Провадити практичний діалог з Україною і допомогти їй подолати кризові явища

28 квітня 2009

Такі рекомендації Бараку Обамі дає в своїй доповіді впливовий у Сполучених Штатах Брукінгс інститут. Цій доповіді під назвою "Рекомендації новій адміністрації США щодо України. Погляд провідних американських експертів"  й була присвячена відео-конференція Київ-Вашингтон за участю українських посадовців, експертів і журналістів й авторів доповіді - колишнього Надзвичайного і Повноважного Посла США в Україні Стівена Пайфера, старшого наукового співробітника Інституту міжнародної економіки імені Петерсена (США) Андерса Аслунда і старшого наукового фахівця з проблем енергетичної безпеки Брукінгс інституту Джонатана Елкінда.

Організаторами цього своєрідного телемосту виступили Фонд «Демократичні ініціативи», Посольство США в Україні, Український Євроатлантичний клуб, Брукінгс Інститут (США) (The Brookings Institution) та Інтернет-видання "Главред".

Нагадаємо, що напередодні російські та українські ЗМІ широко розповсюдили рекомендації маловідомої міжпартійої комісії, очолюваної екс-сенаторами Гарі Хартом і Чаком Хейгелом, які порадила президентові США Бараку Обамі розвивати відносини насамперед із Росією та забути про інтеграцію України і Грузії до НАТО.
Інернет-видання «Главред» з’ясувало, що ця комісія готувала свої поради на замовлення невідомого у міжнародному масштабі Белферського центру з питань науки та міжнародних справ (Belfer Center for Science and International Affairs), який завжди був досить прихильним до Росії. Як з’ясувалось, розробники доповіді напередодні мали зустріч із президентом РФ Дмітрієм Мєдвєдєвим, однак Україну та Грузію своєю увагою оминули.
Натомість, фактично ніхто в Україні не звернув увагу на те, що в США впливовий Брукінгс Інститут (The Brookings Institution) оприлюднив власні рекомендації Бараку Обамі під назвою Engaging Ukraine in 2009 («Залучаючи Україну в 2009-му»), що їх підготували визнані знавці України – Стівен Пайфер, Андерс Аслунд і Джонатан Елкінд. «Главред» отримав від Брукінгс Інституту право на їхню публікацію. Український переклад доповіді.А відтак українські експерти вирішили провести відео-конференцію з авторами доповіді, аби безпосередньо поставити свої запитання провідними американським спеціалістам, які запевняють, що США зацікавлені у розвитку України як "стабільної, незалежної, демократичної держави з ринковою економікою й дедалі міцнішими зв'язками з Європою та євроатлантичною спільнотою".


Як повідомив колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, підготовлений ними документ містить, головним чином, чотири основні напрями. По-перше, в ньому наголошується на необхідності розпочати двосторонній діалог для "максимального впливу на лідерів України". Йдеться, насамперед, про "месидж" Білого Дому, який "можливо буде переданий держсекретарем Хілларі Клінтон про підтримку та необхідність співпраці лідерів України один з одним". Для поглиблення україно-американських відносин експерти рекомендують адміністрації Барака Обами, зокрема, відновити роботу Двонаціональної комісії, яка діяла у 1996-2000 роках, контролювати просування погоджених двосторонніх пріоритетів та дотримання Хартії Україна-США, ухваленої в грудні минулого року.
По-друге, на переконання провідних американських експертів, США має допомогти Україні в подоланні наслідків фінансової та економічної кризи. "Уряд США повинен працювати з такими партнерами, як ЄС, МВФ, Світовий банк" для того, аби сприяти виділенню додаткового фінансування Україні в 5 млрд доларів вже нинішнього року, наголошується в документі. Крім того, Вашингтон "повинен вимагати від України повернутися до надзвичайно важливих економічних реформ", а також "розглянути питання про зменшення торгівельних бар'єрів для українських товарів".

Третім напрямком, на якому офіційний Вашингтон, на думку фахівців, має зосередити свої зусилля, має стати комплекс заходів для зміцнення енергетичної безпеки України. Як зазначив під час прямого включення зі США Джонатан Елкінд, йдеться про вимушену необхідність підвищення вартості енергоспоживання для населення України, зменшення інтенсивності енерговитрат, розробку та реалізацію необхідних реформ у цій сфері і, врешті-решт, посилення прозорості операцій компанії "Нафтогаз України".
Четверта рекомендація американських фахівців Адміністрації США полягає в "допомозі Україні поглибити відносини з ЄС та НАТО, водночас уникаючи кризи з РФ". "Вашингтон повинен бути відвертим із Києвом, на яку підтримку Україна може сподіватися в протистоянні з РФ, і водночас застерегти Москву, що зусилля росіян дестабілізувати Україну нестимуть ризик для відносин Росії із Заходом", - наголошується в рекомендаціях.
Зміст документа, підготовленого американськими експертами, викликав загалом позитивну реакцію української аудиторії відеомосту Київ-Вашингтон. Зокрема, голова Комітету ВР з питань євроінтеграції Борис Тарасюк наголосив: "Ця доповідь очевидно матиме практичну потребу не лише в Адміністрації США, вона буде витребувана і в експертному середовищі України, і серед представників практичної дипломатії".

За матеріалами УКРІНФОРМУ

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору