Експерти: новий закон про вибори призведе до фальсифікацій

15 жовтня 2011

Процес підготовки нового виборчого законодавства робочою групою під керівництвом міністра юстиції Олександра Лавриновича був непрозорим, оскільки представники опозиції та експерти не мали змоги взяти участь в обговоренні документа. Таку думку висловив голова Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України" Олександр Черненко на прес-конференції в УКРІНФОРМі.
"До складу цієї групи не було включено представників опозиції, міжнародних організацій та експертів. Після неодноразових звернень до неї були залучені представники профільних громадських організацій, але це мало на що вплинуло", - сказав він.
Однією з проблем законопроекту О.Черненко назвав запровадження нової виборчої системи, що може вплинути на результат виборів. "Виборча система - це фундаментальна проблема даного документа, але є низка й інших важливих технічних і процедурних моментів, які можуть спотворити результат виборів, порушити рівність прав кандидатів на цих виборах", - наголосив голова КВУ.
За словами Олександра Черненка, Комітет виборців вважає, що якщо вибори Верховної Ради будуть проводитися за мажоритарно-пропорційною виборчою системою, то межі одномандатних мажоритарних округів має оголошуватися мінімум за півроку до дня виборів.
Наша рекомендація така: межі виборчих округів має бути визначено хоча б за півроку до дня виборів, а краще одразу через місяць після прийняття закону, - сказав він.
Зі слів Черненка, внесений у Раду 6 депутатами з більшості законопроект про парламентські вибори за змішаною системою передбачає норму, за якою межі мажоритарних округів має бути оприлюднено Центральною виборчою комісією не пізніше, ніж за 102 дні до дня голосування.
Це означає, що фактично до початку виборчої кампанії кандидати- мажоритарники просто не знають тієї території округу, на якій вони мають планувати свою кампанію. Хтось не знає, а хтось знає дуже добре, тому що, за певною інформацією, межі округів уже в адміністраціях, уже нарізані, і певні потенційні кандидати мають до них доступ. Іншим же доводиться просто ворожити, - додав він.
Голова КВУ підкреслив, що таким чином кандидати в депутати опиняються в нерівних умовах.
До проблемних положень законопроекту Черненко також відніс принципи формування виборчих комісій, пріоритетне право з формування яких буде належати фракціям, сформованим у Раді діючого скликання.
Досвід місцевих виборів, де було запропоновано подібну систему формування комісій, показує, що завдяки використанню технічних партій і технічних кандидатів ми отримаємо дуже великий дисбаланс і однобічність політичних поглядів у виборчих комісіях, - сказав він.
Зі слів Черненка, у запропонованому законопроекті зафіксовано і занадто короткий строк для реєстрації кандидатів-мажоритарників (11 днів), що може дати можливість партії влади не допустити до виборів тих кандидатів, які її не влаштовують.

У свою чергу директор фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучерева Ірина Бекешкіна звернула увагу на те, що новий закон про вибори не передбачає обов'язкового подання передвиборчих програм кандидатів у депутати у мажоритарних округах. "Ми вважаємо, що це дуже небезпечно й абсолютно неприпустимо. Тому ми вимагаємо, щоб кожен кандидат у мажоритарних округах, ідучи на вибори, подавав свою програму для того, щоб люди розуміли, варто його обирати чи ні", - сказала І.Бекешкіна.
Окрім згаданого, залишається багато інших проблемних моментів, які розробники законопроекту не поспішають вирішувати. На думку учасників прес- конференції це і питання вчасного формування виборчих округів, і справедливого укомплектування виборчих комісій, і спрощення реєстрації кандидатів в округах та багато інших.
 

Водночас, за словами представника громадянської кампанїї "Молодіжна Варта" Олександра Солонтая - існує не лише юридичний аспект проблеми, але й політичний. "Кандидати повинні бути зобов'язаними публікувати свої передвиборчі програми. В законопроекті Мін'юсту це положення не виписане, а відтак - нас знову чекає гра в популізм та купівлю голосів за гречку, зазначає активіст. - Люди втомилися від порожніх обіцянок - потрібні реалістичні програми. І ми будемо проводити моніторинг, за яким порівняємо, як за 5 років змінюються наявні програми у кандидатів у депутати. Це сприятиме здійсненню більш усвідомленого вибору громадянами".
Олександр Солонтай також повідомив, що в Україні сім мільйонів молодих людей, які мають право голосу, жодного разу не скористалися правом на волевиявлення. "Ми маємо дуже великий "запас" виборців віком до 35 років, які взагалі не мають досвіду голосування. Це сім мільйонів молодих людей, які ніколи не голосували на парламентських виборах, які пропустили вибори 2006 та 2007 років, а також люди, яким виповнилося 17 років за цей час, поки у нас працює цей парламент", - сказав він.
На думку О.Солонтая, причина цього криється не лише у байдужості молодих людей до долі країни, а й у поганій організації виборів, роботи виборчих комісій. "На тих дільницях, де спостерігалися черги, ми бачили приблизно таку поведінку молодих виборців: підійшов до дільниці, подивився, що тут необхідно витратити близько 30 хвилин часу, вистояти в черзі, дочекатися бюлетенів та проголосувати, і вирішив, що прийде якось іншим разом, на наступні вибори", - сказав він. У результаті, додав громадський діяч, було втрачено чималу кількість виборців, які хотіли, але не проголосували, і цю ситуацію необхідно змінювати.

У свою чергу голова правління "Інтерньюз-Україна" Костянтин Квурт заявиви, що Верховна Рада України має запровадити мораторій на перевірки засобів масової інформації під час проведення виборів. "Це небагато, це декларація (мораторій. - Ред.), але це створення певної атмосефри, це меседж так званого істеблішменту нам про те, як все відбуватиметься під час виборів", - сказав К.Квурт.
Він нагадав, що під час попередніх виборчих кампаній запроваджувався мораторій на перевірки ЗМІ на законодавчому рівні. Це необхідно зробити і до наступних парламентських виборів.
Адже у суспільстві можуть виникнути певні застереження щодо легітимності виборів. "Це все призведе до того, що громадяни вважатимуть ці вибори такими, що не відображають їхні уподобання", - додав К.Квурт.
Загалом, учасники прес-конференції були одностайні - пропоновані владою зміни до виборчих правил у нинішній формі не відповідають демократичним стандартам, а відтак потребують значних доопрацювань, з врахуванням позиції громадянського суспільства.
Під час прес-конференції учасники Партнерства "Новий Громадянин" оприлюднили заяву, в якій висловили публічну оцінку процесу створення нових виборчих правил в державі. На думку активістів громадських організацій, влада повністю проігнорувала вимогу суспільства щодо забезпечення прозорості та максимального залучення громадських експертів до процесу розробки нового закону, подання якого на розгляд парламенту очікується вже найближчим часом.
Як зазначається в заяві, основною проблемою у нинішній ситуації є те, що пропонована владою виборча модель - так звана змішана, або мажоритарно- пропорційна - була нав'язана безальтернативно, без будь-якого врахування думки як українських так і міжнародних експертів, які неодноразово заявляли про неприпустимість повернення до дискредитованих і малоефективних форм виборчого механізму.

За матеріалами інформагенцій

 

 

Інші новини


Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору