Олександр Вишняк: І ліві і праві політичні партії переживають політичну кризу, втрачаючи прихильність громадян

23 березня 2012

ослідження динаміки ставлення громадян за 20 років незалежності до форм державного устрою, рівня демократії в Україні, ставлення до партій і партійної систем, до виборчих систем – це частина великого проекту з вимірювання соціально-економічних і політичних показників розвитку українського суспільства, що його Інститут соціології НАН України завершив минулого року. Представляючи дані дослідження, завідувач відділу соціально-політичних процесів Інституту соціології НАН України Олександра Вишняк відзначив, що ця масштабна праця базувалася на основі 70 національних досліджень українського суспільства, третину з яких становили опитування Інституту соціології НАН України, третину – Фонду «Демократичні ініціативи», третину – інших соціологічних структур і центрів.

Відтак, таке дослідження, як зазначив Олександр Вишняк, дає змогу зробити цілісний аналіз членства українських громадян в політичних партіях за 1992–2010. Соціолог зауважив, що рівень партійності в Україні в 1994–2007 роках поступово зростав, а в останнє п’ятиріччя дещо знизився. Але порівняльний аналіз України й інших європейських країн показав, що рівень членства в Україні в партіях є дещо нижчим, ніж у більшості країн, проте далеко не найнижчим в Європі. Він не є перешкодою для становлення багатопартійної демократії в Україні.

«Якщо брати не формальну партійність, а реальну роботу громадян в партійних організаціях, то в останнє п’ятиріччя рівень цієї участі не змінився і теж був близьким до середньоєвропейського, – пояснив Олександр Вишняк. – Більш високим, звичайно, ніж рівень партійності є рівень партійної ідентифікації громадян – наявності в країні близьких для людей партій. За цим показником Україна суттєво відстає від скандинавських країн та деяких інших країн Західної Європи, але не поступається більшості східноєвропейських членів ЄС».

Науковець, крім того, відзначив, що аналіз динаміки ідентифікації громадян з конкретними типами партій в останнє десятиліття показав, що і ліві політичні партії, і праві переживають політичну кризу і втрачають прихильність громадян, а в партійних ідентифікаціях на лідируючі позиції висуваються партії, які не мають однозначної ідеологічної спрямованості (ПР, БЮТ, Фронт змін тощо). Малоідентифіковані ж партії є більш гнучкими, але менш емоційно прив’язують до себе громадян. І на їхнє місце можуть прийти нові проекти – з такими ж ситуативними гаслами, а не власне ідеологічні партії.

Підсумовуючи, Олександр Вишняк зауважив, що дослідити партійність громадян України важко через ненадійність статистичних даних. Адже якщо вірити самим партіям, то в Україні членами партій є мільйони громадян, а соціологічні дослідження показують, що в Україні не більш як 1,5 млн. осіб є членами певних політпартій, тобто менше, ніж декларує своїх членів одна Партія регіонів.

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору