Корупція в Україні: від хаотичної до системної

12 травня 2011
Попри запевнення влади у відданості боротьбі з корупцією, хабарництво в Україні змінює свою форму, але не сутність. Це робить його ще більш небезпечним для держави, переконані експерти.
 

Проблему корупції в Україні вони обговорювали на прес-конференції «Україна прямує до клептократії чи живе у ній вже котрий рік?». Директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна каже, що під терміном "клептократія" в сучасній Україні так і слід розуміти «владу крадіїв».

Бекешкіна нагадала, що нинішня українська влада не намагалася спростувати закиди в корумпованості, які надходять з боку міжнародної громадськості. Водночас можновладці в Україні пробують позиціонувати себе як борців з корупцією й усіляко наголосити на досягнутих успіхах. Утім, зазначила Бекешкіна, корупція – «не лише хабарі, які беруть з водіїв ДАІшники», а й продаж місць у партійних виборчих списках, а також «відкати», про які всі говорять, але від того нічого не змінюється».

Корупція пронизує все суспільство

За спостереженням експерта, корупція пронизує українську державу й суспільство знизу догори і є найбільш небезпечною річчю для держави. Країна, де панує  клептократія, ніколи не стане успішною, впевнена Бекешкіна. Адже  клептократія, за словами фахівця, провокує економічне загнивання, унеможливлює чесну конкуренцію і приваблення іноземних інвестицій, робить власність незахищеною і примушує навіть великий бізнес платити гроші за його відносно спокійне існування і діяльність.

Бекешкіна не виключила, що до певної міри хабарництво зазнає тиску з боку влади. Зокрема «ті, хто стикається з представниками влади на різних рівнях», сьогодні кажуть, що брати хабарі стало небезпечно. З цієї причини беруть нині більше, бо до суми хабара додається ще й плата за ризик, пояснює експерт.

«Дозволена» корупція

На думку Бекешкіної, боротьба нинішньої української влади з корупцією схожа більше на зміну форми корупції: «Зараз намагаються корупцію систематизувати: відсікти знизу і залишити лише «дозволену» корупцію». Таку форму корупції, яка і надалі передбачає "відкати" державним чиновникам, тендери з одним учасником та інше, є, як вважає Бекешкіна, ще більш небезпечною. Адже, як пояснила експерт, така корупції «проникає в саму тканину держави».

"Якщо раніше крали всі, хто міг, і що міг, то зараз крадуть ті, кому це дозволено, тобто корупція стає системною і з корупцією влада хоче серйозно поборотися", - зазначила Бекешкіна.

За її словами, механізми для цього є.

"Це показала єдина, на мій погляд, успішна реформа в Україні, яка різко зменшила корупцію - це зовнішнє незалежне оцінювання, яке зараз намагаються нівелювати. Сам механізм так детально виписаний, що ніхто нічого там не може зробити", - сказала Бекешкіна .

Вона також зазначила, що окрім декларації витрат, повинна бути ще й декларація доходів.
 

Автор: Олександр Савицький

Антикорупційний портал

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору