Заявка на самогубство чи шлях у цивілізований світ? (полеміка навколо антинатовської книжки)

24 березня 2009

Питання НАТО щоразу стає одним із найбільших подразників у дискусіях напередодні чергових виборів у країні. Політичні сили вдаються до нього, щоб мобілізувати свій електорат. Ті сили, які не хочуть бачити країну в цивілізованій Європі і зацікавлені в тому, щоб Україна залишалась у сфері російського політичного впливу, звісно, виступають проти НАТО. І не просто виступають, а розгортають потужну антинатовську кампанію, розуміючи величезну вагу питання вступу України до Альянсу. Часткою такої кампанії, є поява книжки «Заявка на самогубство: навіщо Україні НАТО?», яка вийшла друком російською мовою у видавництві „Фоліо” на початку 2009 року накладом 3 500 примірників.

Під час круглого столу з прямою відеотрансляцією в Інтернеті  «Україна в пошуку консенсусу: членство в НАТО чи позаблоковість?», на якому експерти і політики обговорювали питання порозуміння в суспільстві щодо інтеграційного розвитку України, зокрема, відбулася й полеміка навколо цієї антинатовської книжки. Напередодні до участі в дискусії було запрошено й опонентів, авторів книжки. Однак жоден із них не відгукнуся на пропозицію. Натомість 27 березня планується презентація видання у Брюсселі, що викликало чимало запитань в учасників круглого столу – хто запросив відвертих антинатовців до Європи і за чиї кошти організовується поїздка?


У роботі круглого столу взяли участь Борис Тарасюк –– Голова Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, Олексій Гарань –– професор Школи політичної аналітики Національного університету „Києво-Могилянська академія”, Ірина Бекешкіна –– науковий керівник Фонду „Демократичні ініціативи”, старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України, Григорій Перепелиця –– директор Інституту зовнішньої політики, Олег Соскін –– директор Інституту трансформації суспільства, Ілько Кучерів — директор Фонду «Демократичні ініціативи», Сергій Джердж –– голова Громадської Ліги „Україна – НАТО”, також представники громадських організацій, експерти та журналісти. 


Як повідомив директор Фонду "Демократичні ініціативи" Ілько Кучерів, авторами книги є відомі політики та вчені – Петро Симоненко, Дмитро Табачник, Георгій Крючков, Петро Толочко та Сергій Гриневецький. За словами директора Фонду, цінність видання полягає в тому, що в ньому зібрано традиційні аргументи, які зазвичай використовують противники НАТО. Основною тезою є те, що НАТО Україні не потрібне і є для нас загрозою. Ілько Кучерів закликав експертів обговорити, які наслідки і загрози чекають на Україну, якщо вона не вступить до НАТО і який шлях для громадян України кращий.Натомість професор Школи політичної аналітики Національного університету „Києво-Могилянська академія” Олексій Гарань зауважив , що ця книжка, очевидно, лише мала певні претензії на те, щоб представити аргументи, чому Україні не треба вступати до НАТО, насправді вона звела дискусію з рівня аргументів на рівень пропаганди часів Радянського Cоюзу. Те популярне гасло, яке активно свого часу нав’язувалось комуністами, буцімто США прагне розвалити Радянський Союз, й досі ретранслюється неокомуністами. Виразником його на сторінках цієї книжки став один із її авторів член ЦК Компартії України Георгій Крючков. На думку професора Гараня, аргументи, наведені в книжці, поза критикою. Автори, скажімо, порівнюють Антикомінтернівський пакт, який був створений у 30 роках минулого століття проти Радянського Союзу, з теперішнім НАТО, а Україну і ті нові держави, які нещодавно увійшли до складу НАТО, з маріонетковими режимами, які свого часу були створені Німеччиною або створювалися Японією.
І все ж прикрим, як наголосив пан Гарань, є не так поява цієї книжки, яку в Україні можуть і не помітити, як презентація її у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі. Як наголосив експерт, антинатовська пропаганда ведеться вже не тільки в Україні, а й на Заход. Ці люди, які раніше недооцінювали важливість виходу на західну аудиторію, сьогодні почали активно використовувати її, констатував експерт.

В свою чергу, Голова Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк охарактеризував це видання як "збірку міфів про НАТО". Як наголосив Борис Тарасюк, питання інтеграції України до НАТО і ЄС закріплено на законодавчому рівні, тому всілякі розмови про позаблоковість, вступ чи не вступ України до НАТО є лише політичними спекуляціями, які найгучніше проявляються з наближенням виборів. Риторика книжки, зауважив Голова Комітету ВР України, жалюгідна, тому її автори і не прийшли на дискусію. Тарасюк пригадав: «Якось один із авторів цього «бестселера» під час прямого ефіру заявив – вступ України до НАТО коштуватиме державі 30 мільярдів. Я запитую чого – гривень, євро, доларів, тугриків і звідки ця сума? Він не знав, що сказати». Парламентарій також наголосив, що вважає спекулятивною тему позаблоковості України - Друга світова війна довела, що позаблоковість не врятувала нейтральні країни від фашистів. «Позаблоковість – це ілюзія», тим більше, що на території України розміщений Чорноморський флот РФ, констатував політик.
За підрахунками Б.Тарасюка, витрати на позаблоковість у 4 рази перевищують витрати на оборону у колективній системі безпеки. А для України з її територією цей тягар не подолати. Вихід один – участь нашої держави в колективній системі безпеки, наголосив Борис Тарасюк.

Ще один учасник круглого столу – директор Інституту трансформації суспільства, заступник Голови Координаційної Ради Громадської Ліги Україна-НАТО, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління Олег Соскін – наголосив на тому, що презентація книжки «Заявка на самогубство: Навіщо Україні НАТО?» у Брюсселі 27 березня є нахабним викликом українському суспільству. На думку пана Соскіна, вихід і презентація такої книги – це прояв авторської некрофілії, бо цей «твір» написали люди, які вичерпали себе, а тепер хочуть свою закінчену життєву програму, орієнтовану на самознищення і депресію, передати Україні. «Серед авторів книжки – Д.Табачник, який представляє корпоративний кучмівський клан, П. Симоненко та Г.Крючков – провідники комуністичної ідеї в Україні. На жаль, національні сили не здійснили люстрації Комуністичної партії і КГБ, як це відбулося в усіх посткомуністичних країнах, ми не вичистили ці стайні, і тепер ось такі антидержавницькі, антиукраїнські книги презентуватимуться у Брюсселі через провідну британську PR-агенцію», повідомив Олег Соскін.

Нижче наведено цитати з книжки «Заявка на самогубство: навіщо Україні НАТО?»
 

Дмитро Табачник, народний депутат України, фракція Партії Регіонів:

«Вполне закономерно, что история и современные действия альянса являются калькой с  гитлеровских схем по созданию агрессивного военно-политичес¬кого блока, обеспечивавшего реализацию гегемо-нистских планов рейха. Нацистская политика пока¬зывает не только трагедию «малых союзников», как у французских Антант, но и весь комплекс агрессив¬ных целей, ради которых создаются военные блоки с амбициями управления планетой.
Можно и далее продолжить линию историчес¬кой преемственности - не следует обманываться натовскими заклинаниями о защите демократии во всем мире, даже их общая риторика мало отли¬чается от выработанных Гитлером и фон Риббен¬тропом пропагандистских клише» (ст.192).

«В публичных документах гитлеровской дипломатии ничего нет о захвате чужих территорий и экспан¬сии, только слова о защите «европейских ценнос¬тей». Любое заявление Вильгельмштрассе годится в качестве основы пресс-релиза НАТО о бомбар¬дировке мирных югославских городов или объяс¬нения необходимости проведения военных дейст¬вий за пределами зоны ответственности блока» (ст.. 192–193).

Петро Толочко, Академік Національної академії наук:

«Не имея убедительных аргументов в пользу натовского пути Украины, национал – патриоты рады любому обострению отношений между США и Россией» (с339).
«Вхождение в в жестко организованный военный союз НАТО Украина не только потеряет свой национальный суверенитет, но и окажется перед угрозой утраты своей цивилизационной идентичности» (с.345).

Вячеслав Богуслаєв, Генеральний директор ВАТ «Мотор- Січ»:

«Вследствие развала кооперационных связей российских и украинских предприятий ВПК украинская оборонная промышленность фактически прекратит свое существование, и вооружение для ВСУ придется импортировать… Прямые потери ВПК вследствие вступления в НАТО составят от 3 до 7 млрд. долл.в год» (с.384)

«Вступление в НАТО означает фактический отказ от национального суверенитета в военно – политической сфере, а в перспективе - и в экономике» (с. 387).
 

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору