Після вступу України до НАТО надія відновити Російську імперію піде в минуле

21 квітня 2009

Таку думку висловив екс-прем'єр-міністр Естонії Март Лаар під час телемосту Київ-Таллінн "Естонський досвід членства в НАТО – придбання чи втрати?", організованого Фондом «Демократичні ініціативи», який пройшов в УКРІНФОРМі за участі естонських та українських політиків, експертів, журналістів.
З естонського боку у телемості взяли участь політик, економіст, державний діяч, прем’єр-міністр Естонії з 1992 по 1994 рр. та з 1999 по 2004 рр. Март Лаар й аналітик Міжнародного центру безпекових студій Мерлє Майгре, з українського – віце-президент «Атлантичної Ради України» Олег Кокошинський,  політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач, директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів, керівник відділу зарубіжної інформації Укрінформ Наталя Костіна.


Євроатлантичним прагненням Києва допоможе консолідація політичних сил країни

На нинішньому етапі євроатлантичної інтеграції для України важлива консолідація політичних сил, підтримка ініціатив громадського сектору в цьому напрямі й об'єктивне інформування населення країни щодо діяльності НАТО. На цьому наголосили учасники відеомосту.


Як зазначив державний діяч, екс-прем'єр-міністр Естонії Март Лаар, "Україна відіграє величезну роль у системі безпеки Європи". У зв'язку з цим європейське суспільство приділяє значну увагу подіям в Україні, у тому числі, у контексті євроатлантичних прагнень Києва.
Порівнюючи позиції Естонії перед її вступом до Альянсу, зокрема, щодо підтримки населенням ідеї євроатлантичної інтеграції, Март Лаар зауважив: на той час близько 40% естонців вітали таку перспективу. На сьогодні, коли Естонія вже п'ять років є членом Альянсу, ці дані значно різняться: "Зараз близько 75% населення Естонії вважають важливою її участь в НАТО. Водночас, 53% переконані, що після вступу країни в НАТО її безпека значно покращилася". Своє позитивне ставлення до членства Естонії в Альянсі висловило 52% російськомовного населення країни, яке раніше в більшості випадків надавало цьому виключно негативну оцінку. "Допомогла в цій ситуації, насамперед, політична консолідація. До того ж, у 1990 році Естонія поставила перед собою невелику кількість, але конкретно визначених цілей. Однією з них було членство в НАТО", - підсумував Март Лаар.


Зі свого боку директор Фонду "Демократичні ініціативи" Ілько Кучерів нагадав, що за останніми даними опитування в Україні, яке проводилося у грудні 2008-го, 31% респондентів підтримали перспективу членства України в Північноатлантичному альянсі. Понад 50% висловилися на користь приєднання нашої держави до ЄС. Зараз на основі проведених досліджень готуються рекомендації щодо інформування українського населення в контексті перспектив європейської та євроатлантичної інтеграції. Водночас, за словами І.Кучеріва, через фінансову кризу в країні реалізувати подібні програми стає дедалі складніше.

Вступ України до НАТО буде дружнім кроком щодо Росії

Учасники відеомосту обговорили й інші питання. Зокрема, наголошувалося на важливості позиції України в контексті забезпечення європейської безпеки.
На думку екс-прем'єр-міністра Естонії Марта Лаара, на сучасному етапі майбутні європейські та євроатлантичні перспективи України поки що чітко не окреслені і це негативно впливає на ситуацію не лише в середині держави, а й в регіоні.
"Поки майбутнє України не буде ясним, поки там є можливості для конфлікту і не ясно, в якому напрямі рухається Україна, це, звичайно, створює нестабільність для всієї Європи", - наголосив Лаар.

Водночас, як наголосив європейський політик, естонський досвід засвідчив, що набуття членства держави в НАТО і Європейському Союзі дасть змогу позбутися багатьох наявних проблем і конфліктних ситуацій, зокрема, напруження у відносинах з Росією.
"Ви весь час відчуватимете спроби Росії впливати на зовнішньополітичний курс України. Ці спроби призводять лише до відкритих чи прихованих конфліктів, створюють стан нервовості, що нікому не потрібно, і самій Росії також", - зазначив естонський державний діяч.
На його переконання, коли усі питання щодо європейськості України будуть остаточно врегульовані, Росія, нарешті, зможе спокійно звернути увагу на вирішення своїх численних проблем.
"Вступ України в НАТО буде найбільшим дружнім кроком до Росії. Адже після цього сподівання на відновлення російської імперії перестануть існувати. Без України таку імперії не збудувати", - сказав М.Лаар, додавши, що це матиме дуже позитивний вплив на подальший розвиток самої Росії.

За матеріалами Укрінформу та УНІАН

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору