Тарас СТЕЦЬКІВ: Україна стане успішною, якщо зіскочить із матриці повторюваності помилок

25 серпня 2011

Головне, що нам не вдалося зробити за 20 років незалежності України, так це – модернізувати країну, в усіх її сферах. Так оцінив шлях, пройдений Соборною Україною, народний депутат України Тарас Стецьків. На його думку, посткомуністична еліта, яка отримала владу в 91-му році, не змогла нічого зробити, тому що не уявляла собі, як діяти в інших від таких, в як вона діяла в Радянському Союзі, ситуаціях. «Опозиційна еліта, всі, хто прийшли тоді в парламент по лінії Народної ради, просто фізично не уявляли собі, як управляти державою, нас тому ніхто не вчив, – зазначив народний депутат. – І тому цей історичний шанс, який нам впав у 91-му році з неба, через об’єктивні обставини не міг себе реалізувати».
Найбільший шанс, на думку Тараса Стецьківа, Україна мала в 2004 році. За його словами, уся відповідальність за нездійснені реформи лежить на тих людях, які прийшли до влади в результаті народної революції. «У них не просто був шанс, у них були всі можливості, – наголосив народний обранець. – І не можна говорити, що не було спеціалістів і експертів, бо на той момент в українському середовищі вже були сформовані концепції. На науковому і на аналітично-експертному рівні розв’язки проблем, які стояли перед державою, вже були. Більше того, можна було запозичити досвід західних країн і такі пропозиції відразу після інаугурації Ющенка надавались. Інше питання, про яку мету дбали особи, які волею випадку чи волею закономірності опинилися тоді на вершині української влади. Тобто про 2004 рік можна говорити відверто як про змарнований шанс», – констатував Тарас Стецьків.
Але, поза тим, відповідальність за згаяні можливості, на думку народного депутата, має лежати і на суспільстві. «Безумовно, еліта, коли вона є, здатна вести, навіть і пасивний, народ, запалювати його особистим прикладом й змушувати робити навіть непопулярні речі, – пояснює Тарас Стецьків. – Якщо ж немає еліти, то інколи такий поштовх може іти знизу. Проблема українського суспільства полягає в його постгеноцидному синдромі, заляканості й пасивності нації, яка не може із середовища знизу спродукувати нову еліту. Тому що саме по собі суспільство звикло до вичікувальної позиції».
Тарас Стецьків переконаний, щоб рухатися вперед, треба почати трансформацію з самісінького низу, почати будувати нове суспільство і нові відносини між людьми. «Це дуже тяжка і тривали робота, може зайняти 5, 10, 15 і більше років. Але логіка в тому, що ми повинні починати будувати спільноти через спільну дію відновлення довіри з самого низу, творити суспільство, тобто, грубо кажучи, міняти співвідносини між людьми. Якщо ми цю роботу зробимо, то можемо очікувати, що на такому фундаменті буде виростати й нова еліта».
Такі трансформації, на думку Т.Стецьківа, слід зробити, щоб зіскочити з матриці повторюваності історичних помилок, які Україна здійснює вже століттями. «Коли ми говоримо, що в нас погана еліта, то не повинні забувати, що вона не з неба падає, її не транспортують з Сполучених Штатів Америки чи з Росії, вона виникає на українському ментальному ґрунті, – зазначив депутат. – Я, як фаховий історик, можу говорити достатньо професійно, що наша історія дуже часто повторюється. Порівняймо тільки 4–5 періодів, починаючи з визвольної війни Богдана Хмельницького, і побачимо, що ми по кілька разів в своїй історії дослівно повторюємо матрицю поведінки. І те, що сталося між Ющенком і Тимошенко між 2005 і 2010 роками, нічим не гірше і не краще за те, що творилося між гетьманами Лівого і Правого берегів після смерті Богдана Хмельницького. Все те саме – ті самі поїздки в Росію, ті самі поїздки в Варшаву, тепер додався ще Брюссель і так далі. Ось цей парадокс часом просто паралізує. Як з цієї матриці зіскочити?»
Депутат вважає, що для того, аби Україна вийшла за рамки своєї наїждженої колії і стала успішною країною, треба приступити до трансформації суспільних відносин знизу, самореалізації спільної дії. «Мені здається, тут є ключ, тут треба пробивати стіну, щоб не повторювати в наступні періоди все те саме», – підсумував Тарас Стецьків.
 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору