Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ: Ми повинні розвивати співпрацю з Росією, а інтегруватися – в Європу

11 березня 2010

Коментуючи дані загальноукраїнського опитування щодо зовнішньополітичних пріоритетів українців, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» з 12 по 26 грудня 2009 року, директор Інституту зовнішньої політики Дипакадемії при МЗС Григорій Перепелиця застеріг що нинішнє розчарування українців «європейським вектором» є небезпечним сигналом. Адже, на думку політолога, за нинішніх умов йдеться зовсім не про вибір курсу країни, загрози куди серйозніші – йдеться про самий суверенітет держави. Бо саме така альтернатива постає при виборі між ЄС і ЄЕП, – вважає Григорій Перепелиця.

«ЄЕП не може бути організацією для співробітництва; ЄЕП це лише інтеграційний проект», – вважає експерт. За його словами, пропонований Януковичем Єдиний економічний простір з Росією, Білоруссю і Казахстаном означав би втрату Україною економічної незалежності, а відтак і державного суверенітету.

«Якщо Янукович виконуватиме ті гасла, з якими він ішов на вибори, тоді він має знищити цей суверенітет. Адже те, що проголошувалось, це абсолютна руйнація державного суверенітету України. Залишається сподіватися, що тепер, як президент і гарант її незалежності, він, очевидно, не зацікавлений в руйнації суверенітету держави, якою керує», – зазначив Перепелиця.

Експерт переконаний, що Україна за нинішніх умов не повинна вести багатовекторної політики. Бо насамперед є різниця між багатобічною співпрацею і багатовекторною політикою. «Багатовекторна політика передбачає концентрацію не лише інтересів, але і зусиль на певному напрямі. Якщо у вас вистачає сил концентрувати ваші зусилля на всіх напрямах – будь ласка», – сказав Г.Перепелиця.
Як додав аналітик, «повернення до багатовекторної політики це дежавю, яке ми вже проходили. Але ми також знаємо, що багатовекторність української політики, як була за часів Леоніда Кучми, мала в основному нульовий результат, рух у бік Європи відбувався повільно». Політолог відзначив, що тоді була інша ситуація на міжнародній арені.
«Тоді на своїх західних межах ми мали країни Центральної Європи, які не були інтегровані в ЄС і НАТО. Зараз політика наших західних сусідів підпорядкована зовнішній політиці ЄС. Тепер же Україна виявилася затиснутою між Росією і Європою, і в цій ситуації ми не можемо проводити багатовекторну політику».
Григорій Перепелиця вважає, що багатовекторну політику можуть проводити тільки США. Він відзначив, що навіть Британія не може витримувати три вектори. Курс же України на Європу, на євроатлантичну інтеграцію, на переконання експерта, має бути збережений. «Якщо тільки під євроінтеграцією Віктор Янукович не має на увазі просто співпрацю з ЄС, то цей курс правильний. З іншого боку, треба узгодити, як цей курс корелюватиметься з нашими стосунками із сусідами, насамперед Росією», – вважає Г.Перепелиця. «Ми повинні розвивати співпрацю з Росією, але інтегруватися маємо в Європу», – підсумував експерт.

 

 

 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору