Членство в Євросоюзі неодмінно впливає на внутрішній політичний розвиток держави

19 грудня 2011

Про це під час експертної толоки «Аргументи європеїзації. Довідник для українця», приуроченої до саміту Україна – ЄС, заявив провідний словацький політичній експерт, президент Інституту суспільних проблем (Institute for Public Affairs, м.Братислава) Григорій Месежніков, навівши приклад політичної ситуації в Словаччині, де уряд подав у відставку через відмову парламенту схвалити план розширення фонду фінансової стабільності Європи.
«Незважаючи на те, що Словаччина, за опитуваннями громадської думки (рівень підтримки членства Словаччини в ЄС дуже високий і серед населення, і серед політичних партій), найбільш єврооптимістична країна, проте з питань політики ЄС в урядовій коаліції виникли деякі розбіжності, де одна з партій вирішила, що Словаччині не треба долучатися до процесу порятунку євро в тій формі, яка була запропонована ЄС. Результатом стало те , що чинний уряд дістав вотуму недовіри, і на сьогодні діє тимчасовий уряд, а також призначено вибори. Такого раніше ніколи не було, – відзначив Григорій Месежніков, – тобто це і є конкретним виявом того, що членство в ЄС саме по собі впливає на внутрішньополітичний розвиток країни».
Експерт розповів про те, як Словаччина долала свій шлях до ЄС, а також навів аргументи, чому європеїзація – це добре для України.
«Приєднання постсоціалістичних країн до ЄС – справді було специфічною хвилею розширення ЄС, – відзначив Григорій Месежніков. – Насамперед через кількість країн, які вступили до Євросоюзу, чого раніше не було. Важливим був і міжнародний геополітичний аспект, оскільки майже всі держави водночас вступили і до НАТО».
На думку Г. Месежнікова, Україна повинна обов’язково зважити на те, що колишні соцкраїни, перш ніж вступити до ЄС, пройшли процес глибокого реформування, оскільки їм необхідно було відповідати всім критеріям економічного і демократичного розвитку.
«Інтенсивність переговорного процесу з ЄС була дуже високою, – провадив далі експерт. – Хтось із країн приєднався до ЄС першим. Словаччина не відповідала політичним умовам вступу до ЄС і цим відрізнялася від своїх сусідів, вишеградських країн – Чехії, Угорщини та Польщі. Словаччині довелося довше долати цей демократичний дефіцит. Але завдяки тому, що Євросоюз надсилав словацькому суспільству однозначні сигнали, що у разі зміни та покращення внутрішньополітичного клімату в країні вона зможе вступити до ЄС, у громадян було ясне бачення майбутнього, ясна перспектива вступу в Євросоюз».
На переконання Григорія Месежнікова, приклад Словаччини може бути одним із уроків для України або іншої країни, яка долучається до процесу євроінтеграції.
У 2002 році Словаччина завершила переговорний процес, в 2003 році був проведений референдум. Словаччина підписала договір про приєднання. У 2003 році він був ратифікований парламентом і в 2009 році країна стала повноправним членом Євросоюзу.
«Очікування громадян від вступу Словаччини до ЄС були пов'язані з поліпшенням економічного розвитку, соціальних гарантій, можливості вільно пересуватися, навчатися в країнах ЄС: все це було відразу ж оцінено громадянами, – пояснив керівник IVO, – і відсоток тих людей, які очікували позитивного розвитку від вступу в ЄС, після вступу країни до ЄС, ще більше зріс».
Експерт відзначив, якщо порівнювати проблеми, пов'язані зі вступом в ЄС, з вигодами або перевагами від членства в Євросоюзі, то останні однозначно перевищують. У 2007 році в Словаччині зростання національного валового продукту доходило до 10%.
«Ми стали частиною загальноєвропейського простору, для якого характерні стабільність, добросусідство, – констатував Г. Месежніков. – Підприємці відзначають, що Словаччина стала більш привабливим місцем для капіталовкладень, що бюрократичні закони, які існували до європеїзації, поступово усуваються. Сьогодні завдяки нашому членству в ЄС і тому що країна, перебуває в рамках консолідованої демократії, існує повна упевненість, що ймовірності серйозного рецидиву авторитарної політики вже не існує».
Президент Інституту суспільних проблем зазначив, що хоч сьогодні важко прогнозувати, як розвиватиметься ситуація, але важливо те, що, незважаючи на певні розбіжності в колишній урядовій коаліції, існує загальний консенсус політичних сил і впевненість в тому, що Словаччина повинна брати участь у процесі порятунку і збереження євро.


 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору