Актуальна тема. ПДЧ й Річна національна програма Україна-НАТО: в чому відмінність?

5 грудня 2008

Глави МЗС країн НАТО під час засідання Північноатлантичної ради 2-3 грудня в Брюсселі не ухвалили рішення стосовно приєднання України до Плану дій щодо членства в Альянсі (ПДЧ). Натомість наша країна отримала інший інструмент практичної поступової євроатлантичної інтеграції - Річну національну програму. Глава українського зовнішньополітичного відомства Володимир Огризко вже назвав це рішення Альянсу "де-факто початком виконання Україною ПДЧ". Чим є новий документ для нас та чи дасть він змогу справді наблизити перспективи членства України в Альянсі - ці питання обговорили учасники круглого столу на тему "Україна-НАТО - що далі?", який відбувся в УКРІНФОРМі.


Як пояснив заступник директора Департаменту НАТО МЗС України Вадим Пристайко, Річна національна програма - це "нова пропозиція союзників, яка до моменту засідання Північноатлантичної ради ще не озвучувалася". Він нагадав, що українська сторона в рамках співробітництва з Альянсом упродовж тривалого часу виконує щорічні Цільові плани, які розробляються та затверджуються сторонами спільно на кожний наступний рік. Тож рішення ввести Національну програму змусить переробити Цільовий план Україна-НАТО на 2009 рік, який "уже пройшов процедуру затвердження в Кабінеті Міністрів України та знаходиться в Секретаріаті Президента". У цьому контексті представник МЗС додав, що "зазначені зміни мають відобразити нову якість, яку Україна отримала у відносинах із Альянсом".

Заступник помічника Генерального секретаря НАТО з питань безпеки, співробітництва та партнерства Роберт Сіммонс під час прямого включення з Брюсселя поінформував про причини рішення Альянсу ввести новий документ. "Питання ПДЧ стало занадто політизованим для союзників по НАТО, й тому ми прийняли рішення зосередитися на конкретних проектах і заходах, які б допомогли втілити в життя членство України в НАТО. Ми чітко це визнали, й такої перспективи одного дня буде досягнуто. Ми будемо реформувати Комісію Україна-НАТО для того, щоб вона відповідала процесу розширення Альянсу. Друге, чого ми хочемо - побачити процес, як здійснюються реформи в рамках Річної національної програми у вашій країні, ми допомагатимемо більше вашому урядові. Ми прагнемо "відвести вбік" політичні питання, адже вони заважали нам у питанні ПДЧ", - зазначив представник Альянсу.


Науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко, зі свого боку, зауважив, що "наступного року, напевно, не буде такого інструменту як щорічний Цільовий план, а замість нього діятиме більш поглиблений документ з більшими зобов'язаннями - Національна програма в такому ж річному форматі". Водночас Олександр Сушко припустив, що саме Цільовий план буде покладено в основу нового документа. "Тобто проект щорічного Цільового плану на 2009 рік буде модернізовано. При цьому сама Україна має запропонувати своє бачення Альянсу й потім у рамках Комісії Україна-НАТО затвердити цей документ не як Цільовий план, а як Річну національну програму", - пояснив експерт.


Обговорюючи терміни, необхідні для процесу переробки документів, голова Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк висловив припущення, що для цього знадобиться не менш як півтора місяця. Між тим, як зазначив Вадим Пристайко, МЗС докладатиме всіх зусиль, щоб якнайшвидше розпочати реалізацію Національної програми.


Коментуючи відмінності змісту ПДЧ та Річної національної програми для нашої країни, експерти назвали, зокрема, питання контролю з боку НАТО за виконанням Україною заходів співпраці. "У щорічному Цільовому плані є лише одна шоста частина так званих спільних заходів, які виконуються у взаємодії з НАТО та виконання яких контролює Альянс. Інші п'ять шостих - це внутрішні заходи в Україні, які українські відомства самі пропонують і виконують. НАТО в цю частину не втручається, хоча, безумовно, їм цікаво, як це робиться. Якби це було ПДЧ, то всі наші заходи ми б узгоджували із Альянсом, слухали б поради та звітували перед Північноатлантичною Радою під час наших спільних зустрічей", - зазначив Вадим Пристайко. "Щодо Національної програми маємо визначити, як вона працюватиме, бо це - новий формат, запропонований нам тільки 3 грудня. Тобто ви розумієте, що все це - доволі свіжі документи, тому треба працювати", - додав представник МЗС.


УКРІНФОРМ
 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору