Плюси та мінуси вступної кампанії до вишів за результатами ЗНО-2010

6 вересня 2010


Вступна кампанія до вищих навчальних закладів країни дістала різні оцінки експертів, що, за словами директора Фонду "Демократичні ініативи" імені Ілька Кучерева Ірини Бекешкіної, є нормальним явищем, яке дає змогу більш об'єктивно й незаангажовано підійти до її оцінки з боку різних верств суспільства. Дискусія про преваги та недопрацювання цьогорічної вступної кампанії розгорнулась і на прес-конференції "Підсумки вступної кампанії до вищих навчальних закладів за результатами ЗНО-2010" в УКРІНФОРМі, де було представлено результати експертного опитування, здійсненого фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.


Цьогорічна вступна кампанія до вищих навчальних закладів могла б бути значно гіршою, ніж була насправді. Таку думку висловив під час прес-конференції експерт Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні Володимир Ковтунець. Експерт вважає, що зовнішнє незалежне тестування залишатиметься й надалі головним чинником вступу до вишів, оскільки воно дістало підтримку переважної більшості суспільства. Володимир Ковтунець наголосив, що "цього року набагато краще, ніж минулого року, працювала інформаційно-пошукова система "Конкурс", за допомогою якої кожен міг контролювати перебіг вступної кампанії".


З ним не погодився керівник Громадської організації "Центр освітнього моніторингу", екс-заступник міністра освіти і науки Павло Полянський, який зазначив, що доступитися до сайту системи "Конкурс" було дуже складно, оскільки він постійно "зависав".
Павло Полянський також повідомив, що Міністерство освіти цього року зовсім не втручалося в роботу Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), який блискуче впорався зі своїми завданнями. Це, на його думку, може свідчити про те, що Міносвіти готує нові кардинальні зміни до вступу на наступний рік, де УЦОЯО "буде відведена незначна роль у проведенні вступної кампанії, оскільки про нього немає навіть згадки в нових Умовах вступу".
Були в експерта зауваження й до роботи приймальних комісій:
- Деякі приймальні комісії не лише схиляли випускників писати заяви на платне відділення, а й вручали квитанції на оплату навчання за перший рік ще до того, як розпочиналися будь-які конкурсні змагання, - зауважив керівник ГО "Центр освітнього моніторингу".
Водночас Полянський відзначив й низку позитивних моментів. Зокрема, скорочення кількості вузів, до яких абітурієнти можуть подавати документи, чіткі обмеження для пільговиків та допущення до участі у конкурсі вступників з оцінками менше 124 балів з непрофільних предметів.

На думку координатора напряму "Суспільство змін" Лілії Гриневич, Міносвіти вже на наступний навчальний рік має застосувати якісні інноваційні рішення, щоб уникнути черг, і перейти на електронне здавання документів від вступників.
- Нам треба інноваційно змінити спосіб подачі документів, запроваджуючи електронні бази даних атестатів про загальну середню освіту, сертифікатів з результатами зовнішнього незалежного оцінювання, а також бази даних різних категорій пільговиків і надати доступ до них приймальним комісіям. Тоді все буде як на долоні, - наголосила Л. Гриневич.
Крім того, експерт пропонує збільшити відповідальність членів приймальних комісій "за маніпуляції з рейтинговим та основним списком вступників, які мали місце цього року". Лілія Гриневич зауважила, що за результатами цьогорічної вступної кампанії можна було б розпочати чимало судових процесів. Найбільше експерта занепокоїли ажіотаж та черги під час подачі документів. На її думку, розширюючи права випускників, Міносвіти не позбавляє вузи паперової тяганини.
 

Директор Українського гуманітарного ліцею ім.Т.Шевченка Галина Сазоненко наголосила на тому, що Умови вступу до вишів на 2011/2012 навчальний рік повинні бути оприлюднені не пізніше, ніж наприкінці вересня 2010 року. За її словами, правила вступу до навчальних закладів у 2010 році змінювалися "на ходу" і це створювало додаткову напругу серед абітурієнтів.
- Ми маємо знати умови вступу і умови проведення зовнішнього незалежного оцінювання не пізніше, ніж наприкінці вересня. Бо в березні ми запрошували психологів, лікарів, щоби не було стресів у дітей, і змушені були постійно пояснювати нові правила, - пояснила Г. Сазоненко.
 

А на думку першого проректора університету "Крок" Олега Шарова, рішенням про дозвіл абітурієнтам подавати документи більше, ніж до 5 навчальних закладів, Міністерство освіти та науки фактично обмежило вступ до малих вишів.
- Ставили за мету знизити навантаження на приймальні комісії найбільших національних університетів, а в результаті обмежили можливість вступників подавати документи до порівняно малих навчальних закладів. Всі побігли до більших університетів, де велике держзамовлення, і таким чином використали своє право на обрання вузів, а інші навчальні заклади мали обмеження у прийнятті цих документів", – зазначив О. Шаров.
Він додав, що обмеження на вступ не було технічно забезпечене, а відбувалося за допомогою печаток на звороті атестату при поданні документів.
На думку експерта, потребує перегляду й запропонована процедура переведення середнього бала атестату з 12-ти на 200-бальну шкалу. Олег Шаров вважає, що треба провести спеціальні дослідження, аби визначити, в якій пропорції слід враховувати бал атестата.
Більшість експертів зійшлись на тому, що потреба в отриманні атестату з високим (до 200) балом лише створила умови для маніпуляції оцінками, а не сприяла поліпшенню бала атестата за рахунок знань, адже норму цю було запропоновано за два місяці до закінчення навчального року. За даними МОН, кількість медалістів порівняно з минулим роком, зросла в 1,5 разу.
І все ж попри всі негаразди ввступної кампанії, експерти єдині в тому , що зовнішнє незалежне тестування є основним критерієм відбору абітурієнтів для навчання у вищих навчальних закладах країни. В майбутньому, як вважають фахівці, ЗНО необхідно закріпити на законодавчому рівні. Серед рекомендацій, які пропонують експерти: удосконалити завдання і методику шкалювання результатів; запланувати і передбачити в нових Правилах прийому початок Вступної кампанії не пізніше 1 липня; здійснити перевірку юристами правил прийому на 2011 рік в кожному вузі; надати право Українському центру оцінювання якості освіти (враховуючи побажання абітурієнтів і результати зовнішнього тестування) направляти їх на навчання за держзамовленням в конкретні виші; передбачити попередню он-лайн-реєстрацію абітурієнтів і тим самим формувати електронні черги, а не живі; прописати правила проведення самої процедури зарахування у вуз і ін.
Чи будуть враховані Міністерством освіти і науки України ці пропозиції?
Експерт Програми сприяння ВНТ в Україні Володимир Ковтунец, як і більшість присутніх на прес-конференції, налаштовані песимістично. «Ми вже подавали в міністерство свої пропозиції, але відповідей так і не отримали», - підбив підсумок Володимир Ковтунець.

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору