Олена Злобіна: Майже половина українських громадян зазначили, що живуть доволі складним життям

22 березня 2012

Оцінка змін у суспільстві, які відбулися за 20 років незалежності, досить неоднозначні – вітає ці зміни і вважають їх прогресивними попри усі труднощі та недоліки лише 10,2% опитаних, проте чверть опитаних (26,3%) вважають, що зміни були потрібні, але не такою ціною. Такі дані під час презентації 20-річного соціологічного моніторингу «Українське суспільство» Інституту соціології НАН України представила завідувач відділу соціальної психології Інституту соціології Олена Злобіна.

Соціолог зазначила, що майже стільки ж опитаних (23,4%) заперечують необхідність здійснених корінних змін і вважають, що слід було не ламати існуючий порядок, а покращувати його. П'ята частина опитаних (19,3%) прямо вказали на те, що їх влаштовувало доперебудовне життя і вони б з радістю повернули його. Решта вагалася з відповіддю.

В основі такого ставлення, за словами науковця, лежить оцінка респондентами свого теперішнього життя. Лише 15% опитаних відчувають, що живуть нормальним життям, майже половина (49%) зазначили, що живуть доволі складним життям, але поки що долають труднощі. Третина населення (33,2%) вважають, що їхнє життя навряд чи можна назвати нормальним, вони скоріше не живуть, а виживають.

Водночас, відповідаючи на запитання про те, якби вони хотіли жити, майже половина опитаних (47,7%) зазначила, що вони б хотіли жити так, як переважно живуть люди в сучасних цивілізованих країнах. Жити не гірше, ніж більшість наших людей хотіла б лише п’ята частина опитаних (21,3%). Водночас чверть опитаних хотіли б або жити краще за більшість наших людей (13,9%), або жити на власний розсуд, мати власний стиль життя (9,8%).
Характеризуючи наш час, майже половина опитаних (47,8%) зазначила, що це час злодіїв і шахраїв, 44% вважають його часом політиканів, 36,1% часом авантюристів. Водночас 40% назвали наш час часом жебраків. Натомість часом професіоналів вважають сьогодення лише 7% опитаних.


 Завантажити у форматі РРТ

 

 

 

Олена Злобіна розповіла, що в 2011 році суттєво змінилася і палітра відчуттів щодо майбутнього. Якщо у 2010 році думали про майбутнє України з надією 56,4% опитаних, то у 2011 так сприймало майбутнє 35,5%. Натомість тривогу щодо майбутнього країни у 2010 році відчувало 29,1%, а у 2011 - 42,8%, кількість тих, хто із страхом думає про майбутнє країни також виросла з 16,4% до 25,6%.

Відповідно оцінюються населенням і перспективи змін у суспільній ситуації. Сподіваються на поступову зміну на краще менше половини опитаних (38,8%), вважають, що ситуація буде швидко погіршуватися більше чверті (28,2%). П'ята частина опитаних (22,7%) намагається не думати про завтрашній день, жити теперішнім.
Серед страхів, які лякають населення, науковець відзначила три основних: майже три чверті опитаних бояться зростання цін (74,7%) та безробіття (71.9%), більше половини респондентів лякає можлива невиплата зарплат і пенсі (56,8%).

Крім цього, страх зростання злочинності відчувають 42,1% опитаних, зупинки підприємств бояться 33,8%. Зважаючи на те, що майже третина опитаних визнає, що радше не живе, а виживає, не виглядає дивним те, що 33,6% опитаних зазначили, що бояться голоду. Водночас страхи щодо можливих етнічних чи релдігіних протистоянь не такі високі, міжнаціональних конфліктів бояться 12,1% опитаних міжконфесійних – 7,6%.

Найважливiшими чинниками для досягнення людиною високого соцiального становища у нашій країні населення вважає «гарне здоров’я» (41,2%) та «високий iнтелект, здібності» (39,2%). Важливі також такі чинники як походження та зв’язки. Найчастіше називають «впливових родичів» (37,1%), а також «походження з родини з високим соцiальним становищем» (29,3%).
Третина опитаних відмітила як передумову успіху «умiння iнодi йти в обхiд закону» 33,8%). Водночас таку рису, як прагнення та вміння робити людям добро вважають умовою для досягнення високого соціального становища лише 9,2% опитаних.


 Початок   Попередня сторінка   1   2   3   4   5   Наступна сторінка   Кінець
^ Вгору