, що створює додаткові аргументи для опонентів вступу України до НАТО. Другий – істерія Москви яка розуміє, що той курс який проводить Україна в своєму просуванні до НАТО, цілком реалістичний, на відміну від дій попередніх урядів. «Росія використовує всі свої дипломатичні можливості для того, щоб вплинути на країни-члени НАТО, аби вони не ухвалювали рішення про надання Україні ПДЧ», – підсумував Борис Тарасюк.


У свою чергу начальник Управління євроатлантичної інтеграції Генерального штабу Збройних Сил України Борис Кременецький зазначив, що Збройні Сили України вже давно працюють за критеріями, визначеними ПДЧ. Він наголосив, що сьогодні всього 10 країн НАТО і серед них Україна, беруть участь у всіх операціях альянсу. Динаміка участі ЗС України у міжнародних навчаннях збільшується з року в рік – нинішнього року військовослужбовці України взяли участь у 20 таких навчаннях. Борис Кременецький розповів, що ЗС України залучені до концепції оперативних можливостей – однієї з ініціатив альянсу, яка дає змогу країнам-партнерам НАТО готувати свої збройні сили відповідно до стандартів і критеріїв Альянсу. Цього року 12 підрозділів Збройних Сил вже пройшли сертифікацію відповідно до стандартів НАТО. А наступного – ще 19 підрозділів Збройних Сил пройдуть подібну сертифікацію.


 


Військовий експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Ігор Козій додав, що сьогодні військовослужбовці України беруть участь у понад 300 заходах країн-членів НАТО і близько 80 % - це заходи, які відповідають ПДЧ. Таким чином, Збройні сили України цілком підготовлені до того, щоб хоч сьогодні вступати до НАТО, підсумував Ігор Козій.
 


В тому, що в України є абсолютно всі передумови для вступу до Північноатлантичної Ради, переконаний директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, оприлюднивши результати опитування Фонду Громадська думка щодо євроатлантичних настроїв громадян. Опитування проводилось на замовлення МЗС України з 13-го по 24-те листопада. Опитали 2 тисячі респондентів – в усіх обласних центрах.
Отже, 30% українців сьогодні готові проголосувати за вступ України до НАТО й водночас понад 80 % вважає, що ухвалювати це рішення треба на референдумі.
  Олег Соскін зауважив, що в Україні утворився дуже потужний євроатлантичний авангард – Західна Україна, де за вступ до НАТО проголосувало б майже 70 %. Центр України теж поступово наближається у бік євроатлантичної інтеграції, де охочих вступити в альянс 28%. На Сході і Півдні таких євроатлантистів менше – близько 20%.
Головне, на думку експерта, що «в Україні утворилося стабільне плато прихильників НАТО на рівні тридцяти відсотків. Це дуже гарна позиція для отримання ПДЧ. Таку позицію мали Хорватія, Словенія, Словаччина, Албанія, коли вони приєдналися до ПДЧ».
Такі цифри для України Олег Соскін вважає позитивом ще й тому, що ще рік тому кількість прихильників НАТО була майже вдвічі меншою.
Крім того, експерт відзначив, що злам в українському соціумі нині відбувається й щодо перебування Російського флоту в Україні. За даними цього ж опитування, 50 % українців виступає за виведення флоту РФ або раніше 2017 року, або не пізніше 2017 року. І лише 25 % вважають, що його не потрібно виводити, решта – вагається.

У свою чергу директор Фонду «Демократичні ініціативи»            Ілько Кучерів, посилаючись на думку експертів, заявив, що після виведення флоту РФ з Севастополя там почнеться економічний бум. По-перше, відкриється можливість функціонування другого за розмірами порту в Україні й буде задіяно колосальну вартість кримської землі. По-друге, прибутки надходитимуть і від розбудови туристичної інфраструктури, бо до порту зможуть заходити великі туристичні лайнери. Експерт наголосив, що «при створенні нормальної інфраструктури робота знайдеться для всього Криму». Україна наблизиться до стандартів, які є в Греції чи в Італії.
А ще Ілько Кучерів переконаний, що українці неодмінно проголосують за вступ України до НАТО, тому що стабільно опитування громадської думки показують їх прихильне ставлення до вступу України до ЄС. Фактично ж вступ до ЄС для всіх новоспечених членів НАТО йшов через вступ до Альянсу. «Треба тільки активізувати інформаційну кампанію і референдум буде виграно», – переконаний директор фонду «Демократичні ініціативи».

 


 


 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору