Євген Головаха: Україні потрібна зміна ціннісної системи

23 березня 2012

Вже вісім років поспіль Інститут соціології НАН України бере участь у Європейському соціальному дослідженні, куди українських фахівців запросили першими з усіх країн СНД. Висновки ж цього дослідження – маловтішні. Як повідомив під час прес-конференції, присвяченій презентації 20-річного соціологічного моніторингу «Українське суспільство» заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха, за ці вісім років Україна, яка в 2005 році за багатьма показниками економічної та політичної свідомості була дуже близька до країн, які вийшли з постсоціалістичного табору, нині досить віддалилася від них. Натомість колишні постсоціалістичні країни Східної Європи суттєво наблизились до найбільш розвинених країн Європи.

«Це колосальна проблема нашого суспільства, – наголосив науковець. – Україна відстає, незважаючи на те, яка б приходила влада. Наше суспільство має проблему загальноприйнятих цінностей».
Соціолог пояснив, що в українському суспільстві досить слабо розвинені репрезентовані цінності. «Чому ми відстаємо? Існує проблема загальних цінностей. У нас дуже мало розвинені репрезентовані цінності – самореалізації, взаємопідтримки, так званого гедонізму – радості від життя. Замість того, у нас є влада, консерватизм і патріархальні родинні цінності»,– наголосив науковець.

Щоб інтегруватися в загальноприйняту європейську систему цінностей, науковець переконаний, Україні, потрібна зміна ціннісної системи. «Це треба починати з самого дитинства, змінювати ставлення до життя, починаючи з найменших громадян та формувати розуміння, що держава не буде завжди приходити на допомогу. Нам треба змінювати всю систему цінностей. Змінювати її повинні і найвищі прошарки суспільства. Не знаю, чи зможуть вони це зробити, але якщо хочуть робити реформи, то їм доведеться це робити. А взагалі треба починати це робити на всіх рівнях системи освіти», – підсумував Євген Головаха.
 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору