Вшанувати пам’ять вінничанина Юрія Левади

17 липня 2009

Фонд „Демократичні ініціативи” звернувся до Голови Вінницької обласної державної Адміністрації Олександра Домбровського, міського Голови Вінниці Володимира Гройсмана та депутатів міської ради з проханням вшанувати пам’ять і назвати одну із вулиць міста іменем видатного соціолога Юрія Левади. Нижче наводимо текст листа.


Висловлюємо Вам свою повагу й звертаємось з проханням вшанувати пам’ять Вашого великого земляка Юрія Олександровича Левади, назвавши одну із вулиць м. Вінниці його ім’ям.
Видатний вчений зі світовим іменем Юрій Левада був засновником наукової соціології на пострадянському просторі. За словами експертів, він був “найвидатнішим мислителем і першим соціологом СРСР та Росії. У нього була найавторитетніша, незаплямована репутація”. На думку науковців, Левада перетворив поняття “громадська думка” з вузькопрофільного терміну на поняття, що стало зрозумілим як простим людям, так і тим, хто ухвалює рішення в політиці, владі та бізнесі.
Юрій Олександрович Левада (1930 – 2006 рр.) народився у Вінниці 24 квітня 1930 року (вул. Котовського, 17, кв. 12). Мати – Наталя Львівна, журналіст, працювала в обласній газеті й на радіо. Батько – Олександр Степанович Левада, письменник, учасник Великої вітчизняної війни, мав бойові нагороди.
У газеті “Вінницька правда” вийшли перші статті тоді школяра Юрія Левади.
З 1937 року Юрій Левада вчився спочатку в українській, а потім російській школі №18 м. Вінниці. У роки війни Левада разом із мамою був в евакуації в Тюмені. По війні повернувся й вчився в СШ №.4, яку і закінчив у 1947 р. із золотою медаллю. Цього ж року вступив до Московського державного університету на філософський факультет. Постійно приїздив до Вінниці навідувати свою матір.
По закінченні університету в 1952 році зацікавився соціологією. З 1956 по 1988 рр. працював в наукових інститутах АН СРСР. У 60-ті читав лекції з соціології на факультеті журналістики Московського університету. Доктор філософських наук, професор. У 1969 році був звільнений з університету за “ідеологічні помилки в лекціях”. Після цього створений Левадою методологічний семінар перейшов на напівлегальний стан. У період “перебудови” Юрій Левада був одним із засновників першого в СРСР Всеросійського Центру дослідження громадської думки (ВЦИОМ), який скоро став одним із найбільш авторитетних соціологічних центрів не лише на пострадянському просторі, а й у світовій соціології.
У 2004 році, після того, як на ВЦИОМ почала тиснути російська влада, Юрій Левада майже з усіма співробітниками ВЦИОМ створив Аналітичний Центр Юрія Левади, одну із найавторитетніших соціологічних установ Російської Федерації. Центр регулярно проводить соціологічні опитування, видає журнал та аналітичний бюлетень, тематичні збірники, часто публікує матеріали в ЗМІ. (Докладніше про роботу Центру можна ознайомитися за адресою - www.levada.ru)
Юрій Левада – автор декількох книг, написав понад 200 статей з проблем соціології, громадської думки. Він має великий науковий авторитет і серед українських соціологів. Юрій Левада неодноразово відвідував Україну, цікавився проблемами розвитку нашої держави, виступав на Круглих столах, багато присвятив часу та енергії задля зміцнення добросусідських україно-російських відносин. У нього склалися теплі ділові й особисті взаємини з великою кількістю українських вчених, викладачів і дослідників.
Вважаємо, що вшанування вченого назвою вулиці в місті Вінниця буде великим внеском в увічнення пам’яті вашого великого земляка. Переконані, що ця подія також з розумінням і подякою буде сприйнята всією науковою громадськістю України та Росії.

 

З надією на розуміння і підтримку

Ілько Кучерів
Директор Фонду “Демократичні ініціативи”


Ірина Бекешкіна
науковий керівник Фонду “Демократичні ініціативи”

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору